A vízminőséget is befolyásolják

2025.02.17. 06:45

Gondot okoznak az elszaporodott busák Győr-Moson-Sopronban

Az amerikai jelzőrák és a busa idegenhonos invazív faj, így fontos, hogy minél kevesebb legyen belőlük a vizeinkben. A Mosoni-Dunában és a Lajtából egy tudományos kutatás és a megyei horgász szövetséggel kötött megállapodás alapján csapdázzák és gyűjtik a jelzőrákot. A busa elszaporodása pedig vármegyénk természetes vizeiben is nagy gondot jelent, mert csökkenti az őshonos halfajok fiatal egyedeinek túlélési esélyeit.

Ahogy arról lapunkban korábban beszámoltunk, a Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron Megyei Szövetsége megállapodott Liziczai Márkkal, a mosonmagyaróvári Kossuth-iskola biológia tanárával, hogy a Lajtán és a Mosoni-Dunán az idegenhonos amerikai jelzőrákok terjedését diákokkal kutatja, ennek keretében eltávolítják a befogott példányokat a vízből. A rákok mellett a busa is gondokat okoz vármegyénkben.

Busa horgász rák gond
Busa tömeges jelenléte – Nagy mértékben csökkenti az őshonos halfajok fiatal egyedeinek túlélési esélyeit. 
Fotó: Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron megyei Szövetsége

Erre kialakított ketrecben - engedéllyel - csapdázzák a jelzőrákokat a tudományos kutatás keretében. A horgász szövetség a halőrökkel és a kutatást végzőkkel közös bejárást is tartott a két folyón. Megnézték a csapdákat, jelzőrákokat mindkét folyóban találtak, bár korántsem olyan számban, mint korábban.

Ivancsóné dr. Horváth Zsuzsanna, a Sporthorgász Egyesületek Győr Moson Sopron Megyei Szövetsége ügyvezetője
Fotó: Csapó Balázs

Beazonosították és lemérték ezeket a kutatás résztvevői. Arra kérnek minden horgászt: ha a Lajtában vagy a Mosoni-Dunában rákcsapdákkal, ketrecekkel találkoznak, ne nyúljanak hozzájuk! A csapdák csak amerikai jelzőrákokat gyűjtenek össze, más élőlényeket nem! Ez a munka fontos tudományos és természetvédelmi értékkel is bír. 

Busa – Tömeges jelenléte okoz gondokat

Hazai vizeinkben a busa talán ennél is nagyobb problémát jelenthet. Ázsiából származó inváziós halfaj, amelyet Magyarországra eredetileg a 20. században telepítettek be halgazdaságokba, azonban az idő során kikerült a természetes vizekbe, ahol komoly ökológiai problémákat okoz. A busa ugyanis planktonevő halfaj. 

– A plankton nagyon fontos tápláléka a természetes vizekben őshonos halfajok ivadékainak is. Emiatt a busa nagy mennyiségben való jelenléte nagy mértékben csökkenti az őshonos halfajok fiatal egyedeinek túlélési esélyeit. Így hiába vannak esetleg nagyon jó ívási időszakok, az ivadék táplálék hiányában elpusztul és a vizek telepítések nélkül kiürülnek – fogalmazott lapunknak Ivancsóné dr. Horváth Zsuzsanna, a Sporthorgász Egyesületek Győr Moson Sopron Megyei Szövetsége ügyvezetője.

A túlszaporodott, nem őshonos busaállomány gyérítésére tavaly versenyt is szervezett a Komárom-Esztergom vármegyei Horgászegyesületek Szövetsége.  
Fotó: KEMHESZ

Hozzátette: a busa tömeges jelenléte nagy mértékben csökkenti az őshonos halfajok fiatal egyedeinek túlélési esélyeit. A busa nagy számban képes elszaporodni, bár korábban azt feltételezték, hogy a mi éghajlatunkon ez nem történik meg. Győr-Moson-Sopron természetes vizeiben, mint például a Dunában, a Mosoni-Dunában, a holtágakban és már szinte minden vizünkben jelentős gondot okoz, mert olyan tömegesen van jelen. A vízminőséget is befolyásolja, hiszen az intenzív planktonfogyasztás miatt az algák túlszaporodása következhet be. Sajnos, a szelektív halászata nem megoldott. 

Ugyan egyes horgászok, halászok kedvelt hala, mert tömegesen van jelen és komoly mennyiséget lehet belőle fogni, de ez nem okoz komoly mennyiségi csökkenést, nem nagyon látszik meg az állományon. Mivel invazív, idegenhonos, így nincs korlátozva az elvihető mennyisége. 

2023-ban a szövetség kezelt vizein a horgászok 6,6 tonna busát fogtak, amiből 4 tonna a Dunán, 2,3 tonna a Szigetközi-ágrendszerben került horogra, a halászok (alig többen mint 100 fő) további 1,8 tonnát zsákmányoltak belőle.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában