Természetvédők

2024.12.11. 18:24

Sopronhorpácson került kelepcébe a madáróriás

Fülesbagolynak hitt madárhoz kértek segítséget Sopronhorpácson a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Soproni Helyi Csoportjától. A telefonhívás után hamar kiderült, hogy sokkal veszélyesebb ragadozó jutott bajba, méghozzá egy uhu bagoly.

Ritka és védett madáróriás került bajba a közelmúltban Sopronhorpácson, ahol a térségben kevésbé elterjedt uhu bagoly gabalyodott bele egy faluszéli drótkerítésbe. A vérző állathoz a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Soproni Helyi Csoportjának munkatársa érkezett ki, akinek hosszas küzdelem után sikerült kiszabadítaniuk a baglyot, amit a kőszegi Madármentő Központba szállítottak rehabilitációra. A madármentésről és a ritka madárfaj előfordulásáról Pellinger Attila, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Soproni Helyi Csoport elnöke számolt be a Kisalföldnek.

uhu bagoly
Ritka madáróriás, egy uhu bagoly került bajba a közelmúltban Sopronhorpácson, amit küzdelmek árán sikerült kiszabadítani a drótkerítésről. Fotó: P.F.

Komoly sérülést tud okozni az uhu bagoly

Pellinger Attila mindenekelőtt leszögezte, hogy (nagyméretű) sérült madárhoz lehetőség szerint kérjenek hozzáértő segítséget, mint állatorvos, a Madártani Egyesület vagy Nemzeti Park munkatársa, illetve illetékes állatmentő. A lényeg, hogy tapasztalt kezek kezdjenek neki egy olyan méretű madár mentésének, mint az uhu. - Egy bagolynak, vagy akár egy nappali ragadozó madárnak olyan csőre és karmai vannak, amivel nem életveszélyesen ugyan, de kárt tud tenni az emberben. Ugyan hazai tapasztalat erre nincsen, de szakirodalmakban szó esik arról is, hogy az uhu az erős lábának szorításával akár egy ember karcsontját is el tudja törni. Mindemellett a karmaikkal ejtik el a zsákmányukat is, így ha azokkal sebet ejtenek a segíteni próbáló emberen, még a vérmérgezés veszélye is fennállhat. Tehát semmiképpen se javaslom, hogy valaki csak úgy oda menjen a sérült vadállathoz és elkezdje tapogatni, hiszen ilyen helyzetekben ők egyértelműen az életükért küzdenek - mondta el Pellinger Attila.

Végső esetben van megoldás

- Amennyiben nincs más lehetőség körültekintően lehet segíteni a vadmadárnak, de leszögezem, hogy egy uhuhoz mindenképpen kérjenek szakértő segítséget. Mindenképp szükség van egy vastag bőrkesztyűre, aminek használatával a madár lábait kell úgy összefogni, hogy ne tudja szabadon használni, de előtte a fejét kell letakarni például egy ruhadarabbal, mert ha nem látja a közeledő embert nyugodtabb az állat. Ha ezzel megvagyunk, onnantól kezdve könnyebb dolgunk lesz a kiszabadításával - folytatta a Madártani Egyesület munkatársa. Hozzátette, az uhu abszolút csúcsragadozónak számít és a közhiedelemmel ellentétben alkalmazkodóképes faj. Az viszont tény, hogy a Kisalföldön a 20. században kihalt, amiben különböző emberi okok játszattak közre, de körülbelül két évtizeddel ezelőtt elkezdett visszatelepedni.

Sopronhorpács környékén ritkán fordult elő uhu bagoly. Fotó: P.F.

Madármentő központba kerültnek a védett állatok

Pellinger Attila zárásként elmondta, általában a térségben mentett madarak a kőszegi madármentő központba kerülnek, ahol a fokozottan védett, veszélyeztetett állatokat gondozzák. - Az emberek azt szokták gondolni, hogy a sérült madarakat feltétlen meg lehet menteni. Ez a gyakorlatban sajnos nem mindig van így.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában