Álláspont

2025.02.12. 14:00

Bezzeg – Mészely Réka véleménycikke

Bezzeg a mi időnkben nem ilyenek voltak a fiatalok! Hányszor halljuk vagy éppen mondjuk ezt életünk során? Holott hogy milyenekké válnak a fiatalok, rajtunk, felnőtteken is múlik: szülőkön, nagyszülőkön, családtagokon, pedagógusokon vagy úgy általánosan a társadalmon.

Az emberi civilizáció egyik alappillére a tudás és a hagyományok átadása. Az idősebb generációk tapasztalata és bölcsessége nélkül a társadalmak nem fejlődtek, és az értékek, amelyek összetartják a közösségeket, elveszhetnének. A modern világ rohamos változása miatt azonban egyre nagyobb kihívás, hogy a fiatalok megőrizzék és továbbvigyék az előző generációk által felhalmozott ismereteket. Ezért kiemelten fontos, hogy az idősek és a fiatalok közötti kapcsolat erős maradjon, és a hagyományok, valamint az életbölcsesség továbböröklődjön. 

Illusztráció.
Fotó: Shutterstock

Az idősebb generációk élettapasztalatait érdemes megosztani a fiatalokkal. Nemcsak az iskolai oktatás során szerzett tudás formálja az ember világképét, hanem azok a gyakorlati ismeretek és erkölcsi tanulságok is, amelyeket az idősek hosszú évek alatt szereztek meg. A múlt hibáiból és sikereiből való tanulás segít az ifjabbaknak abban, hogy jobb döntéseket hozzanak az életükben. 

A hagyományos mesterségek, mezőgazdasági tudás vagy akár a családi receptek megőrzése mind hozzájárulhatnak a kulturális identitás fennmaradásához. 

A Mosonmagyaróvár és Vidéke Ipartestület 116. bálja is a hagyományok átadásáról, a generációk közötti kapcsolatok erősítéséről szólt. Fontos, hogy milyen értékeket öröklünk szüleinktől, hogy milyen „csomagot” viszünk tovább, akár a pályaválasztásunk során, akár személyiségünkben. 

A múlt hibáiból és sikereiből való tanulás segít az ifjaknak jobb döntéseket hozni.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában