2024.12.28. 08:30
Szilveszteri menü: mennyi lesz a virsli és a pezsgő?
Az év végi ünnepek felpörgetik a virsli és a pezsgő forgalmát. Érdemes hát megnézni, mit és mennyiért tudunk beszerezni a szilveszteri menühöz.
Az év végi ünnepek felpörgetik a virsli és a pezsgő forgalmát
Forrás: Shutterstock
Fotó: PeopleImages.com - Yuri A
Bár a fogyasztói szokások változnak, sokan vásárolnak az év utolsó napjaiban virslit, ezért érdekes kérdés, mennyibe kerül a szilveszteri menü, azon belül is, hogy hogyan alakult az utóbbi években a virsli ára? Idén éven belül nem volt nagy változás a KSH által egy kategóriában kezelt sertés- illetve baromfivirslik árában, hiszen januárban 3060 forint volt a virsli egy kilóra vetített átlagára, ami az utolsó mért hónapra, novemberre 3010 forintra csökkent, miközben év közben márciusban volt a csúcson, 3160 forinttal. Tavaly novemberről decemberre egy ennél nagyobb ármozgás zajlott le, akkor 3330-ról 3130-ra csökkent az ár, míg 2022-ben nem volt érdemi ármozgás karácsony előtt: a novemberi 3040 forintos átlagár 3050-re emelkedett. Másként értékeljük azonban a 2022-es árakat, ha megnézzük az egy évvel korábbiakat is, 2021-ben ugyanis novemberben és decemberben 2120, illetve 2100 forint volt a kilónkénti átlagár – írja a Világgazdaság.
A szilveszteri szezonban a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) árfigyelője szerint a legolcsóbb virslik kilóra vetített ára 1280 és 1570 forintos ársávban van, itt öt terméket jegyez a hivatal. A 2000-3000 forintos ársávban már 15, 3000 és 4000 forint között 31, 4000 és 5000 forint között 25, míg ennél drágábban hat termék található. A legmagasabbra árazott termékek között már nagyobb árkülönbségek vannak:
- a Pick Roppanós virslije 7269,
- a Wiesbauer-Dunahús Bécsi pulykavirslije 6797,
- a Pick Frankfurter és a Pick virsli pedig 5550
forintos kilónkénti áron került a GVH árfigyelőjébe.
A szilveszteri virsli tradíció marad
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) tavaly 34 ezer tonnára becsülte az éves fogyasztást (ami idén valószínűleg kevesebb lesz), amiből a decemberi körülbelül az éves mennyiség 25 százaléka lehet – de egyes kisebb vállalkozásoknál ennél magasabb arányt is elérhet. A NAK szerint a slágertermék vélhetően az idén is az enyhén füstölt juhbeles, roppanós és a frankfurti virsli lesz, de a bécsi virsli is kedvelt ebben az időszakban, és a fogyasztók kedvelik a sajtos, chilis ízesítésű termékeket is. Fontos tudnivaló, hogy
a Magyar Élelmiszerkönyv előírásai alapján csak a legalább 51 százalék hústartalmú termék nevezhető virslinek, illetve a virsli 10 százaléknál több mechanikailag lefejtett húst sem tartalmazhat – vásárláskor legalább a hústartalmat érdemes ellenőrizni.
A fogyasztói szokások változása részben abban mérhető, hogy kevesebben ragaszkodnak a szilveszteri virslihez, részben pedig abban, hogy a hagyományos virslik mellett több új termék is meghonosodott a piacon. A szilveszteri időszakra inkább jellemző, hogy a jobb minőségű termékeket keresik a vevők, így ezekben a napokban jóval magasabb átlagáron kerül a kosarakba virsli, mint ahogyan az a KSH novemberi, illetve a majd csak később érkező decemberi adataiból következne.
Az élelmiszerláncokban forgalmazott saját márkás termékek térnyerése egyértelmű, alacsonyabb áruk miatt ezek a megbízható, de egyben átlagos, közepes minőségű termékek a legkeresettebbek. A feldolgozóüzemek tapasztalatai szerint azonban az ünnepek idején a kereslet a magasabb minőségű termékek irányába tolódik el.
A szilveszteri menü pezsgővel az igazi
A pezsgőpiacon még erősebb az év vége: a november és a december adja az éves fogyasztásnak körülbelül a felét, de ezen belül is karácsony után indul a pörgés. Akkortól ugyanis 30-áig naponta duplázódik a forgalom, és még a 31-e is erős. Az idei év nem a költekezésről szólt a fogyasztásban, és ahogy azt Müller Kornél, az itthon masszívan piacvezető Törley Pezsgőpincészet Kft. ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak adott interjújában elmondta, a pezsgőpiacon az első fél év még a tavalyinál is gyengébb keresletet hozott, de aztán „magához tért” a piac, és onnantól kezdve minden hónapban felülmúlták a tavalyi forgalmat.
A pezsgő ára nem része a GVH árfigyelőjének, de elmondható, hogy a csúcsminőségű champagne-oknál a határ a csillagos ég. Dom Perignont például 100 ezer forint alatt is lehet vásárolni, de akad sima 0,75-ös palack 940 ezer forintért, vagy 3 literes több mint 1,1 millió forintért.
Az áruházláncokban azonban 1200 és 3800 forint közötti áron már tucatjával találunk pezsgőket, sőt 1000 forint alatt is.
Ugyanakkor a pezsgőre is igaz, ami a virslire, hogy szilveszterkor a vásárlók inkább a magasabb minőséget preferálják, és hajlandóak mélyebben a zsebükbe nyúlni.