4. a magyar női rövidpályás gyorskorcsolyaváltó, Fourcade ötszörös olimpiai bajnok! - 11. nap

Lesz északi összetett, biatlon, női bob és síakrobatika női félcső döntője is. 5 bajnokot avatnak kedden.

Munkatársunktól

Február 20. Kedd


Curling

férfi selejtező - 1.05

Koreai Köztársaság-Svájc 8-7

Kanada-Japán 8-4

Svédország-Olaszország 7-3

Nagy-Britannia - Norvégia 10-3


női selejtező - 6.05

Koreai Köztársaság-Egyesült Államok 9-6

Kína-Kanada 7-5

Nagy-Britannia - Japán 8-6


férfi selejtező - 12.05

Egyesült Államok-Svájc 8-4

Olaszország-Norvégia 6-4

Japán-Dánia 6-4


Műkorcsolya

jégtánc kűr 1. Tessa Virtue, Scott Moir (Kanada), 2. Gabriella Papadakis, Guillaume Cizeron (Franciaország), 3. Maia Shibutani, Alex Shibutani (Egyesült Államok)


Síakrobatika

női félcső döntő 1. Cassie Sharpe (Kanada), 2. Marie Martinod (Franciaország), 3. Brita Sigourney (Egyesült Államok) ...24. Swaney Elizabeth

férfi félcső selejtező 5.15, 6.18


Jégkorong

nők

a 7. helyért: Svédország-Korea 6-1

az 5. helyért: Svájc-Japán 1-0


férfiak

negyeddöntőbe jutásért

Egyesült Államok-Szlovákia 5-1

Szlovénia-Norvégia 1-2 - hosszabbításban

Finnország–Dél-Korea 5–2 

Svájc–Németország 1–2 - hosszabbításban


Rövidpályás gyorskorcsolya

női 1000 m

férfi 500 m

női 3000 m váltó 1. Koreai Köztársaság,  2. Olaszország,  3. Hollandia,  4. Magyarország (Jászapáti Petra, Bácskai Sára Luca, Kónya Zsófia, Keszler Andrea)


Északi összetett

egyéni - nagysánc, 10 km-es sífutás 1. Johannes Rydzek (Németország), 2. Fabian Riessle (Németország),

3. Eric Frenzel (Németország)


Sílövészet

4x6/7,5 km-es vegyesváltó 1. Franciaország, 2. Norvégia, 3. Olaszország


Bob

női kettes 1. futam, 2. futam  1. Mariama Jamanka, Lisa Buckwitz (Németország) 1:41.26 perc (1. futam: 50.54/2. futam: 50.72), 2. Elana Meyers Taylor, Lauren Gibbs (Egyesült Államok) 1:41.33 (1. futam: 50.52/2. futam: 50.81), 3. Stephanie Schneider, Annika Drazek (Németország) 1:41.56 (1. futam: 50.63/2. futam: 50.93)

15.50 - Nyolc között a finn és a német férfijé gkorong-válogatottak

A finn és a német válogatott továbbjutásával teljessé vált a legjobb nyolc mezőnye a phjongcshangi téli olimpia férfi jégkorongtornáján. 


A finnek a házigazda dél-koreaiak könnyed legyőzésével, míg a németek a svájciak felett aratott hosszabbításos sikerrel jutottak a negyeddöntőbe.


Eredmények (az olimpia honlapjáról):


Finnország-Koreai Köztársaság 5-2 (1-0, 2-2, 2-0)

gól: Kontiola (5., 24.), Heiskanen (27.), Hietanen (48.), Manninen (60.), illetve Radunske (31.), An (33.)


Németország-Svájc 2-1 (1-0, 0-1, 0-0, 1-0) - hosszabbítás után

g.: Pföderl (2.), Seidenberg (61.), illetve Moser (24.)


korábban:

Norvégia-Szlovénia 2-1 (0-1, 0-0, 1-0, 1-0) - hosszabbítás után

g.: Kristiansen (44.), Bonsaksen (64.), illetve Urbas (7.)


Egyesült Államok-Szlovákia 5-1 (0-0, 3-1, 2-0)

g.: Donato (22., 57), Wisniewski (23.), Arcobello (34.), Roe (50.), illetve Ceresnak (37.)


A negyeddöntő párosítása:

Svédország-Németország, Kanada-Finnország, Csehország-Egyesült Államok, Olimpiai Sportolók Oroszországból (OAR)-Norvégia


14.35 - Hármas német siker északi összetettben

Hármas német sikerrel zárult a phjongcshangi téli olimpia második északi összetett száma, melynek során nagysáncon ugrottak a versenyzők.  


A győzelmet rendkívül szoros befutót követően a világbajnok Johannes Rydzek szerezte meg a négy évvel ezelőtt Szocsiban bronzérmes Fabian Riessle, illetve Eric Frenzel előtt.

A német Erik Frenzel és honfitársai, Fabian Riessle és Johannes Rydzek (elölről) a férfiak északi összetett versenyének 10 kilométeres sífutásában a phjongcshangi téli olimpián az Alpensia Sífutó Központban.

Fotó: MTI/EPA/Daniel Kopatsch

A síugrást követően a japán Watabe Akito állt az élen, megelőzve a norvég Jarl Magnus Riibert és az osztrák Wilhelm Deniflt.


Eredmény (az olimpia honlapjáról):

északi összetett, egyéni verseny (nagysánc, 10 km szabadstílusú sífutás

    olimpiai bajnok: Johannes Rydzek (Németország) 23:52.5 perc (síugrás: 131,2 pont/sífutás: 23:52.5 perc)

   2. Fabian Riessle (Németország) 0.4 másodperc hátrány (130,3/23:52.9)

   3. Eric Frenzel (Németország) 0.8 másodperc hátrány (132,9/23:53.3)


14.01 - Francia siker vegyesváltóban, Fourcade ötszörös olimpiai bajnok!

Franciaország négyese nyerte a sílövők vegyesváltó számát kedden a phjongcshangi téli olimpián.  


A diadal azt is jelentette a befutó ember, a 29 esztendős Martin Fourcade számára, hogy meglett neki harmadik phjongcshangi, pályafutása egészét tekintve pedig ötödik ötkarikás aranyérme is. Egyszersmind öt elsőségével a legeredményesebb francia olimpikonná lépett elő. 

Martin Fourcade megnyerte a váltót a franciáknak. 3. aranyát szerezte Phjongcshangban. Fotó: MTI

A staféták versenyében a címvédőként rajtoló Norvégia végzett másodikként, a harmadik pedig, akárcsak négy éve, Szocsiban, Olaszország kvartettje lett. 


A sokáig vezető németeknek végül be kellett érniük a negyedik hellyel, majd óvást nyújtottak be, mert szerintük az olasz Dominik Windisch akadályozta a befutónál a német Arnd Peiffert. A beadványt a zsűri elutasította. A két váltó között mindössze három tizedmásodperc volt a különbség. 

Az olasz Dominik Windisch (jobbra) akadályozta-e a német Arnd Peiffer célbaérkezése. Pfeiffer az utolsó lövészettel veszítette el Németország érmét. Fotó: MTI

A tömegrajtos viadalon a váltók két női tagja 6-6, két férfi versenyzője pedig 7,5-7,5 kilométert teljesített úgy, hogy valamennyien saját távjukon egyszer fekvő testhelyzetben, egyszer pedig állva lőttek az Alpensia Sílövő Központban. 


A biatlonosok vegyesváltó versenyszámát a 2014-es téli olimpián rendezték meg először. 


Eredmény (az olimpia honlapjáról):

4x6/7,5 km vegyesváltó

    olimpiai bajnok:  Franciaország (Marie Dorin Habert, Anais Bescond, Simon Desthieux, Martin Fourcade) 1:08:34.3 óra (0 büntetőkör/4 lőhiba)

   2. Norvégia (Marte Olsbu, Tiril Eckhoff, Johannes Thingnes Boe, Emil Hegle Svendsen) 1:08:55.2 (1/11)

   3. Olaszország (Lisa Vittozzi, Dorothea Wierer, Lukas Hofer, Dominik Windisch) 1:09:01.2 (0/7)

12.45 - 4. a magyar váltó!

A negyedik helyen végzett a magyar női rövidpályás gyorskorcsolyaváltó a phjongcshangi téli olimpián. 


A negyedik helyen végzett a magyar női rövidpályás gyorskorcsolyaváltó a phjongcshangi téli olimpián. 


A magyarok második helyen zártak a B döntőben a 3000 méteres váltóversenyben, s úgy lettek negyedikek, hogy az A fináléban két együttest is kizárt a zsűri.


A szakvezetés ezúttal Heidum Bernadettet hagyta ki a csapatból, azaz Keszler Andrea, Jászapáti Petra, Bácskai Sára Luca és Kónya Zsófia alkotta a magyar négyest.


Az 500 méteren tizedik, az 1000 méter selejtezőjéből alig egy órája továbbjutott Keszler a rajtnál megtartotta a második helyet a hollandok mögött, akik azonnal óriási tempót diktáltak. Alig telt el néhány kör, amikor már a japánok és az oroszok is leszakadtak a magyar és a holland kvartettől. A németalföldi váltó egy pillanatra sem lassított, végig maximális sebességen ment minden tagja, így a legutóbb olimpiai hatodik, egyúttal világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes magyar négyesnek nem volt esélye az előzésre.


Hollandia végül 4:03.471 perces új világrekorddal győzött, a magyarok "csak" tapadni tudtak az éllovasra, de így is a régi világcsúcson belül, 4:03.603 perccel értek célba. A régi rekordot a dél-koreaiak tartották 4:04.222 perccel.

 

Negyedik a női rövidpályás gyorskorcsolyaváltó. Fotó: MTI - GALÉRIA


  A fináléban a papírformát igazolva, a hazai közönség legnagyobb örömére a Koreai Köztársaság kvartettje nyert Kína csapata előtt úgy, hogy célfotó döntött. A zsűri viszont szabálytalanság miatt kizárta a kínai és a kanadai négyest is, ezáltal a magyarok két pozíciót előreléptek, a hollandok pedig bronzérmesek lettek.

Nem azért nem örültünk, mert elégedetlenek voltunk, hanem mert rettenetesen elfáradtunk. Örültünk, hogy lihegünk"

- mondta nevetve a magyar staféta 19 éves befejező embere, Jászapáti Petra.


A harmadik olimpiáján szereplő Keszler kifejtette, nincs bennük csalódottság, hogy megnyert B döntő esetén meglett volna a bronzérem, mivel minden más versenyen hatodikként zártak volna, így inkább csak örülnek a két hely előrelépésnek.

Annyira gyors volt a tempó, hogy nem mertem megnézni a köridőket a kivetítőn. Nem sajnálom a bronzot a hollandoktól, úgy mentek világcsúcsot, hogy az elejétől a végéig vezettek, ami elképesztő. Ott a helyük"

- fogalmazott Keszler, aki hozzátette, három másodpercet javítottak az országos csúcson.


A tatabányai sportoló az ünneplésről annyit mondott, hogy mennek vacsorázni a McDonaldísba, mert most megérdemlik. De neki még versenye van, illetve a többiek is ugyanúgy edzenek tovább, mivel közeleg a junior és a felnőtt világbajnokság is, így legfeljebb a csütörtöki versenynapot követően lesz valamiféle ünneplés.

 

Az elején nagyon izgultam, kicsit le is maradtunk nálam, de aztán felvettem a ritmust"

- nyilatkozott phjongcshangi olimpián most debütáló Kónya Zsófia, aki Keszlerhez és az ezúttal tartalék Heidumhoz hasonlóan tagja volt a Szocsiban hatodik együttesnek is. A világcsúcsról azt mondta:

Felnéztem és nem akartam elhinni a 4:03-at."

A januári Európa-bajnokságon 1500 méteren bronzérmes Bácskai szintén azt emelte ki, hogy elején még voltak gondjai, mert nincsenek hozzászokva ilyen sebességhez, ezért nagyon fura érzése volt. Ő a világcsúcsról úgy vélekedett, hogy elsőre azt hitte, legfeljebb néhány századdal vagy tizeddel döntötték meg a hollandok, 4:03-as időre nem számított, alig akart hinni a szemének.


A női váltó sorozatban harmadszor végzett pontszerző helyen: Vancouverben ötödik, Szocsiban pedig hatodik lett. Mindhárom stafétának tagja volt Keszler és Heidum.


Ez a harmadik magyar pontszerző helyezés Phjongcshangban, előzőleg Liu Shaolin Sándor ötödik, Jászapáti Petra pedig hatodik lett 1500 méteren rövidpályás gyorskorcsolyában.


Eredmények:

Rövidpályás gyorskorcsolya, női 3000 méteres váltó

   olimpiai bajnok: Koreai Köztársaság (Csoj Min Dzsong, Kim Alang, Sim Szuk Hi, Kim Je Dzsin) 4:07.361 perc

   2. Olaszország (Lucia Peretti, Cecilia Maffei, Martina Valcepina, Arianna Fontana) 4:15.901

   3. Hollandia (Yara van Kerkhof, Lara van Ruijven, Suzanne Schulting, Jorien ter Mors)

   4. Magyarország (Jászapáti Petra, Bácskai Sára Luca, Kónya Zsófia, Keszler Andrea)

12.39 - Biztos pontszerző a magyar női váltó

A B döntőben a második helyen végzett, így biztosan pontszerző a magyar női rövidpályás gyorskorcsolyaváltó a phjongcshangi téli olimpián. 

Negyedik a női rövidpályás gyorskorcsolyaváltó. Fotó: MTI - GALÉRIA



A Keszler Andrea, Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Bácskai Sára Luca összeállítású csapat a 3000 méteres táv során végig szorosan a hollandok mögött haladt, akik világcsúccsal futottak be elsőként a célba. A csapat végső helyezése az A döntő után válik ismertté.


Ez a harmadik magyar pontszerző helyezés Phjongcshangban, előzőleg Liu Shaolin Sándor ötödik, Jászapáti Petra pedig hatodik lett 1500 méteren.

12.16 - Futamgyőztes Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor

Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang negyeddöntőbe jutott a keddi selejtezőből a rövidpályás gyorskorcsolyázók 500 méteres távján a phjongcshangi téli olimpián, míg Knoch Viktor kiesett. 


A magyarok közül elsőként a negyedik olimpiáján szereplő Knoch Viktor lépett jégre, aki a legjobb, egyes pozícióból rajtolt, ezt a helyet meg is tartotta. Ugyan féltávnál az 1000 méteren bronzérmes dél-koreai Szeo Ji Ra megelőzte őt, de még így is továbbjutást érő helyen volt, mígnem az utolsó előtti kanyar előtt megbotlott, majd elesett és a mobilpalánknak csapódott. A 28 éves pécsi sportoló a futamot követően úgy nyilatkozott, hogy csak magára haragudhat, mert ezt ő szúrta el.


Ezt követően Liu Shaoangnak nem okozott gondot a továbbjutás. Igazán kiemelkedő képességű ellenfele nem volt. Az MTK minden távon junior világbajnok versenyzője a japán Szakazume Rioszukét lerajtolva élre állt, vezető pozícióját pedig a célig nem engedte át senkinek.

Futamgyőztesként jutottak tovább a Liu-testvérek, Knoch Viktor kiesett 500-on. Fotó: MTI - GALÉRIA

 

Sikerült lerajtolnom a japán srácot, amivel tulajdonképpen el is dőlt a futam. A továbbiakban is az lesz a legfontosabb, hogy a jó rajtpozíciót nem szabad eladni"

- mondta a 19 esztendős Liu Shaoang, aki elárulta, számára mentálisan rendkívül megterhelő az olimpia, abban szerinte azonban nincs különbség, hogy fizikálisan már mindenki fáradt.


A táv két évvel ezelőtti világbajnokának, Liu Shaolinnak viszont akadtak erős riválisai. Ennek ellenére, ha lehet, még magabiztosabb volt, mint öccse. Az MTK 1500 méteren ötödik versenyzője az első kanyart végig külső íven tette meg a négyszeres világbajnok kínai Han Tien-jü mellett, majd az egyenesben faképnél hagyta. Vezető helyét egy pillanatra sem veszélyeztette senki, pedig ott volt még a futamban az 1000 méteren ezüstérmes amerikai John-Henry Krueger - a már magyar színekben szereplő Cole William Krueger testvére -, továbbá az 1500-on bronzérmes orosz Szemjon Jelisztratov is. A második továbbjutó helyet Han megtartotta.

 

Futamgyőztesként jutottak tovább a Liu-testvérek, Knoch Viktor kiesett 500-on. Fotó: MTI - GALÉRIA

 

Az volt a cél, hogy élre rajtoljak, ez sikerült. Jó erőben, jó formában vagyok, de itt a mentális állapot is sokat számít, jó döntéseket kell hozni és jókor, legutóbb nekem ez nem sikerült, de ezt el kell felejteni"

- értékelt a 22 éves Liu Shaolin utalva az 1500 méter elrontott döntőjére, amikor kizárták, s végül nyolcadik lett.


Az 500 méter további küzdelmeit csütörtökön rendezik.

11.25 - Őrült futamban jutott tovább Keszler Andrea

Keszler Andrea negyeddöntőbe jutott, Jászapáti Petra pedig kiesett a selejtezőben a rövidpályás gyorskorcsolyázók női 1000 méteres számában a phjongcshangi téli olimpia keddi napján. 


Az észak-koreai szurkolóktól hangos kangnungi jégcsarnokban a magyarok közül elsőként az 1500 méteren hatodik Jászapátit szólították jégre. A 19 éves szegedi versenyző negyedikként fordult az első kanyarba, de még az első körben feljebb lépett. Kisvártatva nagyobb sebességre kapcsolt, megpróbálta kívülről körbekorcsolyázni az előtte lévő két riválist, de annyival nem volt gyorsabb, hogy élre soroljon be. Ráadásul a táv vb-bronz- és Eb-ezüstérmese, a holland Suzanne Schulting és a kazah Kim Iong A között nem volt elég hely, hogy beférjen, amikor pedig utóbbival összeértek az egyik kanyarban, akkor kisodródott a magyar sportoló. A ritmusvesztés után Jászapáti visszaesett utolsónak a négyesben, a nem tudott már újra úgy felgyorsulni, hogy veszélyeztesse az előtte korcsolyázókat.

Megpróbáltam az első helyre felkorcsolyázni, de Schulting nagyon cikázott az egyenesben, emiatt nem sikerült. Nem tudom, hogy mögé be tudtam volna-e állni valamikor, mert még nem tudtam visszanézni a futamot, mivel utána rögtön a váltóra koncentráltam. Mindenesetre két tényleg nagyon gyors és jó korcsolyázó jutott tovább. Sajnálom, hogy ez most nem sikerült, de így is egyéni csúcsot döntöttem. Azt hiszem, én kihoztam a maximumot ebből az olimpiából"

- értékelt Jászapáti Petra.

Keszler Andrea negyeddöntőbe jutott, Jászapáti Petra kiesett a selejtezőben 1000-en


  Az 500 méteren tizedik Keszler Andreának sem volt könnyű dolga - több szempontból sem. Előbb visszalőtték a rajtot, mert a tatabányai versenyző korcsolyája összeakadt a világbajnoki címvédő Elise Christie-ével, aki elesett még az első csúcsbója előtt. A brit sportoló - Liu Shaolin Sándor párja - nagyon lassan és fájdalmas arccal állt lábra. A második rajtnál nem is erőlködött, inkább utolsónak sorolt be. Keszler viszont az így kapott második helyről, azonnal élre állt, de nem sokáig, mert a holland Lara van Ruijven visszaelőzte. Amikor Christie próbált előbbre törni, akkor az egyik egyenes végén úgy vette be a kanyart, hogy közben meglökte Keszlert, aki ugyan állva maradt, de nem tudta visszanyerni a sebességét, hogy támadó helyzetbe kerüljön, így negyedikként haladt át a célvonalon.

 

Keszler Andrea negyeddöntőbe jutott, Jászapáti Petra kiesett a selejtezőben 1000-en. Fotó: MTI - GALÉRIA

A zsűri viszont továbbjuttatta a harmadik olimpiáján szereplő Keszlert, továbbá kizárta Christie-t, akit az edzője ölben vitt az öltözőbe, annyira fájt a lába.

Kicsit belealudtam a futamba, hamarabb meg kellett volna indulnom, hogy Christie-nek ne legyen esélye. Belül 50-50-nek éreztem, hogy továbbjuttatnak-e"

- mondta Keszler, aki az MTI azon kérdésére, hogy volt-e már ennyire jó formában, úgy reagált, a tavalyi Európa-bajnokságon, amikor éppen 1000 méteren ezüstérmes lett.


"Az a kulcs, hogy elkapja-e az ember a fonalat. Jó példa erre Christie is, akinek nem sikerült az első szám és ez rányomta a bélyegét a későbbi versenyzésére. Sajnálom őt, de nekem a saját érdekeimet kell néznem." - tette hozzá.

11.15 - Jászapáti Petra nem jutott tovább 1000-en

Az észak-koreai szurkolóktól hangos kangnungi jégcsarnokban a magyarok közül elsőként az 1500 méteren hatodik Jászapáti Petrát szólították jégre. A 19 éves szegedi versenyző negyedikként fordult az első kanyarba, de még az első körben feljebb lépett. Kisvártatva nagyobb sebességre kapcsolt, megpróbálta kívülről körbekorcsolyázni az előtte lévő két riválist, de annyival nem volt gyorsabb, hogy élre soroljon be. Ráadásul a táv vb-bronz- és Eb-ezüstérmese, a holland Suzanne Schulting és a kazah Kim Iong A között nem volt elég hely, hogy beférjen, amikor pedig utóbbival összeértek az egyik kanyarban, akkor kisodródott a magyar sportoló. A ritmusvesztés után Jászapáti visszaesett utolsónak a négyesben, a nem tudott már újra úgy felgyorsulni, hogy veszélyeztesse az előtte korcsolyázókat.

11.00 - Norvégia hosszabbítás után negyeddöntős a jégkorongtornán

A norvég válogatott bejutott a negyeddöntőbe a phjongcshangi téli olimpia férfi jégkorongtornáján.  


Az északi együttes kedden, a nyolc közé kerülésért rendezett összecsapáson izgalmas csatában, hosszabbításban győzte le a szlovénokat.

Norvégia hosszabbítás után negyeddöntős a jégkorongtornán. Fotó: MTI - GALÉRIA


A mérkőzést eldöntő gólt Alexander Bonsaksen szerezte a ráadás negyedik percének elején.


A norvégok szerdán az oroszokkal csapnak össze az elődöntőért.


Eredmények (az olimpia honlapjáról):

jégkorong, férfiak, a negyeddöntőbe jutásért:


Norvégia-Szlovénia 2-1 (0-1, 0-0, 1-0, 1-0) - hosszabbítás után

gól: Kristiansen (44.), Bonsaksen (64.), illetve Urbas (7.)


korábban:

Egyesült Államok-Szlovákia 5-1 (0-0, 3-1, 2-0)

gól: Donato (22., 57), Wisniewski (23.), Arcobello (34.), Roe (50.), illetve Ceresnak (37.), 

07.35 - Előrehozták a női big air döntőjét

Egy nappal előrehozták a női hódeszkások big air döntőjét a phjongcshangi téli olimpián. A szervezők tájékoztatása szerint az eredetileg péntekre tervezett számot csütörtökön rendezik meg, a hét utolsó napjaira ugyanis havazást, rossz látási viszonyokat és nagy szelet várnak a meteorológusok a környéken. Korábban a női alpesi sízők kombinációs versenyszámát tették át péntekről csütörtökre hasonló ok miatt.

06.00 - Ismét olimpiai bajnok a kanadai Virtue, Moir jégtánckettős

A Tessa Virtue, Scott Moir kanadai kettős nyerte a jégtáncosok versenyét a phjongcshangi téli olimpián. A 2010-es vancouveri játékokon arany-, négy éve, Szocsiban ezüstérmes páros a rövidprogramban minden idők legmagasabb pontszámát (83,67) kapta, s közel kétpontos előnyéből a kűr után is megőrzött 79 századot a francia Gabriella Papadakis és Guillaume Cizeron duója előtt.

Ismét olimpiai bajnok a kanadai Virtue, Moir jégtánckettős


A Virtue, Moir kettős pályafutása harmadik olimpiai aranyérmét nyerte, ugyanis korábban a phjongcshangi csapatversenyben is a dobogó tetejére állhatott. A háromszoros világbajnok kanadaiak Szocsi után visszavonultak a versenyzéstől, de 2016-os visszatérésük óta mindössze egyszer kaptak ki. A harmadik helyen egy amerikai testvérpár, Maia és Alex Shibutani zárt.


Eredmény(az olimpia honlapjáról): jégtánc

olimpiai bajnok: Tessa Virtue, Scott Moir (Kanada) 206,07 2. Gabriella Papadakis, Guillaume Cizeron (Franciaország) 205,28 3. Maia Shibutani, Alex Shibutani (Egyesült Államok) 192,59

04.31 - Kanadába került a síakrobaták női félcső aranyérme

A kanadai Cassie Sharpe nyerte a síakrobatika női félcső döntőjét a phjongcshangi téli olimpián kedden. A finálé magas színvonalú versenyt hozott, amelyben négy induló összesen hatszor került 90 pont fölé. Közülük elsőként a későbbi győztes Sharpe teljesítette a pályát, s kapott kiváló, 94,40 pontot teljesítményére. Ehhez a francia Marie Martinod tudott közel kerülni (92,20), de igazi veszélyt ő sem jelentett a kanadaira. A második körben előbb Martinod, majd Sharpe is javított, ezzel pedig lényegében el is dőlt az első két hely sorsa. A bronzéremért két amerikai síző vívott öldöklő csatát, végül Brita Sigourney lett a harmadik, nyolc tized ponttal megelőzve honfitársát, a negyedikként záró Annalisa Drew-t.

Kanadába került a síakrobaták női félcső aranyérme. Fotó: MTI - GALÉRIA


A címvédő, ugyancsak amerikai Maddie Bowman mindhárom kísérleténél elesett, így csak a 11. helyen zárt. A fináléban mind a 12 résztvevő három csúszást mutatott be, s a végelszámolásnál mindenkinek a legjobb pontszámát vették figyelembe. A magyar színekben induló Swaney Elizabeth a selejtezőben az utolsó, 24. helyet szerezte meg.


Eredmény (az olimpia honlaprjáról): síakrobatika, női félcső

olimpiai bajnok:  Cassie Sharpe (Kanada) 95,80 pont 2. Marie Martinod (Franciaország) 92,60 3. Brita Sigourney (Egyesült Államok) 91,60 ...24. Swaney Elizabeth 31,40

Kanadába került a síakrobaták női félcső aranyérme. Fotó: MTI - GALÉRIA

Korábban

Rövidpályás gyorskorcsolyában a világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes női váltó a pontszerzés reményében lép jégre a kisdöntőben a phjongcshangi téli olimpia keddi napján.

A pontszerzés a cél. A futamban a japánok tűnnek a leggyengébbnek, míg a holland és az orosz váltó hasonló szinten van, mint a miénk"

- mondta az MTI-nek a hétfői edzést követően Bánhidi Ákos csapatmenedzser, aki a staféta összeállítását nem árulta el, de megjegyezte, körvonalazódik a fejükben a négyes.


A pontszerzést jelentő hatodik helyhez legalább a második pozíciót kellene megszereznie a magyar válogatottnak a futamban, ugyanakkor az olimpiákon ha kizárnak egy versenyzőt vagy váltót a fináléban, akkor a kisdöntő végére sorolják. Emiatt még arra is volt példa korábban, hogy több kizárást követően a B döntőből került ki az érmes. Négy éve például éppen egy kizárás jóvoltából lett éppen pontszerző hatodik helyezett a női váltó. A legjobb négyben a házigazda dél-koreai váltó a nagy favorit.


Egyéni számokban a női 1000 és a férfi 500 méter selejtezőit rendezik a kangnungi jégcsarnokban. Mindkét számban a futamok első két helyezettje jut a csütörtöki folytatásba. "Keszler mellett szólt a rutin és a formája" - indokolta az 500 méteren 10. helyezett sportoló indulását Bánhidi, aki hozzátette, neki és az 1500-on hatodik Jászapáti Petrának is hasonló erősségű a futama. Szerinte egy-egy nagyon erős és egy-egy hozzájuk hasonló képességű, erős versenyző lesz a riválisuk a továbbjutásért. A harmadik olimpiáján szereplő Keszler egyik 500-as futamához hasonlóan a brit Elise Christie-vel szerepel együtt, akit jól ismer, mivel a háromszoros világbajnok brit gyorskorcsolyázó Liu Shaolin Sándor párja, így gyakran készül a magyar csapattal. Mellette a holland Lara van Ruijven és a lengyel Magdalena Warakomska lesz a tatabányai sportoló riválisa.


A szegedi Jászapátinak pedig kiemelkedő ellenfélként a táv vb-bronz- és Eb-ezüstérmese, a holland Suzanne Schulting jutott. Rajta kívül még az orosz Jekatyerina Jefremenkova lehet veszélyes.

A világkupákon három napon belül lemegy az összes futam, a versenyzők egyszerűen hozzá vannak szokva, hogy azonnal túl kell magukat tenniük az elrontott versenyeken"

- válaszolt Bánhidi arra a kérdésre, hogy a Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang lelkileg és pszichésen milyen állapotban van. Előbbit az 1000 méter fináléjában, míg utóbbit 1000 és 1500 méteren is kizárták. A futamokat illetően úgy fogalmazott, hogy a negyedik olimpiáján induló Knoch Viktorral kiegészülve mindannyiuknak jó a rajtpozíciója, ami rendkívül fontos a legrövidebb táv esetében.


A táv 2016-os világbajnoka, Liu Shaolin nem kerülhetett volna nehezebb selejtezős futamba. A dél-koreai játékokon mindkét eddigi egyéni számban döntős versenyző együtt szerepel majd az 1000 méteren ezüstérmes amerikai John-Henry Kruegerrel, aki az immár magyar színekben szereplő Cole William Krueger testvére, továbbá az 1500-on bronzérmes orosz Szemjon Jelisztratovval és a négyszeres világbajnok kínai Han Tien-jüvel. Bánhidi elmondta, előbbi kettő nem éppen ennek a távnak a specialistája, továbbá a jó rajtpozíció miatt ezt a futamot is meg kell tudnia oldani a magyar klasszisnak.


Mindössze 19 éves testvére, Liu Shaoang ideális ellenfeleket kapott, ugyanis a japán Szakazume Rioszuke, az orosz Pavel Szitnyikov és a kazah Abzal Azsgalijev sem tartozik a legjobbak közé. Ebből a négyesből "kötelező" a továbbjutás, főleg a kettes rajthelyről. A legjobb, egyes pályáról rajtoló Knoch Viktor legnagyobb ellenfele az 1000 méteren bronzérmes dél-koreai Szeo Ji Ra lesz, de a francia Sebastien Lepape sem könnyű rivális. A futam negyedik tagja a holland Dylan Hoogerwerf.


A jégtáncosok versenyében a rövidprogramot követően a háromszoros világbajnok Tessa Virtue, Scott Moir kanadai duó áll az élen, de Vancouver bajnokai kevesebb mint két ponttal előzik meg a kétszeres világ- és háromszoros Európa-bajnok Gabriella Papadakis, Guillaume Cizeron francia kettőst.


A sílövők vegyesváltójában a németek és a címvédő norvégok lehetnek a legjobbak, míg az északi összetett nagysáncos versenyében a jobb síugrók végezhetnek elől. A legnagyobb esélyesek közé a japán Akito Watabe és a norvég Jan Schmid tartozik, mivel a legutóbbi hét vk-versenyen csak ők győztek. Igaz, normálsáncon a német Eric Frenzel meglepte őket.


Elrajtol a férfi jégkorongtorna kieséses szakasza: a negyeddöntőbe jutásért amerikai-szlovák, szlovén-norvég, finn - dél-koreai és svájci-német meccset rendeznek.


Kedden öt számban avatnak bajnokot Phjongcshangban.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kisalfold.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!