2024.12.11. 13:00
A legnagyobb cégek – Idén is elkészült a Presztízs TOP 100 magazin – Fotók
A 2023-as gazdasági év egy újabb erőt próbáló év volt. A korábban megszokott, átlagon felüli teljesítmények helyett számos nehézséget hozott a vármegye gazdaságában is. A TOP 100 listájára felkerült vállalatok is küzdenek az egyre szélsőségesebbé váló környezettel.
A 2023. évi társasági-adóbevallás-adatok, illetve a 2024. I. félévi általános forgalmiadó- és járulékbevallás-adatok azt mutatják, hogy a vármegye vállalkozásai tartják magukat és pozíciójukat. Nyilván nagy nyomás alá helyezi őket a hazai és nemzetközi kilátások bizonytalansága, az általános keresletcsökkenés, a finanszírozási lehetőségek és tartalékok szűkössége, a vármegyénkben különösen erős járműipari jelenlét és annak a többi ágazathoz való szoros kapcsolata, melyekben nem látszik megnyugtató gazdaságélénkítő hatás. Minderről a most megjelent TOP 100 kiadványban olvashatunk.
TOP 100 Győr-Moson-Sopron vármegyében
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Győr-Moson-Sopron Vármegyei Igazgatósága és a Mediaworks Hungary Zrt. együttműködésével idén is elkészült a Presztízs TOP 100 magazin, amely prezentálja a vármegye 100 legnagyobb vállalkozását, árbevétel alapján. A magazint sajtótájékoztatón mutatta be szerda délelőtt az iparkamara székházában Pintér-Péntek Imre, a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (GYMSM KIK) elnöke, Varga Ottó, a Kisalföld napilap főszerkesztője. Az adatokat dr. Horváth Szabolcs, a NAV Győr-Moson-Sopron Vármegyei Igazgatóság igazgatója ismertette.
Pintér-Péntek Imre arra hívta fel a figyelmet, hogy a számok alapján a megye gazdasága ugyan még jó helyzetben van, de jó lesz odafigyelni. Legnagyobb iparágunk a feldolgozó ipar, azon belül az autóipar, ahol óriási változások vannak a világban, amelyek minket is érinteni fognak. Összefogásra van szükség egy sikerorientált, sikerhez szokott megyében, mert hatékony és versenyképes gazdaság működtetése munkaerő nélkül nem megy. Elfogyott az olcsó európai munkaerő és ha európai szintű munkaerőt akarunk, akkor európai szinten kell megfizetnünk, de ezt ki is kell termelni. Ennek kell megtalálni a módját.
Varga Ottó, a Kisalföld főszerkesztője arról beszélt, hogy a megyének nagyon jó a brandje, ami segíthet a válságos években túllendíteni a gazdaságot. Ezt kell a továbbiakban is erősíteni.
Idén is elkészült a Presztízs TOP 100 magazin
Fotók: Csapó BalázsA TOP 100 listában 15 új adózó
Dr. Horváth Szabolcs az adatok elemzésekor elmondta, hogy a száz legnagyobb nettó értékesítési árbevétellel rendelkező megyei vállalat együttes, 2023-as nettó árbevétele 2,6 százalékkal nőtt, ami messze elmarad az infláció mértékétől. 2022-ben még 94, addig 2023-ban már csak 64 társaságnál emelkedett az árbevétel szintje.
A listát tanulmányozva látható, hogy néhány cég nettó árbevétele kiemelkedően nőtt az előző évhez képest.
- Full-Sopron Hungary Nagykereskedelmi Kft. 272,1 százalékos növekedés
- STS Energineering & Construction Kft. 234,8 százalékos növekedés
- GYHG Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. 203,8 százalékos növekedés
A TOP 100 legnagyobb árbevételű cég első 10 helyezettje
Az Audi meghatározó szerepe egyértelmű, bevétele 100 milliárd felett növekedett, így ennek köszönhető a megyei stagnáló eredmény. Egyértelműen negatívnak mondható a cégek eredményének csökkenése, ami érthető, hiszen a bevétel nem nőtt, a költségek pedig növekedtek. Ebben szerepet játszik többek között az energiaárak, a foglalkoztatási költségek emelkedése. A TOP 100 listára kerüléshez hosszú idők óta először az előző évinél kisebb, 9,1 milliárd forint árbevétel volt elegendő.
A vállalkozások száma nagyjából változatlan a vármegyében, a mikro- és kisvállalkozások dominálnak. A nagyvállalatok száma alacsony, viszont jelentős az árbevételük, hiszen az a néhány százaléknyi nagy cég az árbevétel mintegy kétharmadát produkálja.
Az export 90 százalékát az autóipari cégek teljesítik, a nettó árbevétel közel 60 százaléka is náluk keletkezik. Jelentős még a víz és energia szolgáltatás, aminek a nettó árbevétele 17 százalékot jelent.
A TOP 100-as listában 15 új adózó jelent meg, némileg csökkent a nyilvánosságot vállalók aránya. A listán növekedés mutatkozik az árbevételben, viszont a belépési küszöb csökkent. Vannak Olyan cégek, amelyek árbevétele nőtt, de összességében a lista vége felé egyre kisebb árbevétel kell ahhoz, hogy felkerüljenek rá. Hatvannégy társaságnál emelkedett az árbevétel, az eredményesség viszont csökkent.
A foglalkoztatási adatok alapján az mondható, hogy változatlan szinten van a foglalkoztatás, bár vannak már arra vonatkozó információk, hogy nem teljes kapacitást használnak ki. Csökkentett munkaidőben foglalkoztatnak vagy a kölcsönzött munkavállalókat érintő döntések születnek. A beruházások terén még nem tapasztalható visszaesés.
A Presztízs TOP 100 magazint itt lapozhatják: