Arcvédőt terveztek a járvány ellen

2020.03.27. 06:46

Nulláról indultak – két győri mérnök 200 darab védőfelszerelést biztosít a győri kórháznak ingyen – fotók

Rendkívül pörgős napokon van túl két győri mérnök. Hétvégén nagy fába vágták a fejszéjüket, elhatározták: plexis arcvédőt készítenek a győri egészségügyi dolgozóknak. Ötletelés, tapasztalatcsere szerte az országban ugyanezen az ügyön dolgozó kollégákkal, tervezés, gyakorlati megvalósítás. Az első darab arcvédők bevetésre készek, Zámbó Zoltán és Szalai Szabolcs saját költségére körülbelül kétszáz védőfelszerelést adott át a Petz-kórháznak pénteken.

Szeghalmi Balázs

Forrás: Huszár Gábor

Fotó: H. BARANYAI EDINA

Átadták a győri Petz Aladár Kórháznak azt a kétszáz arcvédőt, amik Zámbó Zoltán és Szalai Szabolcs győri mérnökök terveztek meg. A kórház képviseletében Dr. Tamás László János főigazgató, az önkormányzat részéről pedig Dr. Dézsi Csaba András vett részt az átadáson. A főigazgató elmondta, hogy az eszközök egy nagy közös raktárba kerülnek és onnét osztják szét őket. E mellett azt is kiemelte, hogy ennek a felajánlásnak köszönhetően a szájsebészeten és a fül-orr-gégészeten is tudnak ilyen védő eszközöket használni az orvosok mostantól. Zámbó Zoltán és Szalai Szabolcs egy önkéntes szolgálattal együttműködve keresik a továbblépési lehetőséget, hogy akár régiós szinten tudjanak segíteni az egészségügyi dolgozóknak.

 

Korábban írtuk

Segíteni a kórházi dolgozókat

„Múlt pénteken azért jött létre egy nyílt csoport a Facebookon, hogy védőfelszereléssel segítse az orvosokat, ápolókat. A közösség főleg 3D-nyomtatással foglalkozó cégekből, magánemberekből áll. Rövid időn belül orvosok is csatlakoztak a csoporthoz. Közülük többen vannak, akikkel napi szinten tartjuk a kapcsolatot” – kezdte Zámbó Zoltán, az Innomotion Kft. munkatársa.

A győri fiatalembert ismerhetik korábbról Olvasóink: a Széchenyi hallgatójaként ő volt a pilótája a SZEnergy napelemes kocsijának. A győri egyetemi csapat több nemzetközi versenyen ért el sikereket alternatív hajtású járművével.

Zámbó Zoltán (b) és Szalai Szabolcs (j) győri mérnökök a Kisalföld szerkesztőségében mutatták meg az arcvédőt, amelyet a győri egészségügyi dolgozók védelméért terveztek.

Motiváció kaptak az orvosoktól

„A tervezésért és a gyártásért nem kérünk pénzt, szó nincs üzletszerzésről. Ingyen adjuk az arcvédőt a kórházakban hősiesen helytálló orvosoknak, ápolóknak” – hangsúlyozta Zámbó Zoltán. „Péntek este tettem ki az üzenetet a Facebookra, majd olyan széleskörű összefogás indult, amire legszebb álmomban sem gondoltam. Az üzenőfalam szinte felrobbant szombat délelőttre, a posztot több mint kétezren osztották. Rengetegen ajánlották a segítségüket. Ahogy telt az idő, mind jobban belelendültünk a munkába, s a sok apró segítő építőkocka, egyénként a helyére került.

Szalai Szabolcs barátommal, akivel együtt indítottuk a kezdeményezést, az is motivációt jelentett számunkra, hogy több orvostól kaptunk biztató üzenetet. Mindannyian kérték, hogy végezzük gyorsan a munkát, mert elmondásuk szerint óriási szükség van az újabb védőfelszerelésekre” – folytatta a győri mérnök. Dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere szintén rögtön támogatásáról biztosította a Széchenyi-egyetem volt hallgatóit.

Minden tervet nyilvánossá tesznek a világhálón, hogy bárki segíthessen az egészségügyi dolgozókon.

Hagyományos gyártás

„Eredetileg saját 3D-s nyomtatásban gondolkoztunk, de azt tapasztaltuk, hogy akkora az igény az arcvédőkre, hogy a terveket hagyományos gyártásra kalibráltuk át. Ekkor két győri és egy budaörsi cég felajánlása (Alexovics Kft., Csabala Plexi Kft., Umundum Kft.) átlendített a holtponton, mi pedig egy éjszaka alatt átterveztük a terméket.

Így az arcvédő plexi váza már jóval nagyobb kapacitású víz- és lézervágókon készült. A vízvágásban Kocsis Bence segített sokat” – hallottuk a másik ötletgazdától, Szalai Szabolcstól, az SMFT Engineering Solutions Kft. munkatársától. A győri mérnökök 200 darab arcvédőt hétvégéig eljuttatnak a Petz-kórházba.

Pár nap alatt jutottak el az ötlettől a megvalósításig.

Átadás a héten

„Hogyan tovább?” – kérdeztük. „Minden tervünket nyilvánossá tesszük a világhálón. Azokat is, amelyekkel otthoni 3D-nyomtató segítségével lehet készíteni arcvédőt. Akinek van felszerelése, alapanyaga, csatlakozhat. Mi pedig tárgyalunk a győri cégekkel, hogy a védőfelszerelés gyártása az igények szerint folyamatos maradjon” – zárta Zámbó Zoltán.

A plexis arcvédő mellett szól, hogy könnyebb a fertőtlenítése, mint a hagyományos maszkoké. Így többször lehet használni azokat.

Szalai Szabolcs (b) és Zámbó Zoltán (j) a győri Petz-kórház előtt a plexis arcvédővel. A fiatal győri mérnökök a fertőzésveszélynek leginkább kitett kórházi dolgozókon segítenek munkájukkal. Fotók: Huszár Gábor

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában