2024.11.29. 05:09
A NASA szerint nem úgy jött létre az élet, ahogy eddig gondoltuk
Az új elmélet logikája alapján könnyebben megtalálhatjuk a földönkívülieket is.
Forrás: Shutterstock
Az élet, ahogy ismerjük, olyan molekuláris építőköveken alapul, mint a cukrok és az aminosavak, amelyek különleges tulajdonsággal rendelkeznek: királisak. Ez azt jelenti, hogy ezek a molekulák az emberi kezekhez hasonlóan lehetnek „jobbkezesek” vagy „balkezesek”, és az egyik típus nem illeszthető rá a másikra. A Földön az élet kizárólag jobbkezes cukrokat és balkezes aminosavakat „használ”, amit molekuláris homokiralitásnak nevezünk.
A homokiralitást úgy képzelhetjük el, mintha minden ember csak jobbkezes kesztyűket hordana, miközben léteznek balkezesek is, de azokat senki sem használja. Vajon ez a „tükörképiség” már az élet kialakulásakor eldőlt, vagy akár teljesen más formát is ölthetett volna?
A Kaliforniai Egyetem, Los Angeles (UCLA) és a NASA Goddard Űrrepülési Központja tudósai egyedi módszerrel vizsgálták az élet eredete körüli kérdéseket.
Az élet eredete - „RNS-világ” és kiralitás
A tudósok feltételezése szerint az élet hajnalán, körülbelül 4 milliárd évvel ezelőtt, az úgynevezett „RNS-világban” az első molekulák egyedi szerepet töltöttek be. Az egyszálú RNS-ek lehettek azok, amelyekből később a DNS és az aminosavak létrejöttek. Az eddigi kísérletek arra utaltak, hogy az élet eleve hajlamos volt a molekuláris homokiralitásra, de ezek a kutatások elsősorban a jelenlegi biológiai struktúrákra fókuszáltak.
Egy új tanulmány azonban más megközelítést alkalmazott:
olyan ribozimokat tanulmányoztak, amelyek RNS molekulákként kémiai reakciókat katalizálnak.
A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy ezek a ribozimok valóban mindig csak balkezes aminosavakat hoznak-e létre, vagy esetleg képesek jobbkezeseket is készíteni.
A „balkezesség” nem volt előnyben részesítve
A kutatók szimulálták az ősi Föld feltételeit, és ribozimek jelenlétében aminosav-prekurzorokat tartalmazó oldatokat vizsgáltak. Kísérleteik során kiderült, hogy a ribozimek képesek voltak mind balkezes, mind jobbkezes aminosavakat előállítani. Ez arra utal, hogy az RNS-világban az aminosavak egyetlen királis formája sem volt kémiailag előnyben részesítve.
Az eredmények tehát megkérdőjelezik azt az elképzelést, hogy az élet kezdetben automatikusan a mai fehérjékben domináló balkezes aminosavakat részesítette előnyben. Ehelyett elképzelhető, hogy a homokiralitás csak később, az evolúció során alakult ki.
Ez a felismerés új szempontokat ad a földönkívüli élet kereséséhez is: ha a kiralitás nem volt eleve meghatározott, akkor más bolygókon az élet akár fordított „kezességgel” is létezhet.
Ezek az eredmények azt sugallják, hogy az élet mára kialakult homokiralitása nem kémiai determinizmus eredménye, hanem evolúciós nyomásé”
– mondta Alberto Vázquez-Salazar, a UCLA kutatócsoportjának tagja.
Új utak az élet eredetének vizsgálatában
Az ősi Föld történetét, különösen az élet kialakulása előtti időszakot, nem őrzik meg a fosszíliák, hiszen a földkéreg mozgásai megsemmisítették a nyomokat. A kutatók ezért meteoritokban található molekulákat, illetve kémiai kísérleteket használnak az élet építőköveinek tanulmányozására. A NASA OSIRIS-REx küldetése, amely mintákat hozott a Bennu aszteroidáról, szintén fontos adatokat szolgáltat.
Vizsgáljuk az OSIRIS-REx mintákban lévő aminosavak kiralitását, és a jövőben a Marsról származó mintákat is tesztelni fogjuk ribozimek és más fehérjék nyomai után kutatva”
– mondta Jason Dworkin, a NASA egyik kutatója.
A teljes tanulmány a Nature Communications című tudományos folyóiratban olvasható, amit az Origo szemlézett.
Bulvár-celeb
- Hosszú hétvégék: már most tervezheti a jövő évi pihenést
- Dénes Dávid kiesett a Megasztárból, de máris nagy dobásra készül
- Apa-fia fotón mutatta meg G.w.M a tündérien édes Diont
- Ez a hársméz jótékony hatása: csak akkor érvényesül, ha így fogyasztod
- Csak még 5 perc! Ezért ébredünk fel az óracsörgés előtt