Védik a dolgozókat

2024.06.20. 07:55

A munka nem állhat le a rekkenő hőségben sem

Berobbant a kánikula, az országos tiszti főorvos a legmagasabb, harmadfokú hőségriasztást rendelte el szombat éjfélig. A 34 fokot is megközelítheti a hőmérséklet térségünkben. A munka azonban sehol sem állhat meg.

Dániel Viktória

A Magyar Közútnál csak a legszükségesebb kültéri munkákat végzik el kánikula idején. Dolgozóiknak rendszeresen frissítő italt és pluszpihenőidőt is biztosítanak.

Fotó: Molcsányi Máté

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztályán megkeresésünkre elmondták: meleg időnek minősül, ha a zárt térben a munkahelyi klíma a 24 Celsius-fokot meghaladja, vagy szabadtéri munkahelyen a napi középhőmérséklet leg­alább egy napig magasabb, mint 25 Celsius-fok, és az országos tiszti főorvos a hőség miatt figyelmeztetést vagy hőség­riasztást adott ki. Az ilyen munkahelyeken minden dolgozó számára elegendő védőitalt kell biztosítani, igény szerint, de legalább félóránként. A folyadékveszteséget 14–16 Celsius-fokos ivóvízzel kell pótolni, de alkalmas ízesített, alkoholmentes ital is, 4 súlyszázalék alatti cukortartalommal.

A munkaidő részeként óránként legalább 5, legfeljebb 10 perces pihenőidőt kell közbeiktatni a melegnek minősülő munkahelyeken. Szabadtéren pedig biztosítani kell, hogy a munkavállalók védve legyenek az időjárás káros hatásaitól. 

Rendszeresen ellenőrzik 

Az említett jogszabályok betartásának felügyelete a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatalhoz tartozik. A szervezet munkavédelmi hatósága a hőségriadók idején rendszeresen tart ellenőrzéseket. Amennyiben elmaradást találnak, a hatóság határidőt tűz ki a hiányosságok megszüntetésére. Abban az esetben, ha a mulasztás a munkavállaló életét, testi épségét vagy egészségét súlyosan veszélyezteti, munkavédelmi bírság is kiszabható. 
A Magyar Közút munkatársainak gyakran a nyári melegben is végezniük kell az utakon szükséges munkálatokat a biztonságos közlekedés érdekében. 

Ivóvíz, pihenés, védőeszközök 

– A hőség idején szakembereinknek biztosítjuk az árnyékban, hűvös helyen töltendő pihenőidőt óránként legalább 5, legfeljebb 10 perces időtartamban, továbbá hőségriadó ideje alatt ivóvizet vagy ásványvizet és ivópoharat biztosítunk számukra – mondta el lapunknak Pécsi Norbert Sándor kommunikációs osztályvezető. – Az úton dolgozók számára le­­égés elleni öltözéket, UV-védelemmel ellátott szemüveget, nyári sapkát és magas faktorszámú fényvédőt biztosítunk. Emellett ügyelnünk kell a tűző napon felhevült tárgyak, munkaeszközök érintéséből adódó balesetveszély megelőzésére is. 

Pécsi Norbert Sándor hozzátette: az újabb típusú munkagépeik, útellenőri és brigádszállító autóik klímával felszereltek, ami csökkenti a hőség által okozott egészségügyi kockázatot. Emellett a munkák szervezésénél és ütemezésénél törekednek arra, hogy nagy hőség idején minél kevesebb legyen a szabadban végzett tevékenység. 

– Ezeket a munkákat a lehetőségekhez képest megpróbáljuk átütemezni, természetesen úgy, hogy a szolgáltatásunk színvonala ezáltal ne csökkenjen. Az úton folyó munkákat csak szélsőséges időjárási körülmények, például vihar, jégeső, nagy erejű szél esetén függesztjük fel. A nyári időszakban kiemelten kérjük az autósokat, hogy fokozott óvatossággal közlekedjenek, hiszen a hőség a vezetésre, koncentrációra is kihathat. 

Klímás kukásautók 

A GYHG Győri Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. már a hőségriadó életbe léptetése előtt bevezette azokat az intézkedéseket, amelyek a hőség ellen védik a dolgozókat. A hulladékgyűjtő járatok személyzetei a hajnali induláskor behűtött és jégbe fagyasztott vizet visznek magukkal hűtőtáskákban. Napközben, amikor visszatérnek a sashegyi hulladékkezelő központba, a munkatársak újratöltik a hűtőtáskákat, pótolják a jégakkukat. A kukásautók és munkagépek klímakészülékét naponta ellenőrzik, a szükséges javításokat azonnal elvégzik. A szabadban dolgozók részére biztosított a felfrissülés hűtött, klimatizált helyiségekben és a párakapunál. Napégés ellen naptejet kapnak a munkatársak – sorolta fel az intézkedéseket Nagy Csaba, a cég ügyvezetője. 

Munkavédelem 

Ha egy munkaadó nem teljesíti a kötelezettségeit, bejelentést lehet tenni ellene a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatalban (9028 Győr, Tatai út 3.) vagy telefonon (+36-96/795-871), illetve e-mailben ([email protected]). 
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában