2024.07.28. 08:25
Alkotók a határon innen és túlról - Újra megrendezik a Győri Nemzetközi Művésztelepet
Több mint fél évszázados hagyományt folytat a kéthetes Győri Nemzetközi Művésztelep. Az alkotók meghívásra érkeztek az eseményre országhatárokon innen és túlról is.

Siklódy Ferenc egy korábban készült alkotásával, amelyet a bözödújfalui elárasztott házak ihlettek.
Fotó: Molcsányi Máté
A különleges rendezvény során a műhelyben elsősorban hagyományos grafikai technikákkal dolgozhatnak az alkotók, de lehetőség nyílik a saját kedvelt módszerek művelésére, illetve újak kipróbálására is. Az elkészült alkotásokból kiállítás nyílik augusztus 3-án Győrött, a Borsos Miklós-múzeumban.

Fotó: Molcsányi Máté
Ötvenhat éve rendezik meg a Győri Nemzetközi Művésztelepet, amelyen idén négy ország hat alkotója vesz részt. A kéthetes esemény elsősorban a grafikai technikákra fókuszál. A művészek hétfőn érkeztek Győrbe.
A győri Magyarország egyik legnagyobb művésztelepe. Kezdetben rajztanárok érkeztek a rendezvényre, majd a ’90-es években inkább a szobrászat felé tolódott a hangsúly. Mostani helyszínére, a Győri Grafikai Műhelybe három éve költözött az esemény
– mondta el Pápai Emese, a művésztelep vezetője.
– A Rómer Flóris Művészeti és Történelmi Múzeum számára fontos, hogy folytassa ezt a hagyományt. Hisz ahogy a nevünk is mutatja, a művészeti tárlatok éppen úgy a repertoá- runkba tartoznak, mint a történeti kiállítások. Kiváltképp igaz ez a kortárs művészetre. A művésztelep zárását követően az itt készülő alkotások is megtekinthetőek lesznek majd.
Az alkotók hagyományos grafikai technikákkal, rézkarccal, rézmetszettel, linómetszettel, litográfiával és monotípiával dolgozhatnak a művésztelepen.
– Az itt lévő művészek többsége egyben oktató is, akik egyetemeken, főiskolákon tanítanak és nagyon szívesen jönnek Győrbe. Ez remek lehetőség a számukra, hogy kimozduljanak a komfortzónájukból. Több alkotó későbbi kiállításain is folytatta az itt elkezdett sorozatot.
Pápai Emese hozzátette, szeretnék a műhelyt továbbfejleszteni, elsősorban egy szitanyomásra alkalmas részt kialakítani, ehhez még egy sötétkamra kialakítása és a vizesblokkok fejlesztése szükséges. Emellett szeretnék újjáéleszteni a nemzetközi grafikai biennálét is.
Az alkotóműhelyt év közben a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola tanulói és a Széchenyi István Egyetem dizájn szakos hallgatói használják.
Siklódy Ferenc grafikusművész Gyergyószárhegyről jött a művésztelepre, ottlétünkkor épp a városban tett sétáról érkezett vissza.
– Felderítettem a belvárost. A közelmúltban jártam Máltán és elképesztő, hogy mennyi hasonlóság fedezhető fel az ottani és a győri épületek között. Például az erkélyek szinte ugyanazok, csak itt kőből készültek, Máltán pedig fából és változatos színekre festik őket.
Siklódy Ferenc hozzátette, mindig is szíve vágya volt eljönni a győri művésztelepre.
– Amikor egy éve egy csíkszeredai kiállításon megismerkedtem Pápai Emesével, ajánlottam magamat, és nagy örömömre idén meg is hívtak. Rájöttem, hogy délután, estefelé tudok a legjobban alkotni, tegnap is éjfél után mentünk haza. Otthon is van saját műhelyem, de az itteni felszerelés és a közösség, az, hogy régi ismerősökkel és új arcokkal egyaránt találkozom, ezek adnak pluszmotivációt. Néhány nap múlva sietek haza Gyergyószárhegyre, ugyanis a mi művésztelepünk idén ünnepli az ötvenedik évfordulóját, amire különprogrammal készülünk.
A kéthetes művésztelepen megszülető alkotásokból augusztus 3-án nyílik kiállítás a Borsos Miklós-múzeum időszaki kiállítóterében.