2024.12.12. 14:00
Nyugdíjas Egyetem: Az élet kódjának újraírásáról
Egy egy olyan téma, ami régóta színpadon van és nagy port kavar Magyarországon is – kezdte a Genetikai olló: Az élet kódjának újraírása című előadását prof. dr. Palkovics László, az MTA doktora, egyetemi tanár a Nyugdíjas Egyetemen.
A Nyugdíjas Egyetem decemberi találkozóján sokan vettek részt.
Fotó: Kerekes István
A hagyományokhoz híven a Nyugdíjas Egyetem decemberi előadása is az előző előadáshoz kapcsolódó online játék nyerteseinek sorsolásával kezdődött. Géber József néprajzkutató a magyaróvári városképekről beszélt a fényképezés hőskorából, és a játékra ezúttal is 115 küldték be a válaszokat, 90 volt helyes – közülük sorsolták ki a szerencséseket.
Nyugdíjas Egyetem: géntechnológiákról
A decemberi találkozó a magyaróvári kar Phare-épületében a Genetikai olló: Az élet kódjának újraírása című előadás volt, prof. dr. Palkovics László, az MTA doktora, egyetemi tanár világított rá a géntechnológia világszintű kihívásaira.
– Ez egy olyan téma, ami régóta színpadon van, és nagy port kavar Magyarországon is – hangsúlyozta az előadó.
A GMO betűszóval – ami a genetikailag módosított organizmus rövidítése – gyakran találkozunk, napjainkban is. Magyarország alaptörvénye szerint hazánk a testi és lelki egészséghez való jog érvényesülését – többek között – genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdasággal is elősegíti. Az Európai Parlament és Tanács 2015-ben fogadta el azt az irányelvet, miszerint minden ország maga dönthessen a GM-fajták felhasználásáról.
Nyugdíjas Egyetem Mosonmagyaróváron a géntechnológiákról
Fotók: Kerekes IstvánGénmódosításokról
A szakember kitért a génmódosítás előnyeire és hátrányaira, formáira is. Mint hangsúlyozta, az új GM-növények biztató jövőt ígérnek, hiszen olyan fajtákat tudnak előállítani, amelyek jobban bírják a szárazságot, magasabb terméshozam érhető el, és a termésbiztonság is jobb. A téma kapcsán nemcsak a növényekre, hanem állatokra vonatkozóan is hozott példákat, s mint mondta, a humángyógyászatban is egyre nagyobb teret kap a technológia, így példaként említette a génterápiával gyógyítható SMA-t.
A kérdések itt találhatóak meg.