Álláspont

2025.03.12. 12:30

A klímaváltozás hatásai hazai növényeinkre – Kollégánk véleménycikke

Pár éve, még hoztuk-vittük ősz végén és tavasszal, mostanában kint telel és egyre hatalmasabb a babér, mely igazi fává cseperedett a klímaváltozás következtében. A füge is jókora helyet követelt magának, ontja is termését. A kajszit viszont hiába várjuk, hogy megkóstolhassuk: a saját termés csak álom marad… Miként hat a klímaváltozás, még sok a kérdés!

Pár éve, még hoztuk-vittük ősz végén és tavasszal, mostanában kint telel és egyre hatalmasabb a babér, mely igazi fává cseperedett. A füge is jókora helyet követelt magának, ontja is termését. A kajszit viszont hiába várjuk, hogy megkóstolhassuk: a saját termés csak álom marad… A klímaváltozás még sokszor beláthatatlan...

klímaváltozás, mediterrán, füge
A klímaváltozás még sokszor beláthatatlan.
Fotó: Shutterstock

A klímaváltozás már itthon is érezhető

A klímaváltozás hatásai világszerte érezhetők, és Magyarország sem kivétel. Az éghajlat fokozatos melegedése, az enyhébb telek és a hosszabb, forróbb nyarak lehetővé tették, hogy olyan növények is megtelepedjenek hazánkban, amelyek korábban csak a mediterrán térségben éltek meg. Az utóbbi évtizedekben egyre több kertben és szabad területen jelennek meg a melegebb éghajlatot kedvelő fajok, ami a hazai növényvilág átalakulásához vezethet. A közösségi oldalon sok csoportban mutatják büszkén a csodás pálmafákat, melyek igazi mediterrán környezetet idéznek meg. 

A már említett füge mellett egyre népszerűbb a levendula. Az olajfa ugyan még mindig ritkaságnak számít hazánkban, de az enyhébb teleknek köszönhetően egyre többen próbálkoznak a termesztésével, ahogy a citrommal, kivivel is. A gránátalma élénk piros virágaival is egyre többször találkozhatunk, és a mandulafa sem újdonság ma már nálunk.

A Nyugdíjas Egyetemnek is témát ad

A mediterrán növények elterjedése nem csupán kertészeti szempontból érdekes jelenség, hanem az ökoszisztéma változására is hatással van. A hagyományosan Magyarországon őshonos növényfajok egy része kiszorulhat, míg az új fajok terjedése átalakíthatja a táj képét és a mezőgazdaságot is.

Sajnos az új növényekkel megjelennek az új fajok kártevői és betegségei is, amelyekre a hazai ökoszisztéma nem feltétlenül készült fel. 
A Nyugdíjas Egyetem keretében már esett szó az „újkori” kártevőkről. Ma azt tudhatjuk meg az előadáson, milyen hatása van a klímaváltozásnak a gyümölcstermő növények termesztésére. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában