2025.02.26. 08:02
Az ülőmunkáról adott tanácsokat a soproni gyógytornász
Az irodai munka napjainkban egyre nagyobb teret hódít, azonban a mozgáshiány és a helytelen testtartás miatt mozgásszervi panaszokat és egyéb egészségügyi problémákat is okozhat.

– Az ülőmunka negatív hatásait ellensúlyozhatjuk néhány egyszerű rutingyakorlat bevezetésével. Fontos, hogy álljunk fel rendszeresen, nyújtózkodjunk, a végtagjainkat mozgassuk át – tanácsolta Ávár Anna, a Soproni Gyógyközpont gyógytornásza. – Nyújtó gyakorlatok végzésével is erősíthetjük a hát, a has és a derék izmait, melyek stabilabb támaszt nyújtanak a gerincnek. A jóga vagy a pilates kifejezetten jótékony hatásúak lehetnek, hiszen az ízületek rugalmasságát is növelik. Az aerob gyakorlatok, mint például a futás, a kerékpározás vagy az úszás, különösen hatékonyak a vérkeringés fokozásában, a szív- és érrendszer erősítésében – tette hozzá.
– A testmozgás mellett fontos a munkakörnyezet ergonomikus kialakítása, a megfelelő bútorok kiválasztása is. Az állítható magasságú székek lehetőséget adnak, hogy lábainkat derékszögben hajlítsuk be, a talpak pedig stabilan érjék a padlót, miközben a hát megfelelő megtámasztást kap. Az asztal magasságát úgy kell beállítani, hogy a könyök 90 fokban legyen behajlítva. Figyelni kell a monitor elhelyezésére is, felső széle szemmagasságban legyen, hogy a fej és a nyak természetes pozícióban maradjon, ami segít elkerülni a nyaki fájdalmakat. A klaviatúra és az egér elhelyezése is befolyásolja a kéz, a csukló és a karok egészségi állapotát. Az egér közvetlenül a billentyűzet mellett legyen, így csökkenthetjük a karok és a vállak szükségtelen megterhelését – hangzott a tanács.