Rövidpályás gyorskorcsolya

2021.03.06. 17:50

Liu Shaoang aranyérmes 500 méteren

1500 méteren pedig Liu Shaolin Sándor negyedik, az eleső Liu Shaoang pedig hetedik lett.

Liu Shaoang aranyérmet nyert szombaton 500 méteren a rövidpályás-gyorskorcsolyázók hollandiai Dordrechtben zajló világbajnokságán.

A Ferencváros 22 éves gyorskorcsolyázója pályafutása első világbajnoki címét szerezte, korábban olimpiát és Európa-bajnokságot már nyert. Magyarországnak ez a második vb-diadala, mivel Liu Shaolin Sándor 2016-ban ugyancsak a legrövidebb távon lett első.

Liu Shaoang legjobb idejének köszönhetően a legkedvezőbb, egyes pályáról rajtolhatott. Az első kanyarra ennek megfelelően elsőként fordult rá, ráadásul némi előnyt is kidolgozott magának. Az üldözőbolyt az orosz Szemjon Jelisztratov vezette, a hajrára fel is ért Liu Shaoangra, de előzési kísérletet már nem tudott indítani, így a magyar klasszis rajt-cél győzelmet aratott az 1500-on bronzérmes Jelisztratov és az olasz Pietro Sighel előtt.

A sikerrel ez sorozatban a hatodik vb, amelyen a magyarok legalább egy dobogós helyet szereztek.

Liu Shaolin a kisdöntőben szerepelt, az utolsó kanyarban ugyan körbekorcsolyázta az addig élen haladó orosz Konsztantyin Ivlijevet, de végül nyolcadikként zárt, mert a manővert a zsűri szabálytalannak találta.

A nők 500 méteres versenyében az 1500 méterhez hasonlóan a holland Suzanne Schulting diadalmaskodott a magyarokkal készülő olasz Arianna Fontanát és az ugyancsak holland Sema Poutsmát megelőzve. A negyeddöntőben búcsúzott Kónya Zsófia a 12., Jászapáti Petra pedig a 13. helyen végzett.

Szombaton még a váltók elődöntőit bonyolítják le, vasárnap pedig az 1000 méter, a 3000 méteres szuperdöntő és a staféták fináléi szerepelnek a programban.

1500 méteren Liu Shaolin 4., Liu Shaoang 7. helyen végzett

Liu Shaolin Sándor negyedik, az eleső Liu Shaoang pedig hetedik lett szombaton 1500 méteren a rövidpályás-gyorskorcsolyázók hollandiai Dordrechtben zajló világbajnokságán.

A nyolcfős finálé elején a váltóval olimpiai bajnok Liu fivérek álltak az élre, aztán előbb a holland Itzhak de Laat, majd az orosz Szemjon Jelisztratov, végül a kanadai Charles Hamelin is megelőzte őket. Amikor a 22 éves Liu Shaoang ritmust váltott, akkor kicsúszott, így az ő esélyei elszálltak, bátyja, a 25 esztendős Liu Shaolin pedig nem tudott újítani, így negyedikként ért célba. A győzelmet a mezőny veteránja, a 36 éves Hamelin szerezte meg, aki 17. vb-jén 13. aranyát nyerte, ebben a számban 2014 és 2018 után harmadszor diadalmaskodott. Mögötte a holland de Laaté lett az ezüstérem, a szám 2015-ös világbajnoka és Eb-címvédője, Jelisztratov pedig harmadikként haladt át a célvonalon. Liu Shaoang egy kizárásnak köszönhetően hetedik lett.

Jászapáti Petra az 1500 méter kisdöntőjében az elődöntős futamához hasonlóan a középmezőnyben helyezkedett, amikor féltávnál előre akart törni, két kört is külső íven korcsolyázott, mégis csak az ötödik pozícióba tudott visszasorolni. Ez olyan sok energiát kivett belőle, hogy a hajrában kissé lemaradt az élmezőnytől, de egy kizárás miatt a futamában végül negyedik, összességében pedig 11. lett.

A fináléban a 23 éves Suzanne Schulting érvényesítette a papírformát. A hollandok olimpiai, világ- és Európa-bajnoka a táv harmadánál élre állt és olyan tempót diktált a célig, hogy előzési kísérlet sem volt ellene, így pályafutása harmadik vb-aranyát nyerte. Mögötte a kanadai Courtney Sarault lett a második és a szintén holland Xandra Velzeboer a harmadik.

Szombaton az 1500 után az 500 méter küzdelmeit, valamint a váltók elődöntőit bonyolítják le, vasárnap pedig az 1000 méter, a 3000 méteres szuperdöntő és a staféták fináléi szerepelnek a programban.