Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház

2025.05.08. 08:00

A győri mellkassebészet anatómiája - Egy szakma komoly kihívásokkal

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházban mintegy 35 különböző orvosszakma működik párhuzamosan, illetve egymásra épülve, egymást segítve. A következőkben a sebészet olyan speciális területéről tudhatunk meg többet, amely okkal érdemli ki a figyelmet. Intézményünk mellkassebészetén dr. Zsoldos Péter részlegvezető főorvos kalauzolt bennünket.

Fiatal terület sok tennivalóval

Magyarországon a tüdőrák hosszú évek óta a leggyakoribb daganatos betegség a felnőtt férfiaknál, és növekszik a nők körében is. Nem véletlen tehát, hogy a győri mellkassebészet munkájának jelentős részét e betegség elleni harc teszi ki.

A mellkassebészet részlegét Prof. dr. Molnár F. Tamás és dr. Zsoldos Péter mellett erősíti dr. Sütöri Dávid, akinek legutóbb neves külföldi szaklapban jelent meg publikációja, illetve dr. Renteria Zoltán, aki remélhetőleg a DaVinci legfrissebb, avatott kezű konzolsebésze lesz. 

- Kórházunkban a mellkassebészet 2012-ben kapott önálló részleget - mondta dr. Zsoldos Péter főorvos. - Ez mindenekelőtt prof. dr. Molnár F. Tamás főorvos úrnak köszönhető, aki amellett, hogy alapító atyja ennek a területnek, most is csapatunk tagja. Részlegünknek jelenleg két fő profilja van: az onkológiai sebészet, illetve a mellkasi traumatológia, ezen felül gyakoriak a gyulladásos és a légmell miatti beavatkozások is.

Európai mércével is kiváló eredményességi és minőségi mutatók

A főorvos hozzátette, hogy munkájuk sokszínűségét biztosítja a tüdőrákról való folyamatos anyag- és adatgyűjtés, egy korábbi cikkünkből megismert DaVinci-robottal való tüdőműtétek sora, melyek zömét az elektív (ütemezett) onkológiai sebészeti beavatkozások teszik ki.

 

- Ma a betegeinknek 63 százalékát tudjuk minél kisebb beavatkozással járó, az emberi szervezetet minél kevésbé megterhelő minimál invazív úton megoperálni, ami az európai normáknak megfelelő adat - folytatta a főorvos.  – Szakmai felkészültségünknek, műszerezettségünknek, és az ápolási tevékenységnek köszönhetően a páciensek műtétek utáni ellátása biztonságos, korszerű. Ebben egyebek mellett modern, digitális, mobil mellkasi szívóberendezések segítik munkánkat.

Dr. Zsoldos Péter megjegyezte, hogy a győri kórházban évente mintegy 2000 járóbeteget látnak el, a narkózisban (altatásban) végzett műtétek száma pedig 300-350 között mozog. A minimál invazív (VATS – Video-Assisted Thoracic Surgery) műtétek száma 35 százalék, a DaVinci technológiával végzett beavatkozásoké 20-25 százalék, míg a nyitott műtéteké szintén 35 százalék körül mozog, amely megfelel a nemzetközi sztenderdnek.

Csapatként tudnak eredményesek lenni

- Munkánk eredményessége nagyban függ a csapatmunkától - jegyezte meg főorvos – Részlegünkön jelenleg négy szakorvos, egy szakorvosjelölt és ősztől egy újabb szakorvosjelölt tevékenykedik. Természetesen kulcsfontosságú szerep hárul ápolóinkra is, akik nélkül aligha lehetnénk eredményesek. Azt gondolom nagyszerű, dinamikusan fejlődő közösség vagyunk. Márciustól önálló gyógytornászként Pardavi Nórát tudhatjuk sorainkban, aki a műtétek előtti felkészítésben, majd az operációk utáni rehabilitációban vesz részt. A jövőben tervezzük dietetikus bevonását is, aki a műtéti felkészítésben lenne nagy segítségünkre. Részlegünk több szakmával kapcsolódik össze, így nagyszerű munkakapcsolatot ápol például a helyi tüdőgyógyászattal és aneszteziológiával.

Biztosított a részleg fejlődése

A mellkassebészet részleg alapvető műszerezettsége, modernizálása tíz évvel ezelőtt kezdődött, legutóbb 2023-ban egészítették ki eszköztárunkat, VATS műszerekkel, illetve mobil mellkasszívókkal. Ezek mellett kétségtelenül vannak olyan eszközök, technikák, amelynek az itt folyó munka minőségét, hatékonyságát még közelebb vihetnék a világ élvonalához. Ilyen például a légcső- és tüdőtükrözésre alkalmas navigációs bronchoscóp.

- Mint minden szakmának, nekünk is lépést kell tartanunk a gyógyítás kihívásaival - fűzte hozzá dr. Zsoldos Péter. – Így komoly hangsúlyt helyezünk a betegek adatainak rögzítésére és megfelelő feldolgozására, a szövődmények kiértékelésére, a folyamatos képzésre, illetve a szakmai publikációkra. Ezen felül hazai és külföldi kutatói programokban is aktív részt vállalunk, jelenleg két PhD-fokozat megszerzése van folyamatban. Mindezekben magunk mellett tudhatjuk a kórház vezetését, maximálisan támogatják munkánkat.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában