2025.01.30. 14:48
Korai tavasz - Szakértő mondja el, mi történik majd a gyümölcsfákkal
Tavaszi meleg köszöntött ránk januárban. Ám nem kell félteni a kiskertekben lévő gyümölcsfákat a korai tavasz miatt. Ujhelyy Károly győri kertbarát, a kertészek és kertbarátok országos elnökségének tagja elmondta, mennyiben szokatlan ez a meleg és mit kell tenniük most a kiskertek művelőinek.
Három egymást követő nap dőlt meg az aktuális melegrekord, az ország egyes részein majdnem 20 fokot mutatott a hőmérő higanyszála a legmelegebb órákban. Aggódhatunk a hirtelen jött meleg, a korai tavasz miatt? A szakember megnyugtat, hogy nem kell félteni a növényeket.

Fotó: Ujhelyy Károly
Korai tavasz - A kártevők nem fagynak el
- Január közepén végén évek óta érkezik egy felmelegedés, így nem érzem olyan nagynak a változást - véli Ujhelyy Károly győri kertbarát, a kertészek és kertbarátok országos elnökségének tagja. - A felmelegedés mértéke ezzel együtt érezhetően nagyobb. Nem olyan nagy gond, hogy most jött a korai tavasz, az sokkal nagyobb baj szokott lenni, hogy év közben nem folyamatos a csapadékellátás és egy hosszú száraz időszakra hirtelen nagy tömegű csapadék érkezik. Én már borsót ültetek, metszek mostanában, ilyenkor az almafákat már metszeni szokták, de a szőlőt is. Ebben a jó időben a növények életre kelnek, de ez látványosabb, mint valójában: a nedvkeringés nem igazán indul el, a rügyek annyira nem duzzadnak meg. Abból, hogy az orgona kihajt, a virágok elkezdenek kinyílni, majd jön egy fagyos idő, még nincs nagy gazdasági kár. A hóvirágok január végén máskor is 5-10 centisek, ebben sincs semmi újdonság. Érdemes ezt a váratlan szép időt kihasználni például arra, hogy az őszibarackfák leveleit megóvjuk a taflinás fodrosodástól. Mivel hosszú évek óta nincsenek télen hetekig tartó mínusz 10, 15, 20 fokok, kemény fagyok, így a kártevők nem fagynak ki. A károkozásuk megelőzhető, ha most dupla adagú rézpermetezéssel megóvjuk a barackfákat. Ez azt jelenti, hogy két evőkanál rézpermetet adunk 10 liter vízhez, és ezzel mossuk le a fát. Ilyenkor a barackfa még alszik, nem teszünk kárt benne. Ám tavasszal, amikor már felébred, káros lenne számára a réz alapú permetezés. Február vége előtt ugyanez megismételhető egy, már csak normál adagú rézzel.
Ujhelyy Károly győri kertbarát felhívta a figyelmet, hogy a leanderek betakarva kint maradhatnak, ám a yukkákat csak március végén, áprilisban vigyük ki a meleg lakásból a szabadba, amikor már biztosan nem érkezik rájuk hirtelen lehűlés. Hozzátette végül, hogy a kártevők ellen egy olajos készítményű lepermetezés két-három hetente, ráadásul egész tavasszal szintén jó védelmet nyújthat.
A gyökereknél tél van
A hóvirág és a kankalin sekélyen gyökerezik, 3-5 Celsius-fokos talajhőmérséklet elegendő az indulásukhoz. A január végi korai meleg nincs jelentős hatással a gyümölcsfákra, amelyek gyökérzete fél és három méter közötti mélységbe nyúlik le, ahol a hőmérséklet változatlan. A csonthéjasok március közepétől, az almatermésűek április első felében fognak virágozni. A metszetlen fákon kissé kitolódik a rügypattanás, mert a gyökérnyomás nagyobb számú rügy között oszlik el.