2025.04.28. 20:14
Összművészeti nap a győri iskolában: sztárokkal a színházi előadásról és a jelmeztervezésről - fotók, videó
Színházi napnak indult, összművészeti nap lett belőle. A tanárnő kiállítása, az azt követő beszélgetés és előadás beillett egy pályaválasztási tanácsadásnak. Hogy függ össze a jelmeztervezés és az előadás?
Színház, divat-és jelmeztervezés tanítását vállalta a textil szakos fiataloknak a Győri Kovács Margit Német Nyelvoktató Nemzetiségi Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Iparművészeti Szakgimnáziumban Molnár Gabriella jelmeztervező, az iskola szenior oktatója. Országszerte az általa megálmodott öltözékekben léptek színpadra számtalan előadásban a színészek. Egy zalaegerszegi munkája kapcsán színházi napot szerveztek az iskolában hétfőn délután, de bátran hívhatjuk összművészeti napnak is.

Fotó: Molcsányi Máté
Jelmeztervezés a színfalak mögött
Molnár Gabriella most Győrben él és tanít, alkamasint a párjával, Bényei Miklós díszlettervezővel vállalnak díszlet és jelmeztervezést színházaknál. Legutóbb a zalaegerszegi színházban játszott „Sárkányszív” című magyar történelmi musicalnél dolgoztak. Az ott készült munkáikból szervezett az iskola egy kiállítást, és egy rendkívüli színházi napot is.
Összművészeti nap a győri Kovács Margit-iskolában
Fotók: Molcsányi Máté
Fotó: Molcsányi Máté
Az alkotópáros iránti tiszteletből a zalaegerszegi előadás két főszereplője, Debrei Zsuzsa és Sasvári Sándor énekes egy szóra autóba pattant és elhozott egy-egy számot a darabból, de jelen volt a Domanyik Szilárdné tanárnő által szervezett és vezetett beszélgetésen Moravetz Levente a darab írója, rendezője és Bakos-Kiss Gábor a Győri Nemzeti Színház igazgatója is. A művészetek összjátékának lehettek tanúi a diákok.

Fotó: Molcsányi Máté
– Ha 25 ember kimegy a színpadra, amögött legalább 75 ember munkája áll. Ha ők nincsenek beoltva művészettel, abból nem lesz egység a színpadon. Ez az iskola sokféle művészeti ággal foglalkozik, olyan dolgokkal, amelyek a manuális képességeket fejlesztik. Azonkívül a diákok kapnak egy kis pluszt, hiszen ez egy művészeti iskola, ahol tanulnak művészettörténetet, viselet történetet és még sok minden mást. Rájuk nagy szükség volna a színházaknál is, mert azt tapasztalom, hogy nincs utánpótlás a műszakiaknál, mert mindenki a színpadon szeretne lenni. De ez nem lehetne, ha nincs világítás, díszlet, jelmez és a többi – mondta el véleményét Gabriella, aki arról is beszélt, hogy a művészek is sokoldalúak. A beszélgetés végén dalra fakadó Debrei Zsuzsa például a szabadidejében sajátkezűleg készített ékszereit állította ki. Ez tanulságos a diákok számára is, hogy nem kell, hogy a művészet csőlátássá váljon, mert mint Zsuzsa megjegyezte, a szűklátókörűség sehol sem jó.

Fotó: Molcsányi Máté
Ez a színházi nap egy pályaválasztási tanácsadással is felért. A beszélgetés során elhangzottak, a kiállítás, a beszélgetés a művészvilág egy különleges szegletébe kalauzolta a fiatalokat. Megcsodálhatták a jelmeztervező által megálmodott ruhák rajzait, és annak megvalósulását is, valamint a díszletkészítés titkait is, ami a hátterét adja az előadásnak. Azt is látták és hallották, hogy ezek milyen produkciónak adtak külsőt, mi a darab háttere, milyen a hangulata. Bakos-Kiss Gábor nem hagyhatta ki, hogy verssel kezdje kiállítás megnyitó beszédét. A Kovács Margit iskola és a színház egyre jobb kapcsolatot ápol. A diákok már jártak a színház műhelyeiben, betekinthettek a jelmez és díszletkészítés kulisszatitkaiba. Megismerhették a színházi alkotómunka folyamatát, s ha úgy hozza a sors, be is kapcsolódhatnak az ott folyó munkába.

Fotó: Molcsányi Máté
Videón is bemutatkozott a művészeti iskola: