Gazdaság

2025.01.09. 15:30

Történelmi bérmegállapodás: emelkednek a fizetések Győr-Moson-Sopronban is

Emelkedik a minimálbér, amely a legkisebb keresetet és a fölötte lévő béreket is érdemben növeli. A történelmi bérmegállapodás fontos motorja a gazdaság növekedésének, valamint az infláció tartós leszorítása és a keresetek emelkedése szintén tovább erősíti a fogyasztást.

Fontos adatot közöl hamarosan a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Kiderül, hogyan alakult a 2024-es évben az infláció, amely a tavaly megkötött történelmi bérmegállapodás szempontjából sem mellékes. Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, 0,5 százalékkal pedig az előző havikat. Ebből arra lehet következtetni, hogy a kormányzati intézkedésekkel tartósan sikerült leszorítani a szankciós inflációt - közölte a Magyar Nemzet írása alapján a kisalfold.hu is.

bérmegállapodás
Történelmi bérmegállapodás Magyarországon: emelkednek a fizetések.
Forrás: Shutterstock

Bérmegállapodás - Mutatjuk a részleteket

A hároméves bérmegállapodás szerint hét százalékkal emelik a garantált bérminimum 2025-ben és kilenc százalékkal a minimálbér. A bérmegállapodás azt is rögzíti, hogy 

  • a következő évben 9, 
  • 2026-ban 13, majd 
  • 2027-ben 14 százalékkal nő a minimálbér Magyarországon. 

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, illetve Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének vármegyei elnökét kérdeztük korábbi cikkünkben. Pintér-Péntek Imre elmondta, hogy mind a vármegyei kereskedelmi és iparkamara, mind az országos kamara vezetése üdvözli a minimál bérmegállapodást. A kamara célja, hogy segítse a vállalkozásokat ezek kezelésében, és javaslatokat fogalmazzon meg a gazdasági helyzethez igazodó, fokozatos béremelési ütem biztosítására, valamint célzott támogatások nyújtására. A tisztes megélhetéshez szükséges bér a legfontosabb, de nem róhatunk aránytalanul nagy terhet a vállalkozásokra, kompenzáció nélkül. Hozzátette, hogy Győr-Moson-Sopront kevésbé érinti a minimálbér emelés, hiszen a dolgozók többsége nem minimálbéresként van bejelentve. Természetesen az emelés az ő béreiket is érinti, hiszen sok cég a minimálbér emeléshez köti a saját bérpolitikáját.

Forrás: Magyar Nemzet

Jelenleg a tavaly októberi adatok a legfrissebbek, melyek szerint októberben a bruttó átlagkereset 637 200, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 438 900 forint volt. Az előbbi 12,9, az utóbbi 12,7, a reálkereset pedig 9,4 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. 

Az idei költségvetés alapja az új gazdaságpolitikai akcióterv. Annak egy fontos célkitűzése a jövedelmek vásárlóerejének növelése. A költségvetési törvény indoklása külön kiemeli, hogy a munkahelyeket megőrizni és a béreket megemelni úgy lehet, ha a munkáltatók, a munkavállalók és a kormány megállapodnak. Ahogy fent írtuk, ez sikerült is.

Az új akcióterv a gazdaság legkisebb szereplőit kiemelten segíti. Így például a dolgozó fiatalokat, miután nekik vált elérhetővé a munkáshitel. A kis építőipari cégeket segíti a többi között a vidéki otthonfelújítási program, míg a kis- és közepes vállalkozásoknak a Demján Sándor-program tárja ki a lehetőségek kapuját. Közép- és hosszútávon a technológiai fejlesztések és képzések segíthetnek az alkalmazkodásban, ami javíthatja a munkaerő termelékenységét és a foglalkoztatás stabilitását.

Olyan egyezség született, amivel előre kiszámítható módon lehet elérni a négyszázezer forintos minimálbért és az egymillió forintos átlagbért.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában