Zöld sarok

2020.10.25. 06:36

Dupla születésnapot ünnepel a győri Zölderő – fotók

A Zölderő Környezetvédő és Szépítő Egyesület kereken két évtizede alakult, az ok nem volt túl prózai. A Győri Hulladékégető akkori botrányos dioxinkibocsátása sarkallta arra a bácsai lokálpatriótákat, hogy kiálljanak környezeti értékeik mellett.

Szeghalmi Balázs

Ferenczi tanár úr az egyik tájékoztató táblánál a szitásdombi füvészkertben.

Forrás: Huszár Gábor

Fotó: HUSZAR GABOR

Közzétették a jogsértő határozatokat

„Igen, fő cél volt, hogy a jövő generációinak meg tudjuk védeni lakóhelyünket. Sokat tettünk azért, hogy az egészséges környezethez való jog ne csak üres szólam legyen. A Győri Hulladékégetővel kapcsolatos jogsértő határozatokat közzétettük, ezek a mai napig elérhetők a honlapunkon.

Emellett már a kezdet kezdetén hangsúlyosan figyeltünk arra, hogy a környezettudatos magatartást minél több emberrel megismertessük” – kezdte az ünnepi beszélgetést dr. Ferenczi Zoltán, a Zölderő alapító elnöke, aki napjainkban is vezeti a győri környezetvédő szervezetet.

Két éve a Madarak és Fák Napján erdőpedagógiai projekt keretében vetélkedőt szervezett a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Kara és a Zölderő Környezetvédő és Szépítő Egyesület Szitásdombon. Fotó: Széchenyi-egyetem

Méltó környezet a bácsai hősöknek

A győri Széchenyi-egyetem nyugdíjas tanárát arra kértük, hogy emelje ki a Zölderő legfontosabb ügyeit az elmúlt két évtizedből. „Az egyesület alapítása után nem sokkal a Hősök szobrának térségét rendeztük. Elsőként négy tölgyfát ültettünk. A fák azóta megnőttek, szép hátteret adnak az emlékműnek. Aztán az akkori részönkormányzat segítségével további cserjék, virá­gok kaptak itt helyet és teszik elfogadhatóvá Bácsa központi részét” – folytatta dr. Ferenczi Zoltán.

„Ezenkívül három objektumot emelnék ki, amelyek létesítésére büszkék vagyunk: a Szent Vid- domb és környékének feltárása és bemutatása térképen és könyvben, a Bácsai történeti emlékszobor létesítése és a templomtér rendezése, végül a szitásdombi füvészkert kialakítása, feltárása és továbbfejlesztése.”

Ferenczi tanár úr az egyik tájékoztató táblánál a szitásdombi füvészkertben. Fotó: Huszár Gábor

Győr rejtett kincseinek egyike

„A Szent Vid-dombot és környékét a győri önkormányzat a környezet védelméről szóló 63/2003. rendelete védetté nyilvánította. Ezért elkezdtük feltárni a táj történetét és értékeit. Levéltári és helyszíni kutatások eredményeit több területen is felhasználtuk. 2005-ben emlékhelyet alakítottunk ki a Mosoni-Duna partján, ahol állt egykor Szent Vid község temploma.

A tájegységet információban gazdag térképen mutattuk be. Ezen az útvonalon haladva feltárul előttünk a táj változatos növényvilága: a tölgyerdő, az elöregedő botlófüzesek, az alsó-bácsai tó hanyatló vizes élőhelye, a Duna árterében növekvő galériaerdő, az árvízvédelmi töltés gondozott zöldfelülete. Minden évszakban élvezhető a táj. Különösen alkalmas futásra, sétára, lovaglásra. Egyszóval kikapcsolódásra” – hangsúlyozta az egyesület elnöke.

Sétával ünnepeltek

Majd hozzátette: „Az idő múlásával a bácsaiak is felfedezték e táj értékeit. Egyre többen tesznek napi sétát itt. Egyesületünk tagjai sok munkával gondozzák a területet. Szomorú ugyanakkor, hogy egyesek többször okoztak kárt az ültetett fákban, az esőbeállóban.”

Egy biztos: érdemes barangolni az egykori Szent Vid-templomról elnevezett emlékhelyen – ez Győr rejtett kincseinek egyike. A Zöld­erő tagjai, szimpatizánsai pár hete sétát szerveztek a környéken, megünnepelték a másfél évtizeddel ezelőtt elért sikert. Azon tagok előtt is tisztelegtek, akik már nem vehettek részt a túrán.

Nem hagyták veszni Szitásdombot

A Zölderőhöz kötődik a szitásdombi füvészkert megmentése is. „2006-ban a katolikus egyházközséggel rendeztük a bácsai templomteret, ahol felállítottuk a helyi történeti emlékszobrot. Ezután fordítottuk figyelmünket Szitásdomb elhanyagolt területének feltárására. Ide korábban lakóparkot terveztek. Megtörtént az utcák és a telkek kijelölése. Ez térképen is látható volt. Az egyesületnek sikerült elérni, hogy átminősítsék a területet, így lehetetlenné vált a beépítés.

Komoly előkészítő munkák után fogtunk hozzá a terület rehabilitációjához. Pályázatokon nyert pénzekből 2008 decemberében kitermeltünk és elszállítottunk 200 köbméter veszélyes hulladékot. Majd kialakítottuk a partifecskeudvart, a sétány útvonalát, kerítést építettünk, melléje 80 kocsányos tölgyet ültettünk, madár-odúkat készítettünk. Ezek tették lehetővé, hogy az Audi-gyár beruházási területéről a Fertő–Hanság Nemzeti Park áttelepítsen védett növényeket ide” – hallottuk dr. Feren­czi Zoltántól.

Értéket képviselni a jövőben is

A környezetvédő győri egyesület elnöke azzal búcsúzott: a Zöld­erő a jövőben is méltón képviseli azokat az értékeket, amelyekért sokat küzdött a 2000-es években.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában