2025.03.18. 09:14
Új kihívások a kertbarátoknál – Hallgassa meg legújabb podcastunkat!
Az 55 éves Kertészek és Kertbarátok Győr Városi Egyesülete szakmai nappal, díszközgyűléssel ünnepel. Honnan, hova jutott az egyesület 55 év alatt? Milyen kihívások várnak a kertbarátokra a klímaváltozás kapcsán? Erről beszélgettünk a Kisalföld podcast adásában a győri kertbarátok egyesületének elnökével, Nagykutasi Viktorral.
A győri kertbarátok nagyon sok segítséget kapnak az egyesülettől, de az ország bármely részén élőknek is szakmailag tőlük tanulnak.

Fotó: Csapó Balázs
Kertbarátok már 55 éve
– Honnan indult és hova tart az egyesület?
– Az 1960-as években már voltak rendezvényei, találkozói a győri kertbarátoknak, 1970-től pedig hivatalosan regisztrált. Kisállattenyésztők, kertészkedők, hobbikertészek, kertészek alakították az egyesületet, amely az évek során többször változtatott nevet. Kertészkedők és kertbarátok a tagjai, a programokat is hozzájuk igazítjuk. Régebben a most 30 éves kapuvári kertbarát egyesületnél dolgoztam és kapcsolatban voltunk a győriekkel. Többször tartottam előadást is, ők pedig sokat segítettek nekünk a kapuvári programokban. Jómagam 15 éve lettem itt az egyesület akkori vezetője, Horváth Béla bácsi adta át nekem a stafétabotot. Egy 10 tagú vezetőség állt fel, akikkel együtt dolgoztunk. Most állítottunk össze egy jubileumi évkönyvet, így összegeztük is a múltat. 15 évvel ezelőtt az egyesület tagjainak átlag életkora 73 év feletti volt, ezt mára 10 évvel meg tudtuk fiatalítani. Büszkék lehetünk erre, hiszen ezt az országban senki sem tudta megcsinálni. Folyamatosan fiatalodik a tagságunk, ami talán annak is köszönhető, hogy elég pörgősek a rendezvényeink, sok mindent csinálunk. Szeretünk a jövőbe mutató dolgokat is tenni. Például az elmúlt 15 év legnagyobb vívmánya az volt, hogy honlapot készíttettünk, ami kezdetben arra volt jó, hogy az információinkat mindig meg lehetett találni. Most már a 90 fős tagságunk több mint 80 százaléka használ informatikai eszközöket és már mindenki ott találja meg az összes anyagunkat.
A szakmai anyagainkért mind az egyesület, mind jómagam agrárminiszteri kitüntetést kaptunk.
- 42 órányi kertészeti magazin műsor érhető el a honlapunkon, illetve
- több, mint 60 előadó anyagai vannak fenn, tölthetők le, mert ez is szempont lett.
Nem kell jegyzetelni az előadásokon és a honlapon mindig visszanézhetők. Ez arra is lehetőséget ad, hogy bármelyik kertészeti téma iránt érdeklő megnézze, akár csoportosan is, ha ki tudják vetíteni.
– Mi mindennel foglalkoznak a klubban?
– Kéthetente találkozunk év közben, aztán a nyáron 2,5 hónap szünet van, mert a kertbarátok zöme kiköltözik a kiskertekbe. Így egy évben több mint húsz előadást tartunk az aktuális teendőkről, tudnivalókról. Egy évben kétszer szakmai napot tartunk, ahol több előadót hallgatunk meg. Borversenyt, borkóstolót rendezünk borvacsorával egybekötve. Az idén pálinka kóstolót is szervezünk. A legnagyobb kiadásunk az előadók tiszteletdíja és a terembér, ezeket a tagdíjakból, pályázatokból tudjuk finanszírozni, a többi önköltséges. Már nem járunk ki egymás kertjét megnézni, mert nagyon sokan vagyunk, de bevezettük, hogy aki meg szeretné osztani velünk azt, milyen a kertje, fotóval illusztrált előadással megteheti, a kóstolót meg be tudja hozni. Nem kell már meghívókat, előadásokat kinyomtatni, rászoktattuk a tagságot a modern technika használatára, ezzel a környezetünket is óvjuk.
– A szakmai napon is a környezettel foglalkoznak az előadások.
– Nem tagadhatja már senki, hogy a klímaváltozás itt van. Ha kimegyünk egy kertbe, látjuk, hogy nagyon sok növényt elveszítünk, ugyanakkor a szomszédban ott nőnek a pálmafák. Ez minden, csak nem normális. Számomra ez azt jelenti, hogy egy erőteljes változáson megyünk keresztül, és ezzel a tagságot is szembesítjük. Segítünk abban, hogy tudjuk a növényeinket megőrizni, hogy tudunk róluk betakarítani, és az új dolgokat megmutatni. A szakmai napon is a klímaváltozás miatt az idős fák védelméről, a vízgazdálkodásról szólnak.
Az egyesület komoly energiát fektet egy országosan is egyedülálló kezdeményezésbe. Győrben elhelyezett kártevő csapdáink révén folyamatosan tudunk aktuális növényvédelmi tanácsokkal szolgálni. Az előadásaink a környezet tudatosságról, a vízzel való takarékoskodásról és a kémiai szerek háttérbe szorításáról szól. A szakmai napon megmutatjuk az egy éve elkészült, ám pénzhiány miatt meg nem jelent Szelíd növényvédelem című könyvünket is, amiről még sok szó esik majd.
kisalfold.hu podcast
- Kreativitás, közösség, kockázatok – A Roblox világa gyerekeknek
- Különleges jubileumot ünnepelnek a győri ügyvédek
- Madonna nyomdokában: Horváth Mónika Evita szerepében a győri színházban - podcast
- Beismerte a gyilkosságokat É. Imre? - Eltűnt villanyszerelők ügyvédje válaszol
- Mi épül Győrben a Metro mellett? Mi már tudjuk