2019. 04. 19. péntek - Emma Még több cikk.

Hosszabbítás után lett világbajnok Spanyolország

A döntőben a jobban játszó spanyolok megérdemelten nyerték meg a 2010-es vébét. Iniesta a 117. percben talált be.

Hollandia-Spanyolország 0-0
Vb-döntő. Johannesburg, Soccer City. Vezeti: Webb (angol).

Hollandia: Stekelenburg - Van Der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel,  N. de Jong - Sneijder - Robben, Kuyt - Van Persie. Szövetségi kapitány: Bert van Marwijk.

Spanyolország: Casillas - Ramos, Puyol, Piqué, Capdevila - Busquets, Xabi Alonso - Iniesta, Xavi, Pedro, Villa. Szövetségi kapitány: Vicente Del Bosque.

Sajnos a döntőre nem a szép játék miatt fogunk emlékezni, sokkal inkább a sok sárga lap miatt. Iniesta szép góljával teljesen megérdemelten nyertek a spanyolok, akik most először kapnak világbajnoki aranyérmet. A meccs embere Iniesta, a lúzert ezúttal nem választunk, hiszen a hollandok is küzdöttek derekasan.

Iniesta szép góljával teljesen megérdemelten nyertek a spanyolok, akik most először kapnak világbajnoki aranyérmet.  Fotó: MTI
Iniesta szép góljával teljesen megérdemelten nyertek a spanyolok, akik most először kapnak világbajnoki aranyérmet. Fotó: MTI

Eta néni: - Küzdelmes, izgalmas meccsen megérdemelt spanyol győzelem.
Medve bá': - A spanyolokon látszott legalább, hogy akarnak, úgyhogy jogosan nyerték a döntőt.

120+3. perc: Vége! Spanyolország világbajnok.

120+2. perc: Torres meghúzódik.

120+1. perc: Xavi is kap egy sárgát.

120. perc: Két perc a hosszabbítás.

117. perc: Iniesta marad egyedül, nincs lesen, és ezúttal Stekelenburg nem háríthat. Vezet Spanyolország. 0-1.

Győztes spanyol gól - így ünnepelnek a győri drukkerek.

115. perc: Van Bommel szabadrúgása egy spanyol könyökön megpattanva megy mellé: szöglet helyett kirúgás jön.

112. perc: Robben sípszó után elrúgja a labdát, megússza a második sárgáját.

110. perc: Van der Viel is sárgát kap.

107. perc: Heitinga visszahúzta Iniestát. Ez is sárga lap - ez Heitingának már a második, így a kiállítás sorsára jut a holland.

Eta néni: - Furán érzem magam. Tapsot a közönség csak sárga lapok esetén hallatott, de most, hogy kiállították Heitingát, többen ovációval, állva tapsolással "ünnepeltek". Tényleg ennyire kárörvendő nép a magyar?

106. perc: D. Villa helyére jön Torres, aki hatalmas tapsot és dudálást kap a győri nézőktől. Csere már nem lesz több a meccsen.

105. perc: Braafhield jön van Bronckhorst helyére - ez az utolsó holland csere. Pár másodperccel később vége a ráadás első félidejének.

104. perc: Fabregas szólózik egyet, aztán lő: nem sokkal mellé.

101. perc: Navas cselezgette magát lövési pozícióig, lövése van Brankhorstról megy az oldalhálóba.

100. perc: De Jong helyére van der Vaart érkezik.

99. perc: Iniesta addig cipelte a labdát, amíg van Bronckhorst odaért, és szögletre tolta a labdát.

96. perc: Fabregas sprintel, és futtából Stekelenburgöt találja el. A túloldalon Robben kapja vissza jól a labdát, azonban lövésig nem jut el, de ez is helyzet volt.

94. perc: Spanyol lehetőség, D. Villa lő mellé az akció végén, amely közben volt egy büntetőgyanús szituáció is.

Eta néni: - Sokan elindulnak haza, mert megy az utolsó busz. Még így is lehetünk vagy négyezren.

90+3. perc: Gól nem esett az első kilencven percben. Hosszabbítás következik.

90+1. perc: Három percig még biztosan tart a vébédöntő.

90. perc: Van Persie rúg egy - amúgy szép - lesgólt.

87. perc: Xabi Alonso helyére Fabregas jön.

85. perc: Robben üvölti le a bíró haját: ez nagy teljeseítvény, lévén Webb kopasz. Mindenesetre a holland lapot kap.

83. perc: Megint holland helyzet borzolja a győri nézők kedélyeit: Robben van Persie csúsztatása után lefutja Puyolt, Casillas azonban felszedi előle a labdát.

80. perc: A hollandok ugyan kevesebbszer lőttek eddig, de pontosabban lőttek: hét lövésükből 5 ment kapura, míg a spanyolok 12 próbálkozásából csak három talált kaput, pontosabban kapust. A labdabirtoklási arány 57-43 a spanyolok javára.

77. perc: S. Ramos teljesen üresen érkezett és tisztán fejelhetett a spanyol szöglet után, alig ment fölé a fejes.

76. perc: David Villa most hét méterről, kiszorított helyzetből próbálkozik: most sem talál kaput.

73. perc: Spanyol szabadrúgás 24-ről, veszélyes szögből: D. Villa lövése fölé is megy, meg mellé is.

70. perc: Cserélnek a hollandok is: Elia jön Kuyt helyett.

Medve bá': - Kuyt nevét sem hallottuk sokszor...

Puyol lába komoly gondokat okozhatott volna ennél az esetnél.

69. perc: Spanyol beadás jobbról, Heitinga bénázik egyet, így a labda a hosszún érkező Xavi elé kerül, aki nem lövi meg jól a labdát, szöglet jöhet.

67. perc: Capdevilla is besárgul, ez is jogos.

66. perc: Spanyol csikicsuki a holland tizenhatoson belül: lövéshez nem jut egyik spanyol sem, csak passzolnak, végül odaér egy holland láb.

61. perc: Robben vihette tisztán kapura a labdát - a leshatárról lépett ki, de nem volt les -, azonban Casillas jobb lábában elakadt az emelési kísérlete. A meccs eddigi legnagyobb helyzete maradt ki.

57. perc: Az első csere a meccsen: Navas érkezik Pedro helyére.

56. perc: Robben beívelt szabadrúgását Heitinga fejeli kapu mellé, de előtte már szabálytalan volt.

Medve bá': - Hosszabbításszagot érzek.

55. perc: Heitinga is sárgát kap, Alonsónak rúg oda.

52. perc: Xavi szabadrúgása megy kapu fölé.

51. perc: Van Bronckhorst hagyja ott a kezét, ahol nem kéne: sárgát ér ez is.

47. perc: Puyol csúsztatásába Capdevilla ha jól teszi bele a lábát, akkor gól. Nem így történt.

46. perc: Nincs csere egyik oldalon sem, így kezdődik a második félidő.

Eta néni: - Inkább küzdelem van, mint játék.
Medve bá': - Aprítják egymást rendesen, de játszani nem akarnak. Taktikáznak, nem fociznak.

45+2. perc: Vége az első félidőnek.

45+1. perc: Casillas védi Sneijder lapos lövését.

43. perc: Újabb lap nélküli szabálytalanság: Sneijder rúgja meg Sergio Ramost nagyon csúnyán.

42. perc:

Eta néni: - Szól a rábaparti vuvuzela, bár az igazi hangulathoz gól kéne. Az még nincs, csak sok sárga lap.

Békében a két drukker. Tisztára mint a Károlyháza-Püski meccsen...

38. perc: Holland helyzet, Mathijsen rúg lukat. Helyzet a tóloldalon is, Pedro négy holland közül futtában lő egy méterrel mellé.

33. perc: Casillas ütközik Puyollal, ápolás után a hollandok visszaadják a labdát, azonban úgy sikerül, hogy Casillasnak védenie kell. A szögletet most már úgy adják vissza a hollandok, hogy az kapura ne legyen veszélyes.

Jimmy Jump kitett magáért, a világbajnoki tórfeára is rá akarta tenni a mancsát. A biztonságiak résen voltak, a tévések meg jótékonyan elfordultak az esetnél.

32. perc: Kuyt szabálytalan. Ő nem kap lapot. Talán az első szabálytalanság, amely nem ért lapot.

27. perc: De Jong talpalja mellbe Alonsot. Sárga lap ez is.

Medve bá': - Megjött szomszéd Kari. Most meg csodálkozik, hogy nincs helye.

Kari szomszéd itt már nem talál magának helyet.

22. perc: Van Bommel is besárgul, egy perc múlva Ramos kap lapot. Eddig mindegyik lap jogosnak tűnik.

Sergio RAMOS, a spanyol válogatott labdarúgója (15) és a holland Robin VAN PERSIE harcolnak a labdáért a johannesburgi Futballváros Stadionban 2010. július 11-én, a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság döntő mérkőzésén, a Hollandia-Spanyolország találkozón. (MTI/EPA/KERIM OKTEN)

16. perc: Puyol is kap egy sárgát, Sneijder bokjárát találta el. A szabadrúgást - 30-ról lövi Robben - védi Casillas.

15. perc: Van Persie kap sárgát, miután alácsúszott Capdevillának.

11. perc: S. Ramos kap labdát a tizenhatos jobb oldalánál, az ötösig vitte be a labdát, középre tette a labdát, szögletre mentett a holland védelem. Egy perccel később Xavi Alonso lőtt az ötös másik oldaláról az oldalhálóba.

Medve bá': - Olyan sokan vannak itt, mint szomszéd Kari lányának az esküvőjén. Boldog-boldogtalant meghívott, nehogy megszólják. Kari mondta, hogy ő is jön a meccsre, de még nem ért ide. Jellemző...

8. perc: Kuyt lő távolról, Casillas magabiztosan fogja a lapos próbálkozást.

4. perc: Spanyol helyzet: Ramos lövését védi Stekelenburg - üggyel-bajjal.

1. perc: Narancsban a hollandok, ők kezdik a meccset. A spanyolok sötétkék mezben.

A vb záróünnepségének jelenete a johannesburgi Futballváros Stadionban 2010. július 11-én, a dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság döntő mérkőzése előtt, melyet Hollandia és Spanyolország nemzeti tizenegye vív majd. (MTI/EPA/KIM LUDBROOK)

Hamarosan kezdődik a mérkőzés, a szurkolói klub gyakorlatilag megtelt. Már csak a parti fákon nem ülnek. Újabb csónak érkezett.

Csónakról is nézik.

20:00 - Már a lelátó lépcsőin is ülnek, teltház van a füves részen is, a vízen is áll már egy csónak, benne nézőkkel.

19.30 - Medve bá' és Eta néni a győri szurkoló klubban

Medve bá': - A vébédöntőre az igazi helyszín a Rába partja. Szabad szék már alig van egy órával a meccs kezdete előtt, itt-ott már szólnak a vuvuzelák is.
Eta néni: - A tulipánosok a torreádorok ellen - igazi csemege. Én a magam részéről boldog vagyok, hogy európai csapat nyeri a világbajnokságot, elvégre mégiscsak itt a foci bölcsője.

Döntőre várva - egy órával a meccs kezdete előtt már nagy a tömeg a Rába partján.

A dél-európai gárda ezt megelőzően még soha nem jutott vb-fináléba, eddigi legjobb eredménye az 1950-es tornán elért negyedik hely volt, míg a hollandok 1974-ben és 1978-ban is elvesztették az aranycsatát.

A mostani döntő nem csupán azért lesz történelmi, mert mindenképpen új világbajnokot avatnak, hanem azért is, mert európai alakulat eddig még nem tudott diadalmaskodni más kontinensen, és az sem fordult még elő, hogy Argentína, Brazília, Németország és Olaszország egyike sem résztvevője a végjátéknak. A döntőben két gólkirály-jelölt is összecsap: a spanyolok megmentőjének nevezett David Villa, valamint az olasz Internazionaléval az idén mindent megnyert Wesley Sneijder eddig egyaránt ötször talált a hálóba a vb-n.

Az Oranje 24 mérkőzés óta veretlen, a dél-afrikai tornán hatból hatot nyert, s vasárnapi ellenfeléhez hasonlóan nem kényszerült hosszabbításra, mindegyik riválisát 90 perc alatt győzte le.

A spanyolok mérlege a mostani vb-n 5 siker és 1 kudarc, utóbbit a nyitómeccsén a svájciaktól szenvedte el a gárda. A johannesburgi Futballvárosban sorra kerülő világbajnoki döntőt az angol Howard Webb vezeti.

Cannavaro hozza a trófeát

Fabio Cannavaro, az olasz válogatott csapatkapitánya viszi majd a pálya szélére a győztesnek járó trófeát a johannesburgi finálé előtt. A volt juventusos védő négy éve, amikor a nemzeti együttes megnyerte a németországi vb-t, először emelhette magasba a becses kupát. Az ugyanakkor, hogy a mérkőzés után ki adja át a friss világbajnoknak a trófeát, egyelőre bizonytalan. Joseph Blatter FIFA-elnök korábban azt mondta: ő azt szeretné, ha Nelson Mandelától vehetnék át jutalmukat a játékosok, feltéve, hogy a volt dél-afrikai elnök ott tud lenni a Futballvárosban sorra kerülő, holland-spanyol döntőn.