Oktatás és egészségügy

2025.01.11. 14:00

Béremelések – Az anyagi megbecsülés a közszolgálatban is fontos

A bérek emelkedését nem csak a versenyszféra vállalatainak kell biztosítania. A kormány az idei költségvetés tervezésekor a közszolgálatban dolgozók keresetnövekedését is szem előtt tartotta.

Az új gazdaságpolitikai akcióterv fontos pillére a lakosság jövedelmi helyzetének erősítése. Az idei költségvetés nem csak a versenyszférában tevékenykedők keresetnövekedését tartja szem előtt, hanem a közszolgálatban dolgozókét is. Ennek értelmében minden már elindult életpályaprogram, meghozott bérintézkedés végrehajtásának fedezete rendelkezésre áll ebben az évben – írja a Magyar Nemzet.

Közszolgálat bérek fizetés
Közszolgálatban dolgozók – Az idei költségvetés nem csak a versenyszférában tevékenykedők keresetnövekedését tartja szem előtt.
Fotó: Illusztráció / Forrás:  Shutterstock

Közszolgálat: Tovább nőnek a bérek

A Magyar Nemzet cikkében az is olvasható: ha a számokat nézzük, akkor azokból kiderül, hogy a 2025-ös költségvetés több mint 1 600 milliárd forintot biztosít az oktatásban dolgozók (óvoda, általános és középiskola, felsőoktatás) bérére. 

Az oktatási kiadások az idén megközelítik a 3 900 milliárd forintot, ami közel 2 500 milliárd forintos növekedést jelent 2010-hez képest. Az egyéb, nem felsőfokú oktatásra, közel ötszázmilliárd forinttal több forrás jut, mint 2024-ben.

Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár a minap jelezte: a kormány döntése értelmében a pedagógus átlagbérnek meg kell haladnia a diplomás átlagbér nyolcvan százalékát.

A lap cikkében kitérnek arra, hogy a tanárbéremeléshez szükséges források fedezete így áll össze:

  • 88 százalékát a magyar kormány, 
  • 12 százalékát az Európai Unió biztosítja.

Mint írják: a költségvetési törvény indoklása emlékeztet arra, hogy 2010 óta bérek tekintetében a legnagyobb arányú növekedés az egészségügyben valósult meg. Az utolsó, baloldali kormány által beadott költségvetéshez képest az egészségügyi bérekre fordított források összege csaknem négy és félszeresére nőtt az idén. Egészségügyi célokra több, mint 3 700 milliárd forint áll rendelkezésre. Ez 2 500 milliárd forinttal magasabb összeg, mint amelyet a 2010-es költségvetés tartalmazott.

Győr-Moson-Sopron – Béremelésekben az élen

Ahogy arról portálunkon tavaly májusban is beszámoltunk, a KSH friss közlése szerint a bérek emelkedése tavaly messze Győr-Moson-Sopronban volt a legmagasabb 18,7 százalékkal, bőven megelőzve Budapestet és a 14,2 százalékos országos átlagot, a havi nettó átlagkereset pedig elérte a 411 ezer forintot.

Mint írtuk: Győr-Moson-Sopron esetén a feldolgozóiparban némi csökkenés volt, átlagosan 6 ezer forinttal kevesebbet vittek haza a munkavállalók. A többi szektorban viszont többnyire 20 ezer forint körüli volt a havi emelkedés, az oktatásban 23 ezer, a közigazgatásban 26 ezer. Még a lista végén álló kereskedelem-építőipar-vendéglátás hármas fizikai foglalkoztatottjai is tízezer forinttal többől gazdálkodhattak.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!