2025.05.17. 06:43
Hétvégi tűnődések (2025/05-17.)
„Arról ismerje meg mindenki, hogy a tanítványaim vagytok, hogy szeretettel vagytok egymás iránt.” (Jn.13/35.)

Illusztráció -
Forrás: Shutterstock
Jézus követőinek „egyezményes” jele a kereszt, hiszen ezen kiszenvedve szerezte meg számunkra az üdvösséget, váltotta meg a világot. Így lett egyszerre az önfeláldozás és a szeretet jelképe is. Többen azonban inkább ékszerként vagy divatból viselik manapság, így aztán előfordul, hogy méltánytalan helyezetekbe kerül a Megváltás szimbóluma…
Elgondolkodtató, hogy Jézus nem kérte, nem is utalt rá, hogy a benne hívek ezzel különböztessék meg magukat. Nem ezt kívánta ismertetőjelül. A szeretet parancsát hagyta övéire, mely szándéka szerint, felülír és megelőz minden szabályt és törvényt.
A szeretetlenség sebeibe botlunk lépten-nyomon. Pedig senki sem tartja magát rossznak, gonosznak, a tetteink viszont – megesik - éppen az ellenkezőjét támasztják alá. Pontosan tudta ezt Jézus is, ezért sohasem a szóbeli hitvallást tette az első helyre. Hiszen mit érnek a szavak cselekedetek nélkül? Értékrendünket sem elveink folytonos hangoztatásával alakítjuk ki, hanem következetes magatartásunkkal, mely minden egyes döntésünkben, választásunkban is érvényre jut. Könnyen mondja a száj, hogy szeret, ha a szív csöppnyi érdeklődést sem mutat a másik iránt…
Jézus azt tanítja, előbb meg kell ismerni a parancsokat, követelményeket, elveket, s ha azok számunkra elfogadhatóak, akkor a képviselőjük is szimpatikus lehet. Ez a jézusi elv minden más szeretetkapcsolatban is segít eligazodni, segít akár komoly döntéseket is meghozni…
„Aki ismeri és megtartja parancsaimat, az szeret engem.” (Jn.14/21.) Ilyen egyszerű. Így aztán nem lehet helye semmiféle mellébeszélésnek, mert a tettek igazolnak bennünket szeretet és hűség, illetve hívség tekintetében egyaránt…
Amíg valaki csak előírásoknak igyekszik megfelelni, csupán kötelezettséget teljesít, parancsoknak tesz eleget. Amikor azonban valaki a krisztusi törvények szellemiségét teszi magáévá, s kétes helyzetekben nem a törvény betűjét idézi fel, hanem arra gondol: „Vajon mit tenne most a helyemben Jézus?” – nos, akkor nagy valószínűséggel Krisztus szeretete él benne...