kisalfold.hu videó

2025.01.25. 08:40

Így készítsen otthon kolbászt! – Különleges tipp, amiért örökké hálás lesz! + videó

Szakértőket kérdeztünk, mire figyeljünk, ha otthon szeretnénk tölteni. Arányok, fűszerek, és egy olyan tipp, amiért örökké hálás lesz. Mennyiből lehet kihozni otthon azt az ételt, ami boltban vásárolva egyre drágább? A finom házi kolbász titkát kerestük.

Disznóvágás és kolbásztöltés kéz a kézben jár, előbbi azonban már annyira ritka jelenség, hogy gyakorlatilag ki is veszett a mindennapokból. Ugyanakkor nem szükséges csak azért disznót vágni, hogy kiváló házi kolbászt ehessünk, hiszen kellő elszántság, egy kolbásztöltő és néhány alapanyag elég a fantasztikus végeredményhez. Hogy megtaláljuk a tökéletes házi kolbász titkát, a győri vásárcsarnok szakértőihez fordultunk tanácsért. 

Kun Péter hentes szerint legyünk bátrak, a házi kolbász olyan műfaj, ahol érdemes kísérletezni
Kun Péter hentes szerint legyünk bátrak, a házi kolbász olyan műfaj, melyben érdemes kísérletezni.
Fotó: Molcsányi Máté

– A jó alapanyag elengedhetetlen – szögezte le Illés Péter hentes. 

  • – Csak sertés, 
  • csak marha, 
  • csak vadhús, 
  • de lehet persze vegyesen is 

– ajánlotta a hentespult mögül a szakértő. 

– A 7:3-as arány a tökéletes szerintem. Vagyis: hét kilogramm lapockához három kilogramm zsiradékot érdemes számolni. Én a tokaszalonnát szoktam ajánlani! Illés Péter szerint a töltés előtti napon kockázzuk fel a húst és lesózva, fűszerezve hagyjuk állni deszkán, a felesleges nedvességet kiszívja a fa. 

Az écsiek annyira rajonganak a kolbászért, hogy saját dalt írtak a paprikás finomsághoz. Kattintson a kiemelt szavakra, hogy meghallgassa a dalt!

– Só, bors, pirospaprika, fokhagyma – sorolja a tökéletes házi kolbász fűszereit. – Én nem rontanám el mással! – árulta el, hozzátéve, hogy a gulyáskrém, a piros arany és társai szinte eretnekségnek számítanak nála. 

A piros paprikával kapcsolatban a magas olajtartalmút javasolja, a kalocsai és a szegedi paprikával nem lőhetünk mellé a győri hentes szerint. 

– Egy kiskanál porcukor kiemeli a paprika színét – ajánlotta a különleges titkot Illés Péter. 

Fodor Józsefné szerint a házi kolbászt nem rontják el az extra fűszerek, sőt
Fodor Józsefné szerint a házi kolbászt nem rontják el az extra fűszerek, sőt.
Fotó: Molcsányi Máté

Néhány standdal arrébb a szintén hentesként dolgozó Kun Péternél roppant változatos ízvilágú kolbászok közül válogathatunk, az ínyencek még szilvalekváros kolbászt is vásárolhatnak. 

– Ez a szilvalekváros elsőre meredeknek tűnhet, de nagyon finom. Keveredik az édes és a sós. Bátran kísérletezhetünk az ízekkel! Az ízek harmóniájára azonban figyeljünk – bátorított Kun Péter. – Sokan esnek abba a hibába, hogy túl sok paprikát kevernek a kolbászba, ez nagyon elnyomja az ízét. Fontos szerintem, hogy a hús természetes íze érezhető legyen. A fűszerek ne elnyomják azt, hanem kiemeljék. Ha nem lennék hentes, akkor is nekiállnék otthon kolbászt tölteni, mert így tudnék a saját ízlésemnek leginkább megfelelőt készíteni.

Mennyiből jön ki a házi kolbász?

A vásárcsarnokban lapockát a legkedvezőbb áron 1600 forintos, tokaszalonnát pedig 1300 forintos kilónkénti áron találtunk. A belet 980 forintért vehetünk, ebből tíz méter kolbász tud a töltőből kitekeredni. Összehasonlításképpen a kész kolbász kilónkénti ára 3800 forinttól indul a csarnokban.

Fodor Józsefné egy másik hentespult mögül szintén az otthoni töltésre buzdít. 

– Mindenki a saját ízlése szerint tudja elkészíteni. Ettem már mindenféle kolbászt. A szerecsendió vagy a majoranna igazán finom a házi kolbászban. Nálunk kapható házi kolbásznak való apró hús, ebben már a zsiradék is benne van. 1628 forint egy kiló – kínálta Fodor Józsefné, akitől éppen egy győri családanya, Bódi Ottília vásárolt kolbászt. A hölgy és családja rajong a finom kolbászért, a vásárcsarnokban szokták beszerezni főként.

– Csípős, fűszeres és jó füstös! – vágta rá Bódi Ottília arra a kérdésre, milyen a jó kolbász.

Egy kis füst és végeztünk is 

Ha nincs saját füstölőnk, a kész, megtöltött kolbászunk befejezését rábízhatjuk profikra: átlagosan 180-200 forintos kilónkénti áron meg is füstölik. Ez az ár nyersen mérve értendő, a füstölés során a kolbász veszít a súlyából.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában