2025.01.16. 16:30
Milliók régi otthonokra - Milyen támogatásokat vehetünk igénybe otthonunk felújításához?
Milyen lehetőségek vannak az idén lakásfelújítás támogatására? Az otthonfelújítási támogatások lehetőségeiről beszélgettünk Lekics Gábor épületenergetikai szakmérnökkel, a Lekics Mérnökiroda tulajdonosával. Elemeztük és összehasonlítottuk a január 20-ától újrainduló energetikai otthonfelújítási programot és a január 1-én elindult a Vidéki Otthonfelújítási Programot. Mire vehető igénybe, kik vehetik fel, mit tanácsol az energetikai szakember?
Sokan gondolkodnak év elején lakásvásárláson, lakásfelújításon. Nem mindenkinek áll azonban rendelkezésére elég anyagi erő hozzá. A különböző hitelek, kölcsönök, CSOK lehetőségek mellett vannak újabb megoldások is. Sokan gondolkodnak arról, hogyan csökkenthető az energiaszámla? Hogyan lehet takarékoskodni az energia felhasználással? Hogyan tehetném korszerűbbé az otthonomat? Milyen otthonfelújítási támogatások vannak? – kérdeztük Lekics Gábort, aki az utóbbi években számtalan ügyfelének segített energetikai felméréseivel, tanúsítványaival.

Fotó: Csapó Balázs
Otthonfelújítási támogatások
– Jó lehetőségek nyíltak az idén lakóházak felújítására vagy energetikai megújításához, két pályázat is rendelkezésre áll. A KEHOP Plusz-4.1.7-24 azonosító jelű pályázatot kifejezetten épület energetikai korszerűsítésre lehet igénybe venni január 20-tól. Ezt kifejezetten a lakossági energiahatékonysági beruházások támogatására találták ki. A beruházás elszámolható költségében a kölcsön és a vissza nem térítendő támogatás összege egyaránt legfeljebb 3 – 3 millió, azaz összesen legfeljebb 6 millió forint, amelyhez 1 millió forint saját forrás szükséges. Ezt lehet igényelni:
- nyílászárók cseréjéhez,
- külső falak,
- padló,
- padlás födém hőszigetelésére,
- valamint gépészeti felújításokra. Az elmúlt évektől eltérően ez a pályázat gáz- vagy vegyes tüzelésű kazánt már nem enged betervezni, csak hőszivattyús megoldást lehet alkalmazni.
A Magyar Államkincstár által meghirdetett Vidéki Otthonfelújítási Programban az 5 ezer fő alatti településeken lévő lakóépületek felújítására 3 millió forint vehető igénybe vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatásként 2025. január 1-jétől 2026. június 30-ig.
Ebben a pályázatban is lehet energiahatékonysági beruházásra kérni támogatást, de további feladatokra is igénybe vehető, például fürdőszoba felújításra, festésre. Emellett kerti építkezésre, télikert vagy előtető létrehozására csakúgy, mint a tetőfedési, javítási munkákra – elemezte a lehetőségeket Lekics Gábor.
Mint megtudtuk, a két pályázat együtt is lehívható. Ez kedvező lehetőség azoknak, akik nagyobb felújítást szeretnének elvégezni, de nyilván ugyanarra a munkafázisra csak egyik pályázatból lehet támogatást kérni. A két támogatás együtt felvéve 9 millió forintot jelent, amivel már komolyabb beruházásokat is végre lehet hajtani az ingatlanon. Aki nagyobb volumenű korszerűsítésben gondolkodik, annak mindenképpen a magasabb keretösszegű támogatást javasolja a szakember.

Fotó: archív/kisalfold.hu
Kiknek ajánlhatók az otthonfelújítási támogatások?
Természetesen mindenkiben felmerül az a kérdés, kinek ajánlható a pályázat?
– Az elvégezendő feladatokat mindig az adott épület műszaki állapota határozza meg. Ha lakott az ingatlan és ismertek az előző évi energiaszámlák, abból már ki lehet indulni, láthatók a legfontosabb feladatok. A hőszigetelés nélküli, energia pazarló épületeknél javasolt az épület energiahatékonysági beruházásainak elkezdése, vagy több ütemének felvázolása. Ha az ingatlan már átesett valamilyen energiahatékony beruházáson, az 5 ezer fő alatti településeken kapható támogatásból az építészeti felújítási munkákat is meg lehet kezdeni a tetőfelújítástól kezdve a festésig, burkolásig.
Ha valaki csak a támogatásokból akarja megvalósítani a beruházást, akkor nyilván a keretösszegek meghatározzák, mit lehet elvégezni. Ha egy kis településen veszi igénybe valaki, 9 millió forintból meg lehet valósítani a nyílászárócserét és a hőszigetelést, de akár már épületgépészeti felújítást is el lehet belőle kezdeni. A támogatás azoknak is nagy segítség lehet, akik önerőből is el akarták végezni a korszerűsítést, felújítást. Ez kiegészítheti a büdzséjüket – szögezte le az energetikus.

Fotó: Mediaworks/Illusztráció
Mi szükséges egy pályázat beadásához?
– Mindkét pályázatnak megvan a dokumentáció követelménye, amit az internetes felületeken lehet elérni. Ott megtalálhatók azok a dokumentumok, amelyek a beadáshoz szükségesek. Az KEHOP Otthonfelújítási Programja megköveteli az előzetes épületenergetikai tanulmány készítését, amely a meglevő ingatlan kiinduló energetikai minőségét mutatja meg hiteles épületenergetikai tanúsítvány, illetve az ahhoz kapcsolódó számítási melléklet segítségével, valamint a tervezett energiahatékonysági beruházást szintén modellezni kell.
A két állapot között legalább 30 százalékos energiamegtakarításnak kell meglenni.
Ehhez energetikai tanúsító szakembert kell bevonni, de jó hír, hogy ez a pályázatban költségként elszámolható 120 ezer forint erejéig. A beruházás megvalósulása után szintén hiteles energetikai tanúsítvánnyal kell bizonyítani az elért megtakarítást. A kivitelezői árajánlatok szintén fontosak a pályázathoz a költségek bemutatására, valamint többek között NAV igazolás, keresetigazolás is szükséges. A pályázati kiírás pontosan tartalmazza a dokumentumok listáját.
A vidéki otthonfelújítási programban nem tették kötelezővé az energetikai tanúsítvány meglétét, hiszen ott sokféle felújítást lehet elvégezni. Ebben elszámolható költségként sem szerepel ez a dokumentáció. Ettől függetlenül arra bátorítok mindenkit, ha ebből is energiahatékonysági beruházást tervez, bátran kérje energetikus szakember segítségét, hiszen a számítások birtokában könnyebben lehet eldönteni, melyik lesz a legpraktikusabb, leghatékonyabb megoldás – tanácsolta Lekics Gábor.
Az otthonfelújítási támogatásokról készült beszélgetésünket Lekics Gábor épületenergetikai szakmérnökkel a kisalföld.hu podcastben hallgathatják meg
kisalfold.hu podcast
- Podcast - Könyvhéten is bemutatják Szeghalmi Balázs Büki Lajosról szóló kötetét
- Sikert sikerre halmoz a soproni ifjú tehetség - Pócsi Csengével beszélgettünk
- Hol töltődhetünk fel a nyáron? - A Győr Projekt kft. ügyvezetője volt podcastunk vendége
- Hajmeresztő kalandjairól mesélt a motoros
- Tehetséggondozás minden szinten - Dr. Fekete Dávid volt podcastunk vendége