2025.01.07. 16:08
Új banki költségek az új évben – Mutatjuk mit érdemes tudni!
Tavaly augusztus 1-jével megemelték a tranzakciós illeték mértékét, amit a bankok nem háríthattak át a lakossági ügyfeleikre a meglevő bankszámlák esetében, viszont a céges ügyfeleknél azonnal megemelhették. 2025. január 1-től már nincs jogi akadálya, hogy a bankok továbbhárítsák a lakossági ügyfeleikre is, el is kezdték megemelni a költségeket. Drágul a bankolás.
Az átutalások, postai befizetések, értékpapír tranzakciók után fizetendő tranzakciós illeték 2024. augusztus 1-jével 0,3 százalékról 0,45 százalékra nőtt, ráadásul az adó maximuma is 10 ezer forintról 20 ezer forintra emelkedett. A készpénzfelvételekhez kapcsolódó tranzakciós illetéket pedig 0,6 százalékról 0,9 százalékra emelkedett. Drágul a bankolás azért is, hiszen az illetékmentes átutalási összeghatár 20 ezer forintról 50 ezer forintra növekedett a lakossági ügyfeleknél, csak efölött illetékköteles a tranzakció. Október elsejétől kiegészítő tranzakciós illetéket vezettek be a devizaváltással járó pénzügyi műveletekre. A kiegészítő adó mértéke 0,45 százalék, legfeljebb 20 ezer forint. Ezt az összeget a normál tranzakciós illetéken felül kell megfizetni. Az ingyenes készpénzfelvétel szabályai is változnak.

Fotó: Mediaworks/Illusztráció
Folyamatosan drágul a bankolás
A bankok céges ügyfeleikre azonnal, lakossági ügyfeleikre 2025. január 1-jétől terhelhetik át a megemelt illetéket. A lehetőséggel elsőként az OTP Bank élt, január 1-jével emelte meg díjait.
- a CIB Bank január 17-től,
- az Erste Bank február 3-tól,
- a K&H Bank január 6-tól,
- a Gránit Bank február 14-től,
- a MagNet Bank február 1-től,
- az MBH Bank január 31-től,
- az UniCredit Bank február 1-től,
- a Wise február 1-től vezeti be az új díjszabásait,
- a Raiffeisen Bank 2024. november 21-től terhelte át a megemelt adót az új ügyfelei egy részére, a meglévő ügyfelek pedig február 17-től találkozhatnak az új díjakkal.
Érdemes megnézni, mennyit költ egy család a bankolásra
A bankmonitor.hu szerint egy friss felmérés érdekes részleteket tárt fel a családok pénzügyi szokásairól és a bankszámláik költségeiről. A CIB Bank megbízásából készített felmérés alapján kiderült, hogy a családok 36 százaléka nem ugyanannál a banknál vezeti a számláit. A megkérdezett családok 17 százalékának négynél is több bankszámlája van, jellemzően különböző pénzintézeteknél. Mint a szakemberek megállapították, a több banknál vezetett számlák önmagukban nem jelentenének problémát, de a banki díjak és a tranzakciós illeték miatt azok járnak jobban, akik tudatosan tervezik költéseiket, és ehhez igazítják számlacsomagjukat.
A felmérés alapján megállapítható, hogy a családok közel fele (48 százalék) évente kevesebb mint 50 ezer forintból fedezi bankszámláinak költségeit, ugyanakkor a családok negyede évente 50–150 ezer forintot költ ezek fenntartására, míg 5 százalékuk esetében ez az összeg meghaladja a 150 ezer forintot. Érdemes tehát átgondolni a családban a bankolási szokásainkat.

Fotó: Mediaworks/Illusztráció