kisalfold.hu videó

2025.02.03. 20:35

Balázs-járás: ma is éltetik a hagyományt Halásziban – fotók, videó

Régen apáról fiára szálltak a szerepkörök és a szövegek, ma a helyi iskola és a Halászi Hagyományőrző Egyesület karolja fel a Balázsjárást. Február 3-án, Balázs napján a helyi negyedikes fiúk csoportja járta a falu házait, éltetve e szép népszokást.

Egy sok helyen már elfeledett hagyomány, a Balázs-járás elevenedik meg évről évre február 3-án Halásziban a helyi általános iskola és a Halászi Hagyományőrző Egyesület együttműködésében. 

Balázs-járás hagyománya Halásziban: ma is éltetik
Ilyen a Balázs-járás hagyománya Halásziban: ma is éltetik a népszokást.
Fotó: Kerekes István

Balázs-járás hagyományát viszik tovább

– A régi világban a hetedik-nyolcadik osztályos diákok járták Halászit, akár több csoportban is. A szöveg, de a szerepkörök is sokszor apáról fiára szálltak. Balázs napján a gyerekek végigmennek az utcán, betérve az őket szívesen fogadó családokhoz, illetve főként a hagyományokra még emlékező idősekhez. Tarisznyát, perselyt visznek a háziak adományához, valamint a nyársat, amin az ajándékul kapott kolbászt, szalonnát gyűjtik. Régen az adományt tanítójuknak adták, ma közösen osztoznak rajta a nap végén – tudtuk meg Galgóczi Attilától, a Halászi Hagyományőrző Egyesület elnökétől.

Korabeli fénykép alapján

Galgócziné Nyáradi Csilla arról mesélt érdeklődésünkre, hogy a népszokást felvették a szigetközi értéktárba.

– A gyerekek ruházatát, csákóját, felszerelését egy 1929-es fénykép alapján rekonstruáltuk. Most igyekeztünk a gyermekek méretéhez is igazítani a ruhákat, melyeket nyolcadikos korukig fognak viselni, a szerepkörök, mint a püspök, a kapitány, a nyársas vagy a perselyes is megmaradnak – hangsúlyozta Galgócziné Nyáradi Csilla. 

Mátyusné Varga Szilvia tanítónő immár a harmadik diákcsoportot készítette fel a Balázs-járásra: a mostani negyedikes fiúk tehát először járták Halászit, és egészen nyolcadik osztályig viszik majd e szép hagyományt tovább. 

Adományok: pénz mellett finomságok

"Szabad-e balázsolni?" tették fel a kérdést a Dombi-Gergó családnál, a fiúk egyik osztálytársánál, ahol rögtön többen is fogadták a csoportot. Köztük a nagymama, Gergó Gáborné, aki örömmel emlékezett vissza a gyermek- és fiatalkora Balázs-járásaira. A legényeket a vendéglátás mellett édességekkel és pénzzel ajándékozták meg. 

A helyi kultúrházban a Hagyományőrző Népdalkör próbájára is bekopogtak, ahol szintén szeretettel fogadták őket. Darázs Jenőné, a Halászi Hagyományőrző Egyesület egykori titkára örül, hogy a mai gyermekek is tovább viszik és éltetik e szép szokást. 

Ilyen volt régen a Balázs-járás

Régen az iskolás fiúk egy csoportja házról házra járva köszöntötte a falu lakosságát, valamint adományokat gyűjtött. Általában tojást, kolbászt, szalonnát kaptak. 

  • A szokás a 17. századtól ismert Magyarországon, és legtovább a Dunántúlon maradt fenn, egészen a 20. század elejéig. 
  • A tanító kezdetben el is kísérte tanítványait, így együtt járták végig a falut. Célja az adománygyűjtés mellett az volt, hogy több gyereket csaljon az iskolába. 
  • A balázsolók által összegyűjtött adományok a tanítót illették, ezt gyakran még a díjlevelükben is rögzítették. Persze a balázsjárás után a tanító az összegyűjtött ételekből megvendégelte a balázst járó tanítványait. A halászi változat egy hosszabb szöveg, színjáték-elemekkel tarkítva: maskarába öltözött fiúk járták a falut. 
  • Egyikük Balázs püspököt személyesítette meg fején papírsüveggel. Mellette volt a generális, mögöttük a katonák, mindig párban, fakarddal az oldalukon. Leghátul állt a nyársas, aki hosszú vasnyársat vitt magával, amire a kapott ajándékokat feltűzhették. Ezt a hagyomány elevenítik fel évről évre a szigetközi településen. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában