2024.12.30. 13:35
Nagy változás az építőiparban: mozgalmas január vár a biztosítókra
Mozgalmas január vár a biztosítási szakmára. Egy új rendelet szerint 2025. január. 15-től minden tervező és kivitelező cégnek kötelezően rendelkeznie kell tevékenységi felelősségbiztosítással. Összegyűjtöttük, mit kell tudni erről a biztosításról.
– A gyakorlatban azt jelenti, hogy a tervezőknek és a kivitelezésben résztvevő vállalkozásoknak, a kőművestől kezdve a villanyszerelőn át egészen a festőig mindenkinek kell rendelkeznie ilyen biztosítással – tudtuk meg Kunert András független biztosítási alkusztól, a Kunert & Kunert Kft. egyik tulajdonosától.
Kötelező a biztosítás
Hogy pontosan kiket érint a rendelkezés, arról a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara levelet küldött az érintetteknek és a kamara honlapján is lehet tájékozódni, hogy mely TEÁOR számok szerinti vállalkozások esnek a törvény hatálya alá. A biztosítók is küldenek levelet azoknak az ügyfeleiknek, akik ezen a területen dolgoznak.
– Ez a biztosítás arra szolgál, hogy ha a vállalkozók munkájukból kifolyólag személyi sérüléses vagy anyagi kárt okoznak, akkor a biztosító helyt áll és fizeti a károkat a limitig, ha azok a szakmai előírások, szabályok vagy a szerződési rendelkezések megszegéséből adódnak. Az új szabályozás nettó jövedelem alapján sávosan állapította meg a biztosítások minimális kárlimit követelményét, vagyis a meghatározott összegig fizet a biztosító adott kárra és éven belül. Ezeket a sávokat árazzák be az új termékek. Minél nagyobb sávba esik a vállalkozás, annál drágább lesz a díj – elemezte a részletes tudnivalókat Kunert András.
– Lényeges az is, hogy milyen tevékenységet végez az adott vállalkozás. A biztosítás megkötéséhez a biztosító be fogja kérni, hogy milyen tevékenységet végez a cég, mekkora volt az előző évi nettó jövedelme. A legalacsonyabb sáv évi 100 millió forintig tart, ott 20 millió forint káronként és 40 millió forint éves limit a kötelező – folytatta a szakember, aki azt is elmondta, hogy azok a vállalkozások is, amelyek tevékenységükhöz már rendelkeztek felelősségbiztosítással, keressék fel biztosítási szakemberüket, mert az ő szerződésüket is át kell dolgozni, hogy megfeleljen az új szabályozásnak.
A biztosítók már készen vannak a termékekkel, de még várható egy kis finomhangolás, főleg a díjak tekintetében. Bár viszonylag egyszerű biztosítási termékről beszélünk azért, fontos már január elején felkeresni a biztosítókat vagy az alkuszokat. A szakemberek segítenek megtalálni a legkedvezőbb ajánlatot, akár a meglévő szerződések átdolgozásával, akár új szerződés megkötésével. Mivel kötelező biztosításról beszélünk, nem elég a legolcsóbb kötelező biztosítás lehetőségére lecsapni, érdemes jól körülnézni a piacon!
Segítenek a vállalkozásoknak
A Győri Ipartestület is azonnal a vállalkozók segítségére sietett, hogy meg tudjanak felelni az új szabályozásnak.
– Egyedi szolgáltatásaink tovább bővültek. Az eddigi GDPR-adatvédelmi szabályzat, székhelyszolgáltatás, képzések, kiemelten az árufuvarozók biztosításai mellett szolgáltatási palettánk kiegészült az építőiparosok kivitelezői felelősségbiztosításával – árulta el Hancz István, a Győri Ipartestület titkára, hiszen mint mondta, nagyon sok vállalkozást érint. A TEÁOR 41.20-43.99 közé eső tevékenységek mindegyike kötelezett a felelősségbiztosítás megkötésére, például
- lakó-és nem lakó épület építése,
- bontás,
- építési terület előkészítése,
- épületgépészeti szerelés,
- vakolás, padló-falburkolás,
- épületasztalos,
- festés, üvegezés,
- tetőfedés,
- tetőszerkezet építés
- és még sok egyéb.
A vállalkozásoknak lehetőségük van személyesen és telefonon is megkeresni szervezetünket és mi gyakorlati segítséget nyújtunk a biztosítás kötésének megoldásában – mondta Hancz István.