2024.12.20. 09:51
Út a helyes időgazdálkodáshoz – Így lépjünk túl a karácsonyi időcsapdán
Mindannyiunk legnagyobb kincse az idő, miközben az egyik legnagyobb kihívás a helyes időbeosztás kialakítása az életben. A Kisalföld ünnepi podcastjében a téma első számú hazai szakértőjét, a győri származású tanácsadó-szakpszichológust, Limpár Imrét kérdeztük a megfelelő időgazdálkodásról.
„Az ördög a részletekben rejlik, s ez különösen igaz az időgazdálkodásra. Amikor sokan azt mondják, hogy egy hét van szentestéig, tévúton járnak, a helyes megközelítés ugyanis az, hogy még 7 nap van hátra december 24-ig. Teljesen más szemlélet, hogy hetekben vagy napokban gondolkozunk. Előbbi esetében 52, utóbbi esetében viszont 365 egység áll a rendelkezésünkre, ami sokkal több lehetőséget ad a megfelelő időgazdálkodásra” – kezdte Limpár Imre.
Út a helyes időgazdálkodáshoz
„Profán példával élve, azért sem célszerű hetekben gondolkozni, mert ha hétfőn az anyósunk vagy a főnökünk belerondít a terveinkbe egyetlen nappal az év legmeghittebb időszaka előtt, akkor könnyen érezhetjük azt, hogy az egész hetünket teszik tönkre. Ez azonban nem igaz, ha napokban mérjük az időt. Ebben az esetben az anyósunk vagy a főnökünk legfeljebb a hétfőnket képes elrontani, de ami sokkal fontosabb: ezzel a mentalitással a szentesténk és a karácsonyunk csodaszép lehet. Ahogy egy régi kanadai sorozatban, a Váratlan utazásban mondták: »A holnap mindig tiszta, nem szennyezi hiba.« Persze, utóbbiért és legfőképpen a lelki békéért tenni is kell” – tette hozzá a szakember, „A siker tervezhető”, a „100 mondat, amely megváltoztatta az életemet” és a „Lélek igazságai” című sikerkönyvek szerzője.
Ha ez lenne az utolsó karácsonyunk...
„Kicsit morbid technika, de a súlyos időzavarral küzdő klienseimet ünnepek előtt megkérdezem arról, hogy ha biztosan tudnák azt, hogy az idei lesz életük utolsó karácsonya, akkor hogyan töltenék az ünnepet ? Nos, az első döbbenet után a többség azt válaszolja, hogy szeretne elcsendesedni és végigtekinteni az életén. Ha szánunk erre a gyakorlatra bő fél órát, s a mélyére nézünk a saját történetünknek, akkor eljutunk oda, hogy melyek a lényeges, a fontos és a nemfontos részei a mindennapjainknak. Ez pedig kulcs lehet a helyes időgazdálkodás megleléséhez” – emelte ki Limpár Imre.
Amivel rengeteg időt fecsérlünk el
A szakember azt is hangsúlyozta, hogy friss kutatások kiemelik, hogy karácsony idején is rengeteg időt vesztegetünk el a telefonunk nyomkodásával, a közösségi média állandó követésével. „Az év végi ünnepek idején erősödhet bennünk az az érzés, hogy kimaradunk valamiből, nem látunk történéseket, amit családtagjaink vagy barátaink osztottak meg. Ezzel a gondolkodással azonban nem csak rengeteg időt fecsérlünk el, de a telefon szüntelen nyomkodása fáradtságot okoz, noha év vége lévén már egyébként is kevés a tartalékunk. Így a kimerültség komoly akadálya lehet annak, hogy az ünnepet ne úgy éljük meg, ahogy azt korábban terveztük” – mondta a tanácsadó-szakpszichológus.
kisalfold.hu podcast
- Győri Padlásszínház újraalkotói - Mikrofon előtt Hajdu Tibor és Móczár Bence
- Esélyek hátrányos helyzetben élő gyermekeknek Mosonmagyaróváron
- A kutyatartás felelősség - Kunert Andrea kutyatrénerrel beszélgettünk
- Milliók régi otthonokra - Milyen támogatásokat vehetünk igénybe otthonunk felújításához?
- Új év, új élet, új fogadalmak? – Reinhardt Éva önismereti tanácsadó volt podcast adásunk vendége