Olaszország labdarúgó-válogatottja az F csoportban szerepel a 2010-es dél-afrikai labdarúgó világbajnokságon. A Squadra Azzurra a címvédő, és nem szeretné kiadni kezéből a trófeát.
Szövetség: Federazione Italiana Giuoco Calcio (FIGC)

Alapítási éve: 1905

Igazolt játékosok: 1 513 596

A legtöbb mérkőzés a válogatottban: Fabio Cannavaro (131)

A legtöbb gól a válogatottban: Luigi Riva (35)

A legtöbb 2010-es vb-selejtezőn pályára lépő játékos: Fabio Cannavaro, Daniele De Rossi és Gianluca Zambrotta (9-9 mérkőzés)

A 2010-es vb-selejtezők házi gólkirálya: Alberto Gilardino (4 gól)

Legnagyobb sikerei: világbajnok (1934, 1938, 1982, 2006), világbajnoki ezüstérmes (1970, 1994), világbajnoki bronzérmes (1990), Európa-bajnok (1968), Európa-bajnoki ezüstérmes (2000), Európa-bajnoki bronzérmes (1980), olimpiai bajnok (1936), olimpiai bronzérmes (1928, 2004)

Olaszország világbajnok - 2006

Világbajnoki részvétel: 17 (1934, 1938, 1950, 1954, 1962, 1966, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010)

Meccsei a csoportban:
2010. június 14., 20.30: Olaszország–Paraguay (Fokváros)
2010. június 20., 16.00: Olaszország–Új-Zéland (Nelspruit)
2010. június 24., 16.00: Szlovákia–Olaszország (Johannesburg, Coca-Cola Park)

A vb sztárja lehet: Alberto Gilardino

Alberto Gilardino

Útja a vb-re
Európai zóna, 8. csoport

Ciprus-Olaszország 1-2 (Aloneftisz 28., ill. Di Natale 8., 90.+2)
Olaszország-Grúzia 2-0 (De Rossi 17., 89.)

Bulgária-Olaszország 0-0
Olaszország-Montenegró 2-1 (Aquilani 8., 29. ill. Vucsinics 19.)
Montenegró-Olaszország 0-2 (Pirlo 11. - tizenegyesből, Pazzini 73.)
Olaszország-Írország 1-1 (Iaquinta 10., ill. Keane 89.)
Grúzia-Olaszország 0-2 ( Kaladze 57. - öngól, 67. - öngól)
Olaszország-Bulgária 2-0 (Grosso 11., Iaquinta 40.)
Írország-Olaszország 2-2 (Whelan 8., St. Ledger 87., ill. Camoranesi 26., Gilardino 90.)
Olaszország-Ciprus 3-2 (Gilardino 78., 81., 92., ill. Okkasz 16., Mihail 53.)

Olaszország csoportelsőként jutott ki a világbajnokságra.

A válogatott története - wikipedia
A csapat első meccsét 1910. május 5.-én játszotta Franciaország ellen, Milánóban. 6-2-re győztek az olaszok. A csapat legtöbb játékosa az akkori legjobb klubcsapatból, a Pro Vercelli-ből kerültek ki. Az első nemzetközi siker az 1928-as, amszterdami nyári olimpián jött el, egy bronzérem formájában.

Ezután rendezték az első FIFA Labdarúgó Világbajnokságot 1930-ban, Uruguayban. Olaszország visszautasította a szereplést. Igaz, mindössze 4 európai válogatott hajózott át az óceánon. 1934-ben és 1938-ban viszont zsinórban kétszer az olasz válogatott bizonyult a világ legjobbjának. Köszönhetően a szövetségi kapitány Vittorio Pozzo-nak, illetve a valaha volt egyik legjobb játékosnak, Giuseppe Meazza-nak. De olyan sztárok játszottak ebben az időben a válogatottban, mint Luis Monti, Giovanni Ferrari, Silvio Piola, és Virginio Rosetta.

Az 1982-es vb gólkirálya: Paolo Rossi

A válogatott  1982-ben nagy nyomás alatt volt, mert ebben az évben volta fekete-totó botrány, amiben több játékos is benne volt. Így utaztak el Spanyolországba, az első 24 részvevős vb-re: Olaszország végül világbajnok lett harmadszor is. A 40 éves csapatkapitány, a kapus Dino Zoff boldogan emelte fel a kupát. Ő lett a legidősebb vb-győztes játékos.

Az 1994-es ezüstérem után a legutóbbi vb-n aranyérmes lett a válogatott. A döntőt 2006. július 9-én rendezték Berlinben, az Olimpiai Stadionban, 80000 néző előtt. A meccs elején hidegzuhany érte az olaszokat: mezrángatásért a bíró 11-est ítélt a franciák javára. A labdát Zinedine Zidane pimaszul a felső kapufára nyeste, ahonnan az a gólvonal mögé pattant. A 7.percben 1-0-ra vezettek a franciák. Az olaszokat nem törte le a gól, magasabb fokozatba kapcsoltak, aminek a 19. percben meglett az eredménye: Pirlo szögletét követően Marco Materazzi bebólintotta az egyenlítő gólt. Innentől kezdve nem esett több gól, a 90 perc leteltével következett a hosszabbítás, aranygólszabály nélkül. A 110. percben Zidane lefejelte Materazzit, amiért piros lapot kapott. Ez szinte meg is pecsételte a franciák sorsát. A hosszabbítást követően jöhettek a 11-esek. Az első 3 pár nem rontott. Ekkor jött David Trezeguet. Ő a kapufára vágta 11-esét. Az olaszok nem rontottak egyet sem, így Grosso sorsdöntő 11-esét követően negyedszer is világbajnoki címet ünnepelhettek! Fabio Cannavaro Dino Zoff után ismét felemelhette a kupát. Minden olasz örömmámorban úszott. Sokak szerint ha nincs a bundabotrány, az olaszok nem nyertek volna. Ezzel már csak 1-re vannak a brazilok rekordjától. A VB legjobb olasz játékosai Gianluigi Buffon, Fabio Cannavaro, Marco Materazzi, Andrea Pirlo, Francesco Totti voltak.