2019. 05. 21. kedd - Konstantin Még több cikk.

Vb 2010: múltidéző - 1990

Az olaszországi torna bombameglepetéssel kezdődött, az esélytelennek tartott kameruniak Omam Biyik (67.) fejesgóljával 1-0-ra legyőzték a címvédő argentinokat.
A magyar válogatott az 1990-es labdarúgó-világbajnokság selejtezői során mindössze kétszer kapott ki (Írország-Magyarország 2-0, Spanyolország-Magyarország 4-0), de győzni is csak kétszer tudott (Magyarország - Észak-Írország 1-0, 2-1), s mivel Málta (2-2, 1-1) ellen csupán döntetleneket játszott, nem jutott tovább.  Nagy meglepetésre Franciaország, Dánia és Portugália sem kvalifikálta magát a vb-re.

Az olaszországi torna bombameglepetéssel kezdődött, az esélytelennek tartott kameruniak Omam Biyik (67.) fejesgóljával 1-0-ra legyőzték a címvédő argentinokat, pedig Kana Biyik (63.) és Massing (89.) kiállítása miatt kilenc emberrel fejezték be a nyitómérkőzést. Váratlan eredményt jelentett, hogy Costa Rica bejutott a nyolcaddöntőbe.

A németek 1954 és 1974 után megszerezték harmadik vb-címüket.

Brehme tizenegyese vb-címet ért.

XIV. világbajnokság, Olaszország (1990.06.08.-07.08.):
Negyeddöntő: Argentína-Jugoszlávia 0-0, 11-esekkel: 3-2, Olaszország-Írország 1-0, Anglia-Kamerun 3-2 - hosszabbítás után, NSZK-Csehszlovákia 1-0.

Elődöntő:
Argentína-Olaszország 1-1 (0-1, 1-1, 1-1) - 11-esekkel: 4-3
Gól: Caniggia (67.), illetve Schillaci (17.).

NSZK-Anglia 1-1 (0-0, 1-1, 1-1) - 11-esekkel: 4-3
Gól: Brehme (60.), illetve Lineker (80.).

Döntő (1990.07.08.):
NSZK-Argentína 1-0 (0-0)
Róma, Olimpiai Stadion, 75 ezer néző. Vezette: Codesal Mendez (mexikói).
NSZK: Illgner - Augenthaler - Buchwald, Kohler - Berthold (Reuter, 73.), Hassler, Littbarski, Matthaus, Brehme - Völler, Klinsmann.
Argentína: Goycochea - Simon - Serrizuela, Ruggeri (Monzón, a szünetben) - Sensini, Basualdo, Burruchaga (Calderón, 54.), Troglio, Lorenzo - Maradona, Dezotti.
Gólszerző: Brehme (85., 11-esből).
Piros lap: Monzón (65.), Dezotti (87.).

Érdekességek:
- Gólkirály: Schillaci (Olaszország) 6 találattal.
- 52 találkozón mindössze 115 gól született, ez pedig a vb-k történetének legalacsonyabb mérkőzésenkénti gólátlagát jelenti: 2,21.
- Az olaszok az elődöntőben kaptak először gólt, azaz Walter Zenga 518 percig őrizte hibátlanul kapuját, ez máig rekord.
- Először fordult elő két kiállítás vb-döntőben.
- Először fordult elő 1-0-ás végeredmény a világbajnoki fináléban.