kisalfold.hu podcast

2025.05.19. 09:12

35 éve érkezett a McDonald’s Győrbe – Az amerikai cég gyorsétterme nem csak a vendéglátást forradalmasította

Szinte popkulturális mérföldkő a kisalföldi megyeszékhely történetében: 1990. május 19-én első vidéki, harmadik magyarországi McDonald’s étteremként nyitotta meg kapuit a világ legismertebb gyorsétterem-hálózata a folyók városában. Az amerikai multi már a '80-as évek közepén elkezdett kopogtatni Győr térségében, ám az ajtót azonban csak a rendszerváltás után sikerült „berúgnia”. Igaz, ez így talán még emlékezetesebbé vált.

Minden túlzás nélkül hazánk egyik legismertebb McDonald’s étterme a győri sétálóutca közepére költözött a '90-es évek hajnalán. Az egykoron jó nevű, a tükrös dekorációjáról ismert, de ekkor már hanyatló Hungária éttermet váltotta a világ egyik legjelentősebb multija. A Hungária több mint két évtizeden át fogadta a vendégeket a Baross út 23. szám alatt, s már a nyolcvanas évek végén eldőlt, hogy lehúzza a rolót Győr szívében.

A McDonald’s McDonald’s első napjai Győrben, a személyzet egy része a kezdetekben. Az első munkavállalók kivétel nélkül 18 és 35 közötti fiatalok voltak. Fotó: Matusz Károly hagyatéka/Széchenyi-egyetem
A McDonald’s első napjai Győrben, a személyzet egy része a kezdetekben. Az első munkavállalók kivétel nélkül 18 és 35 közötti fiatalok voltak. Fotó: Matusz Károly hagyatéka/Széchenyi-egyetem

McDonald’s – Ronald otthonra talált Győrben

„A Kisalföld napilap már a nyolcvanas években megszellőztette, hogy gyorsétterem veheti át a korábbi patinás kávézó és étterem helyét. A Hungária jogelődjei a második világháború előtt is vendéglátással foglalkoztak. 1989 elején még pártállami időket éltünk, s ugyan 1956-ot egyre többen emlegették forradalomként, ne feledjük: ekkor még semmi nem dőlt a jövőnket illetően. Legfőképpen állt a Szovjetunió. Annyit lehetett tudni a Hungária sorsáról, hogy a Burgert Róbert vezette Bábolnai Mezőgazdasági Kombinátnak adta el az épületet a Győr-Sopron Megyei Vendéglátó Vállalat. Sejtelmesen kiolvasható a cikkből, hogy a bábolnaiak gyorséttermet akartak nyitni Győr sétálóutcáján, igaz, attól mereven elzárkóztak, hogy ezt közösen tegyék a korábbi tulajdonossal.

Arra később derült fény, hogy a kifejezetten haladó nézeteket képviselő bábolnai mezőgazdasági termelőszövetkezetet már évekkel korábban megkeresték az amerikaiak. A McDonald’s helyi, közép-európai menedzserei azzal érveltek, pontosabban igyekeztek piacot szerezni a Kisalföldön, hogy egyre több német ajkú család érkezik Győr környékére, s érdemes biztosítani nekik, hogy Magyarországon is hozzáférjenek az otthon kedvelt hamburgerekhez és más gyorséttermi ételekhez” – kezdte Biczó Zalán, a győri Széchenyi-egyetem könyvtárosa, helytörténész.

Vonzó állásajánlatok

„Akkoriban végeztem a főiskolán idegenforgalmi és vendéglátóipari szakon, s bizony az évfolyamtársaim közül többek figyelmét felkeltették a McDonald’s állásajánlatai. Egyrészt azért, mert vonzók voltak ezek a lehetőségek, másrészt az amerikaiak nem rejtették véka alá, hogy elsősorban fiatal, akár pályakezdő munkavállalókban gondolkodnak. Emellett a fizetési rendszerük – amelynek már akkor szerves részét adták a plusz munkáért kapható bónuszok –, a munkaidő-beosztásuk is egyedülállónak bizonyult. Lehetett például négy- és hatórában is munkát vállalni a gyorséttermekben, ami kedvező volt a fiatal, kisgyereket nevelő szülők körében” – vette át a szót Csobayné Pintér Éva, a GyereGyőrbe városnézések és élményprogramok idegenvezetője.

Csobayné Pintér Éva, Biczó Zalán és Szeghalmi Balázs a Kisalföld stúdiójában. Fotó: Németh Ádám

Eljött a fiatalok ideje

Nos, végül egykori közismert újságíró kollégánk, Imre Béla tollából jelent meg az az írás 1989. márciusában, ami késztényként közölte, hogy Győr készülj, hamarosan érkezik a McDonald’s a sétálóutcára. A nyitás 1990 májusában történt meg, április végén már Ronald McDonald kissé íijesztő bábuja trónolt az ikonikus épület tetején. Összesen 150 ember dolgozott a győri gyorsétteremben kezdetben – napjaink digitalizációját elnézve a munkavállalók töredékére lenne szükség most –; kivétel nélkül 18 és 35 közötti fiatalok.

 

Azok a kilencvenes évek - Ronald trónja Győr szívében. Fotó: Régi Győr

„Ha emlékeim nem csalnak, május 19-én a reggeli órákban nyitott meg a McDonald’s. Arról nem tudok, hogy kígyózó sorok álltak volna a kapunyitás előtt, de az biztos, hogy rövid időn belül a városban szinte mindenki meg akarta kóstolni az új ételeket. Ami még nagyon megmaradt bennem, hogy ekkor még hivatalosan Lenin út volt a sétálóutca, így különböző reklámanyagokban, álláshirdetésekben egyszerre láttuk a McDonald’s és Lenin nevét. Ez az ellentmondás mindig mosolyt csalt az arcomra” – elevenítette fel Csobayné Pintér Éva.

A győri McDonald’s teraszán ritkán akadt szabad hely a nyitást követő hetekben. Fotó: Régi Győr

Big Mac menü 159 forintért

Érdekesség, hogy 35 évvel ezelőtti is számos olyan „fogást” kínált a Meki, amely napjainkban is megtalálható a menüben. 1990 májusában sokan rendeltek Big Mac-et, ahogy hamburger, sajtburger, almás pite – amivel már akkoriban is megégettük a szánkat –, valamint csokis, epres és karamellás öntettel kérhető fagylalt szintén szépen fogyott.

Mintha tegnap lett volna: mekis menük 1990-ből. Fotó: Régi Győr
  • Utóbbiak napjainkban „pár százas” ajánlatként futnak.
  • A dupla sajtburger és és Big Mac menü egyaránt 159 forintba került 35 éve.
  • A szendvics mellé nagy adag hasábburgonya és közepes, választható üdítő járt.
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában