Szakmát tanulni sosem késő

2025.03.10. 07:45

Megéri visszaülni az iskolapadba? – Ezek a legnépszerűbb felnőttképzések Győrben – Fotók

Egy új szakmát kitanulni sosem késő. A felnőttképzések közt népszerű a cukrász, a villanyszerelő, a fodrász és az óvodai nevelő is. Mutatjuk, hogy mit érdemes választani.

Van, aki pályát szeretne váltani, más egy kis vállalkozást indít és vannak, akik új hobbinak hódolva ülnek újra az iskolapadba. Azonban van néhány szempont, amit érdemes megfontolni, amikor a felnőttképzések között válogatunk.

felnőttképzések
Nőtt a felnőttképzésben résztvevők száma az elmúlt években. A győri Sport és Kreatív Technikum fotós képzésére is sokan jelentkeztek.
Fotó: Csapó Balázs

Legnépszerűbb felnőttképzések

A Győri Szakképzési Centrumhoz tartozó iskolákban évek óta népszerűek a felnőttek számára indított képzések. Jelenleg az iskolákban közel 1500 fő tanul felnőttképzési jogviszonyban. 

– A legnépszerűbb szakmák közé tartoznak a Turizmus-vendéglátás ágazatban a cukrász, szakács, cukrász szaktechnikus – mondta el Csörgits Krisztián főigazgató-helyettes. – Továbbá népszerűek az Elektronika és elektrotechnika területén az ipari informatikai technikus, erősáramú elektrotechnikus, villanyszerelő szakmák, de igen kedveltek a logisztikai technikus, sportedző, gépjármű mechatronikai technikus, a pénzügyi-számviteli ügyintéző, óvodai nevelő, fodrász, kozmetikus, asztalos, magasépítő technikus szakmák is. 

Az autóiparban bekövetkezett változások miatt egyre többen vesznek részt az alternatív járműhajtási technikus szakma elsajátításában, ugyanakkor nagy az érdeklődés az érettségire felkészítő oktatás iránt is.

Két szakma mindenkinek jár

Csörgits Krisztián hozzátette, a jelenlegi törvényi szabályozás lehetővé teszi, hogy mindenki két Szakmajegyzékben szereplő szakmát és egy szakképesítést ingyenesen megszerezzen.

– Úgy látjuk, hogy ezzel a lehetőséggel élnek is az emberek. A Győri Szakképzési Centrumhoz tartozó minden szakképző iskolánál van lehetőség felnőttként tanulni, az iskola profiljának megfelelő szakmát szerezni. A felnőttképzésben résztvevők számában az elmúlt években növekedést tapasztaltunk, a jelentkezők igényeit figyelembe véve alakítják ki az iskolák a képzési kínálatukat. A képzésre jelentkezők motivációi eltérőek, de többségük úgy gondolkodik, hogy a megszerzett ismeretekkel jó esélyei lehetnek a munkaerőpiacon. Előfordult az is, hogy egy vállalkozás fordult az iskolához, hogy a dolgozóit beiskolázza egy új szakma megszerzésére.

Hogyan válasszunk felnőttképzést?

Érdemes azonban körültekintően választani. Sokan csak a képzés árát veszik figyelembe, de egy kurzus során számos egyéb költség is felmerülhet. Tananyagok, vizsgadíjak, utazási költségek és a tanfolyam miatt a munkából kieső időt mind érdemes beleszámolni a tervezésnél.

– Egy tanfolyam megtérülésének egyik legfontosabb tényezője az, hogy milyen jövedelemnövekedést hozhat. Ehhez érdemes megvizsgálni az adott szakmában elérhető átlagbéreket, a fizetések várható növekedését, az elhelyezkedési esélyeket és azt, hogy mekkora a kereslet a munkaerőpiacon” – hívta fel a figyelmet Nagy László, a TanfolyamGuru marketing managere.

Nagy László tanácsa szerint a megtérülési idő kiszámolására használhatunk egy egyszerű képletet: Megtérülési idő (hónapban) = Tanfolyam teljes költsége / Havi fizetésemelkedés.

A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy egyes tanfolyamok csupán alapszintű tudást nyújtanak, és önmagukban nem elegendőek a magasabb fizetéssel járó állások betöltéséhez. Ilyen esetekben érdemes lehet további tanfolyamokat elvégezni vagy egyetemi képzést választani, ha a cél egy jól fizető szakma elsajátítása.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában