2025.03.28. 06:23
Melyik ovit válasszam Győrben?
A hároméves csemeték szülei már jóideje gondolkodhatnak arról, melyik óvoda lenne a legmegfelelőbb szemük fénye számára. Az óvodaválasztás nagy körültekintést igényel, jónéhány évre szól.
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvényben meghatározottak szerint Magyarországon a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától, szeptember 1-jétől legalább napi négy órában óvodai foglalkozásokon kell, hogy részt vegyen. Most van az óvodaválasztás ideje.

Fotó: Mediaworks/Illusztráció
A szülő tehát – a fenti határidőt figyelembe véve – köteles gyermekét óvodába íratni a települési önkormányzat vagy az egyéb fenntartó által közzétett időpontban, vagy az óvodalátogatási kötelezettség alól felmentését kérni.
Óvodába az a kisgyermek is járhat, aki a felvételtől számított fél éven belül tölti be a harmadik életévét, de csak akkor veheti fel az intézmény, ha az összes, a körzetébe tartozó három éves és annál idősebb gyermek felvételi kérelmét teljesíteni tudja.
A szülőnek lehetősége van azonban - a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva – kérelmezni, hogy annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek a negyedik életévét betölti (különös méltánylást érdemlő esetben, újabb kérelem alapján annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek az ötödik életévét betölti) a gyermek felmentését az óvodai foglalkozáson való részvétel alól. A kérelmet a tárgyév április 15. napjáig a területileg illetékes Járási Hivatalhoz lehet benyújtani. Tartós gyógykezelés alatt álló gyermek esetében a kérelem a tárgyév április 15. napja után is benyújtható.
Az óvodai beiratkozáskor be kell mutatni a gyermek személyazonosítására alkalmas, a gyermek nevére kiállított személyi azonosítót (születési anyakönyvi kivonat vagy személyi igazolvány), a gyermek lakcímét igazoló lakcímkártyát, valamint a szülő személyi igazolványát és lakcímkártyáját.
A települési önkormányzat teszi közzé az óvoda felvételi körzetét. Az óvoda köteles felvenni, átvenni azt a gyermeket, aki életvitelszerűen az óvoda körzetében lakik. Ugyanakkor a szülőnek joga van a szabad óvodaválasztáshoz, igénye szerint jelentkezhet gyermekével a lakókörzetén kívül más önkormányzati fenntartású óvodába, illetve egyéb egyházi, alapítványi vagy magánintézménybe.
– A győri önkormányzat 12 óvodát, tagóvodákkal együtt összesen 35 intézményt működtet. Jelenleg a férőhelyek száma 5146, melyből a 2025. január 20-i adatok alapján 3769 hely volt betöltött, azaz a kihasználtság akkor 73 százalékos volt, ennek 12 százaléka vidéki gyermek. Az óvodákban összesen 170 csoport működik, az átlagos csoportlétszám 22 fő. – tudtuk meg a győri önkormányzat kommunikációs csoportjától.
– Óvodáinkban összesen 645 engedélyezett álláshely van, ebből 392 óvodapedagógus, 240 nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő dajka, pedagógiai asszisztens, óvodatitkár, valamint 13 karbantartó, adminisztrációs kisegítő munkatárs. A 392 óvodapedagógus álláshelyből jelenleg 51 álláshelyet képesítés nélküli pedagógus tölti be. Nagy részük felsőfokú tanulmányait végzi, az elkövetkezendő években óvodapedagógus diplomát szereznek – közölte kérdésünkre az önkormányzat.

Óvodaválasztás sajátosság alapján
Valamennyi óvodában – a sajátos nevelési igényű gyermekek számára - integrált óvodai nevelés folyik. Az óvodák részt vesznek az ovifoci, oviskori és úszás programokban is, de mindegyiknek van egy-egy jellemző tevékenysége is.
- A Bisinger Óvoda Győr egyik legnagyobb múltra visszatekintő köznevelési intézménye.
- A Bartók Óvoda 1966-óta zenei jelleggel működő intézmény,
- Attila Utcai Tagóvodájában pedig logopédiai fejlesztő csoport működik.
- Az Erzsébet Ligeti Óvodában mozgássérült gyermekek számára működik fejlesztő csoport,
- a Vuk Tagóvodában pedig logopédiai fejlesztő csoportot működtet a fenntartó.
- A Győri Mosolyvár Óvoda 2021. óta részt vesz az Úszó Nemzeti Programban,
- a Gyárvárosi Óvoda Tündérkert és Waldorf Tagóvodában két, vegyes életkor szerinti szervezésű csoport a Waldorf Óvodák világhálózatának tagjaként működik.
- A Kovács Margit Óvoda Brunszvik Teréz Német Nemzetiségi Tagóvodájában német nemzetiségi óvodai nevelés vehető igénybe.
- A Márvány Óvoda Helyi Nevelési Programja a "Freinet" elemekre épül, pedagógiájukban elfogadják a másságot, minden gyermeket saját képességeinek és érési ütemének megfelelően nevelnek.
- A Ménfőcsanaki Óvoda Gyirmóti Tagóvodája az “Örökös Zöld Óvoda” cím tulajdonosa, ezért több környezetvédelmi programjuk is van a gyerekek számára.
- A Nagybácsai Óvodában a nevelő-oktató munkát a „Tevékenységközpontú óvodai nevelési program” alapján végzik.
- A Sün Balázs Óvoda a „Gondolkodj Egészségesen!” Program bázisóvodájaként működik.
- A Szentiváni Óvoda elnyerte a „Biztonságos óvoda” címet és a biztonságos közlekedés óvodai projekt programpontjait beépítették pedagógiai programjukba és a gyerekek mindennapjaiba.
- A Tárogató Óvoda programjának két értékes gyöngyszeme a „kreativitás és szeretet”, erre a vezérfonalra fűzik fel további nevelési értékeiket.
A győri óvodákról bővebb információk itt található
Idén Győr város önkormányzati fenntartású óvodáiban a beíratás április 28-án (hétfő) 8 órától 18 óráig és április 29-én (kedd) 8 órától 16 óráig történik. Az önkormányzati fenntartású óvodák nyílt napokon várják az érdeklődőket.
A Sün Balázs Óvoda