Életstílus

2017.06.06. 14:13

Napi egy-két alkalomnál nem kell több tusolás

A nyári melegben nem tűnik fel a túlzott izzadás, a szakemberek szerint azonban több betegség is állhat a hátterében. Olvasónknál pajzsmirigy-túlműködést jelzett, de a kávézás és a dohányzás is hasonló reakciót válthat ki.

Pavló Péter
Napi egy-két alkalomnál nem kell több tusolás

– Imádom a nyarat, de rendkívül izzadós vagyok. Hiába nincs rajtam súlyfelesleg (180 centimhez 69 kg társul), hiába tisztálkodom naponta kétszer és használok kozmetikumokat, szinte óránként cserélhetnékfelsőt magamon – panaszolta olvasónk, a 27 éves Gábor. Mint mondja, ez elsősorban a hónalját érinti, amitől nagyon kellemetlenül érzi magát.


– Irodában dolgozom, megy a klíma, ami egy kicsit segít, de a legtöbbször szakad rólam a víz – tette hozzá.

Stressz és koffein


Kiderült, Gábor nincs egyedül a problémájával. Bár az izzadság alapvetően a testet a túlmelegedéstől védő természetes szabályozórendszer „terméke", a fokozott működése komoly problémákat jelezhet. A felmérések szerint Magyarországon nagyjából százezer ember szenved a megnövekedett izzadástól – szaknyelven a hiperhidrózistól –, ami lehet helyi (például csak a hónaljat, a tenyeret vagy épp a talpakat érintő), de akár az egész testre is kiterjedhet.


– Rengeteg ok húzódhat meg a háttérben, olyanok is, amikre sokan nem is gondolnának – mondja dr. Varga Anna háziorvos. A szakember szerint a stressztől való izzadást valószínűleg mindenki ismeri és át is élte már, azzal viszont jóval kevesebben vannak tisztában, hogy akár a dohányzás, az alkoholfogyasztás, de akár a reggeli kávé is kiválthat belőlünk ilyen reakciót.


– Utóbbi nemcsak azért, mert meleg, a benne lévő koffein is okozhat verejtékezést – tette hozzá a szakember. Szerencsére ezek a problémák könnyen orvosolhatók, általában a kávézás csökkentésével, az alkoholról, dohányzásról való leszokással, vagy épp a stresszmentes életmóddal kordában tartható a fokozott verejtékezés. Gyakran azonban valamilyen betegség áll a háttérben, ami már jóval komolyabb kezelést kíván.


Figyelmeztető jelek


– Három évvel ezelőtt épp nyáron kezdődött nálam a fokozott izzadás, amit először a kánikulának tudtam be. Később kiderült, pajzsmirigyprobléma okozza a tünetet – mesélte olvasónk, Szalai Adrienn. Mint mondta, az ősz közepén még mindig verejtékezett, ráadásul álmatlanság és menstruációs zavar is jelentkezett nála, ezért úgy döntött, orvoshoz fordul. A diagnózis szerint pajzsmirigy-túlműködéstől szenved, és ez okozta nála a furcsa tüneteket.


– Adrienn története csupán egy példa arra, hogy milyen betegségeket jelezhet a fokozott verejtékezés. Az éjszakai izzadásra különösen érdemes odafigyelni – hívta fel a figyelmet Varga Anna. Mindez fertőző betegség (például tbc) jelenlétéről, ízületi betegségekről, cukorbetegségről vagy akár daganatos megbetegedésekről is árulkodhat. Ugyanakkor jelentkezhet akár valamilyen gyógyszer mellékhatásaként is. A szakember szerint érdemes mielőbb orvoshoz fordulni, mert jóval többről lehet szó, mint egy „egyszerű stresszelésről".


Megnehezíti az életünket


Az izzadás nemcsak a betegségek miatt jelent problémát, jelentősen befolyásolhatja a hétköznapi életünket, a társas kapcsolatainkat is. A ruhán látszó foltok vagy a bőrünk kellemetlen kipárolgása sokakat feszélyezhet, ami a stressz miatt csak fokozza a verejtékezést.


A szakemberek szerint apró odafigyeléssel ez a probléma orvosolható. A fűszeres (fokhagymás, currys) ételek fogyasztásának, illetve a már említett káros szenvedélyeknek az elhagyása jelentősen javíthat a problémán.

Emellett nagyon fontos a rendszeres és alapos tisztálkodás, illetve a fürdés utáni alapos megtörölközés, a hajlatokban ugyanis könnyen elszaporodhatnak a baktériumok. Emellett ha szükséges, használjunk hintőport is, illetve 12–24 órán át tartó dezodorokat.



A szakember szerint napi 1–2 tusolásnál semmiképp se iktassunk be többet, mert ezzel gyengítjük a szervezet  védekezőrendszerét.

3+1  tipp a testszag ellen


1. Szódabikarbóna: segít felszívni az izzadságot és baktériumölő hatású, így érdemes felvinni a megmosott és megszárított hónaljba.

2. Almaecet: csökkenti a bőr pH-értékét, így a baktériumok is kevésbé szaporodnak el az adott felületen. Naponta egyszer érdemes leöblíteni vele a szükséges területet.

3. Rozmaring: antibakteriális hatása miatt segíthet leküzdeni a kellemetlen testszagot. 8 csepp rozmaringolajat 30 milliliter vízzel keverjünk el, és naponta egyszer vigyük fel az izzadásra hajlamos felületre.

+ Étrendváltás: iktassuk be étrendünkbe a különböző zöld növényeket: petrezselymet, spenótot, mángoldot. A bennük lévő klorofill segíthet csökkenteni az izzadást.


Cikkünket a Kisalföld hetente kedden megjelenő Gyógy-ír mellékletében olvashatják.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!