2025.03.16. 06:05
A nyúli kincsvadász titkai - Festménye árából újította Csepel motorját - fotók
A Kincsvadászok műtárgyak kereskedésével foglalkozó tévéműsor tavaly indult a TV2 csatornán, mely annyira népszerű lett, hogy idén, a második évadban még több különlegességet láthattunk, amelyek a műkincsértő szakértőket és kereskedőket is meglepték. Térségünkből is többen próbáltak szerencsét olyan régiségekkel, amikről nem tudták, mennyit is érnek valójában. A nyúli kincsvadász, Kovács Dávid egy francia impresszionista hangulatú festménnyel érkezett a forgatásra, melynek hátulján különleges feljegyzés is szerepelt.

A nyúli kincsvadásznak sikerült olyan áron eladni festményét a TV2 műsorában, amelyből telt a régi motorkerékpár felújítására. Fotó: TV2
– Belecsöppentem a régiségek közé, ugyanis a nagyszülői ház felújításakor sok kincsre bukkantam. A TV2 Kincsvadászok című műsorába is egy ilyen családi örökséggel érkeztem, egy folyóparton ülő lány képével, amely korábban a nagyszüleim otthonának falán lógott. Amikor elkezdtük az építkezést és a felújítást, nem szerettem volna tőle megválni, így félretettem, hátha kezdhetek még vele valamit – emlékezett vissza arra nyúli kincsvadász, Kovács Dávid, miért is jelentkezett a népszerű tévéműsor második évadába.

A padlás poros sarkából a tévébe
– Egyik tetőfedő barátom érkezett hozzám tetőt javítani és a munka közben látta a régi teknőt és krumplinyomót, eközben megjegyezte: Annyi régiség van itt, hogy elmehetnék valamelyikkel a Kincsvadászokba! Ezen felbuzdulva gondoltam, hogy megpróbálok a festménnyel pályázni. Végül jelentkeztem egy festménnyel – mondta Dávid, aki nagyon örült, hogy visszahívták. Izgult, zavarba ejtő volt számára elsőre a tévés „rivaldafény”, de egyáltalán nem bánja, hogy jelentkezett.
— Paraván mögött már hallottam, hogy beszélnek a festményről. Többen szóvá tették, hogy poros és töredezett a kerete, így felspannolva érkeztem a kereskedők stúdiójába – árulta el a nyúli kincsvadász, aki felbecsültette a tárgyat, mielőtt a műsorba érkezett.
Festmény 1926-ból, 4 mázsa búzáért
- Az online aukciósház 150–180 ezer forintot mondott a festményre, melynek hátulján egy időkapszula-szerű felirat is megtalálható volt:
Vettem 1926, II. 28. 1 millió 200 ezer koronáért, a keret 250 ezer korona = 4 mázsa búza.”
Végül Kovács Dávidnak 175 ezer forintért sikerült eladnia a képet Katona Szandrának, aki elszántan küzdött, annyira beleszeretett a romantikus hangulatú képbe. A nyúli kincsvadász úgy tudja, a kereskedő azóta felújíttatta és tovább is adott a festményen, amely már egy új otthon falát ékesíti.

1951-es csepel és közel 100 éves üvegek
– Az árát egy másik régiségre költöttem. Nagy vágyam volt, hogy felújítsam a sufniban talált Csepel motorom, ami megvalósulni látszik. Nemsokára oldtimervizsgára megy az 1951-es évjáratú járgány. Szintén családi örökség, viszont jogosítványom nincs, amivel hajthatnám – tudtuk meg.
Kovács Dávid és családja régi üvegeket is gyűjt, elsősorban édesapja hobbija ez már több mint 30 éve. – Likőrös, pezsgős, boros, röviditalos és szódás. Szinte mindenféle megtalálható, amelyek száma lassan meghaladja a háromezret – mutatta meg néhány darabját.

Új életet az antikvitásoknak a nyúli kincsvadász
Dávid és párja otthonát is több felújított régi bútor ékesíti, egy-egy szék, komód, melyről meg sem mondanánk, hogy 50-80 éves. – Igyekszem a családban megtalálható, régiségnek számító tárgyakban meg- látni az újat és a lehetőséget. Hiszen attól még, hogy első rá- nézésre idejétmúlt, némi kreativitással és gondolkodással olyan egyedi darabbá válhat, amely nem található meg más- hol – fejtette ki Dávid, aki szerint a régi bútorok sokkal strapabíróbbak is. Mi is egy ilyen, felújított széken foglaltunk helyet.
A nyúli régiségvadász ugyan ezeket nem maga újítja fel, de szeret ebben a témában készített műsorokat nézni. Szerencséjére a szülőfalujában még van, aki ezzel foglalkozik, így nem kell messzire vinnie családi örökségének ékeit.