2019. 05. 21. kedd - Konstantin Még több cikk.

Vb 2010: múltidéző - 1962

Az 1958-as svédországi torna után 1962-ben ismét dél-amerikai helyszín következett a labdarúgó-világbajnokságok történetében, s Chilében változatlanul 16 csapat szerepelt.

Újítást jelentett, hogy a csoportküzdelmek során egyenlő pontszám esetén a jobb gólkülönbséggel rendelkező csapat jutott tovább, s nem újrajátszás döntött, mint például négy évvel korábban a magyar-walesi párharcban. Ezen a vb-n már megfigyelhető volt a védekező felfogású válogatottak eredményessége, ezt bizonyítja, hogy az egész tornán mindössze 89 gól esett.

Garrincha cselei aranyat értek a braziloknak.

A magyarok a negyedik csoportba kerültek: az angolok 2-1-es és a bolgárok 6-1-es legyőzése után az argentinok ellen a gólnélküli döntetlen is elég volt a továbbjutáshoz. Alberték a negyeddöntőben buktak el, balszerencsés körülmények között 1-0-ás vereséget szenvedtek a későbbi ezüstérmes csehszlovákoktól.

A braziloknak olyan erős csapatuk volt, hogy még a sérült Pelét nélkülözve is biztosan hódították el a Jules Rimet Kupát.

VII. világbajnokság, Chile (1962.05.30.-06.17.):
A magyarok mérkőzései, 4. csoport, 1. forduló (1962.05.31.): Magyarország-Anglia 2-1 (1-0)
Gólszerzők: Tichy (15.), Albert (75.) illetve Flowers (60., 11-esből).

2. forduló (1962.06.03.):
Magyarország-Bulgária 6-1 (4-0)
Gólszerzők: Albert (1., 6., 53.), Tichy (8., 70.), Solymosi (12.), illetve Szokolov (64.).

3. forduló (1962. 06. 06.):
Magyarország-Argentína 0-0

Negyeddöntő (1962. 07. 10.):
Csehszlovákia-Magyarország 1-0 (1-0)
Gólszerző: Scherer (13.)

A többi negyeddöntő: Brazília-Anglia 3-1, Jugoszlávia-NSZK 1-0, Chile-Szovjetunió 2-1.

Elődöntő:
Csehszlovákia-Jugoszlávia 3-1 (0-0)
Gólszerzők: Kadraba (48.), Scherer (80., 84., utóbbit 11-esből), illetve Jerkovic (69.).

Brazília-Chile 4-2 (2-1)
Gólszerzők: Garrincha (9., 32.), Vavá (47., 78.), illetve Toro (42.), Sanchez (61., 11-esből).

Döntő (1962.06.17.):
Brazília-Csehszlovákia 3-1 (1-1)
Santiago, 60 ezer néző. Vezette: Latisev (szovjet).
Brazília: Gilmar - D. Santos, Mauro, N. Santos - Zito, Zózimo - Garrincha, Didi, Vavá, Amarildo, Zagallo.
Csehszlovákia: Schroif - Tichy, Popluhár, L. Novák - Pluskal, Masopust - Pospíchal, Scherer, Kvasnák, Kadraba, Jelinek.
Gólszerzők: Amarildo (17.), Zito (68.), Vavá (77.), illetve Masopust (15.)

A döntő összefoglalóját itt nézheti meg.

A 3. helyért: Chile-Jugoszlávia 1-0.

Érdekességek:
- Gólkirályok: Albert Flórián, Garricha (Brazília), Vavá (Brazília), Sánchez (Chile), Jerkovic (Jugoszlávia), Ivanov (Szovjetunió) 4-4 találattal.
- A "santiagói csata" néven vonult be a labdarúgás történetébe a 2-0-ás hazai győzelemmel végződő Chile-Olaszország csoportmérkőzés. Az indulatok olyannyira elszabadultak, hogy még a rendőrségnek is közbe kellett avatkoznia.
- A magyar-bolgár csoportmérkőzésen (6-1) Albert Flórián mesterhármast ért el.
- Brazília volt az első - és máig egyetlen - dél-amerikai válogatott, amely kétszer egymás után megnyerte a világbajnokságot, s Vavá az első olyan játékos, aki két vb-n is gólt szerzett.
- 32 mérkőzésen 89 gól született, ami 2,78 átlagot jelent, ezzel először esett három alá ez a mutató.

Vb 2010: a brazilok is megérkeztek

Csütörtök reggel megérkezett a június 11-én kezdődő világbajnokság helyszínére az ötszörös… Tovább olvasom