2024.11.29. 16:55
Rakétakilövés a Holtág mellett - Különleges versenyt szerveztek középiskolásoknak Győrben - fotók, videó
Vízhajtású rakétákkal kellett szondákat minél magasabbra juttatniuk a diákoknak. Ehhez minden eszközt maguk terveztek és 3D-s nyomtatással maguk is valósítottak meg. Nem mindennapi pályaorientációs versenynek adott otthont a győri Mobilis - rakétakilövéseket láthattunk.
Nyolc csapat mérte össze tudását pénteken. A 9-12 osztályos fiatalok hetek óta készültek a rakétaépítésre egyénileg és mentoraikkal. Az e-SzEment, a Mobilis Interaktív Élményközpont és a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központjának rendhagyó vetélkedőjén jártunk.
Repüljön, forogjon, mérjen
Az egész napos projekt alapú csapatversenyen a feladat egy vízhajtású hordozórakéta megépítése volt, amely lehető legnagyobb magasságba emelkedik, és közben a saját tengelye körül forog. A legnagyobb magasság elérése után feltétel volt még, hogy ejtőernyővel biztonságosan földet ér. A hordozórakétának egy gyorsulásszenzor segítségével mérnie kellett saját forgásának szögsebességét, ezt az adatot rádión keresztül közvetítve egy földi vevőállomás felé, továbbá magasba kellett juttatnia egy a szervezők által biztosított szondát, mely a műholdas helymeghatározás alapján az elért magasságot mérte.
Rakétakilövés Győrben - Különleges versenyt szerveztek középiskolásoknak
Fotók: Molcsányi Máté– Rendkívül komplex és sokoldalú feladattal néztek szembe a diákok, ahol a tudás mellett kulcsszerepe volt a feladatok megosztásának is. Ezzel is a valódi munkahelyeken végzett projekteket szerettük volna szimulálni – mondta el Keszthelyi Bernadett, a Mobilis ügyvezető igazgatója. – Tárgykészítés, összeszerelés, programozás, prezentálás mind részei a feladatnak.
Rakétaépítés az alapoktól
A feladat teljesítéséhez a diákoknak meg kell tervezniük és 3D nyomtatóra kell optimalizálniuk a rakéta szükséges alkatrészeit, fel kell programozniuk a repülő és a földi egység mikrovezérlőjét, el kell készíteniük a szükséges áramköröket és az ejtőernyőt.
– A versenyt megelőző hetekben a résztvevőknek lehetőségük volt bejönni a tehetségműhelybe gyakorolni, ahol ötletekkel javaslatokkal segítettük őket. Emellett képzéseket is tartottunk számukra a feladatok kapcsán, például a 3D nyomtatásról.
Sikerek és bukások
A verseny iránt rendkívül nagy volt az érdeklődés, végül nyolc csapatban maximalizálták a létszámát, ugyanis ennyi eszköz állt rendelkezésre a zökkenőmentes munkához.
– A hozzánk érkező diákok mind nagyon lelkesek, már a gyakorlás időszakában is nagyon jó hangulatú műhelymunka alakult ki. Voltak nagy érzelmek, mikor nem sikerült valami, és volt nagy öröm, amikor mégis elkezdett működni – mondta el Molnár Milán a Mobilis oktatója, aki segítette a csapatokat a felkészülésben. – Szeretnénk megmutatni nekik az alkotás örömét. Jó újító ötleteik vannak, a jelenlegi projektmunka pedig abban segít, hogy tanuljanak, fejlődjenek és megismerjék az eszközöket, mivel a kreativitás csak akkor jön, ha az ember mér magabiztosan ismeri az alapokat.
Szervezők hozzátették, a résztvevők többsége műszaki, mérnöki pályán szeretne majd továbbtanulni és bár még a versenyzők zöme fiú, az utóbbi években a lányok is egyre nagyobb számban vesznek részt a megmérettetésen.
kisalfold.hu videó
- Macskák karácsonya - 19 mentett cica várta, hogy szerető családba költözhessen – fotók, videó
- 2100 gyermek arcára csalt mosolyt a győri színházban a Mikulás - fotók, videó
- Emlékoszlop őrzi a 750 éves Hidegség fennállását - fotók, videó
- Fénytraktorok foglalták el a várost – fotók, videó
- Ezrével sütötték a mézeskalácsot Győrújbaráton - fotók, videó