2016. 12. 02. péntek - Melinda, Vivien 0°C | 6°C

Forma-1: Button a világbajnok!

Forma-1 - Egy versennyel a vége előtt eldőlt a két leglényegesebb kérdés a Formula-1-ben: Jenson Button a világbajnok. A gyártóknál a Brawn szerezte meg az első helyet.
Jenson Button, a Brawn GP brit pilótája nyerte az idei Forma-1-es világbajnokságot, miután a vasárnapi Brazil Nagydíjon az ötödik helyen végzett, és ezzel egy versennyel a zárás előtt behozhatatlan előnyre tett szert. A vb 16., utolsó előtti futamán az ausztrál Mark Webber (Red Bull) győzött, a lengyel Robert Kubica (BMW-Sauber) lett a második, a brit Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) pedig a harmadik. A hazai közönség előtt szereplő Rubens Barrichello, Button csapattársa nyolcadikként zárt.

A vb-újonc Brawn GP elhódította a konstruktőri címet. A 29 esztendős Button, aki eddigi pályafutása során hét futamgyőzelmet könyvelhetett el - az elsőt 2006 augusztusában a Hungaroringen -, a 14. helyről rajtolt, és bámulatos előzésekkel, remek boxtaktikával harcolta ki a vb-elsőséget érő ötödik pozíciót. Webber, aki a második helyről startolt, a 26. körben előzte meg a pole pozícióból induló Barrichellót. A brazil versenyző végig az élbolyban száguldott, ám a hajrában defektet kapott, és lecsúszott a nyolcadik helyre. Nem sokkal a rajt után hatalmas baleset-sorozat következett be: Adrian Sutil, Jarno Trulli, Kimi Ra:ikkönnen, Heikki Kovalainen és Fernando Alonso koccantak, így azonnal beküldték a biztonsági autót. Trulli és Sutil kipattant az autóból és kakaskodni kezdett. Kovalainen és Ra:ikkönen a boxutcába hajtott, hogy kicseréljék a szétrombolt alkatrészeket: a mclarenes autójáról azonban nem tudták időben lekapni a tankoló csonkot, így az magával hurcolta a hurkát, amiből az üzemanyag beborította a ferrarist. Egy pillanatra a láng is fellobbant, ám nagyobb baj nem esett. A Safety Car az ötödik körben hagyta el a pályát.

Button, aki a 14. helyről rajtolt, a tizedik körben remek előzések után - és a kieséseknek köszönhetően - már a hetedik helyen robogott, míg az élen Barrichello, Webber és Kubica volt a sorrend. Barrichello az élről a huszadik körben cserélt kereket, Kubica három körrel később járt a boxutcában, és a brazil elé jött vissza a pályára. Webber a 26. körben tette ugyanezt, és az első helyre tért vissza. Féltávnál Webber vezetett, mögötte Vettel autózott - de a német akkor még nem járt kerékcserén -, Kubica volt a harmadik és Barrichello a negyedik, míg Button a hetedik helyen haladt. Barrichello 21 körrel a leintés előtt tankolt másodszor, míg Webber két körrel később tette meg ugyanezt. Az ausztrál az első helyre tért vissza.

A második boxlátogatások után Webber volt az élen, mögötte Kubica és Barrichello, Button pedig a hatodikként körözött, ez pedig azt jelentette, hogy a brit világbajnok lesz a futam végén, ha így marad a sorrend. A hajrában aztán Barrichello egyik kereke kipukkadt, a brazil kénytelen volt a boxutcába hajtani, ezzel minden esélyét elvesztette, hogy megszorítsa csapattársát a vb-címért folytatott harcban.

A Forma-1-es Brazil Nagydíj végeredménye és a pontversenyek állása, a 16., utolsó előtti futam után.

Eredmények:

Brazil Nagydíj (71 kör/305,909 km):
1. Mark Webber (ausztrál, Red Bull) 1:32:23.081 ó (átlag: 198,675 km/ó)
2. Robert Kubica (lengyel, BMW-Sauber) 7.626 mp h. 3. Lewis Hamilton (brit, McLaren-Mercedes) 18.944 mp h.
4. Sebastian Vettel (német, Red Bull) 19.652 mp h. 5. Jenson Button (brit, Brawn GP) 29.005 mp h.
6. Kimi Ra:ikkönen (finn, Ferrari) 33.340 mp h.
7. Sébastien Buemi (svájci) Toro Rosso + 35.991;
8. Rubens Barrichello (brazil, Brawn GP) 45.454 mp h.
9. Heikki Kovalainen (finn, McLaren-Mercedes) 48.499 mp h.
10. Kobajasi Kamui (japán, Toyota) 1:03.324 p h. 11. Giancarlo Fisichella (olasz, Ferrari) 1:10.665 p h.
12. Vitantonio Liuzzi (olasz, Force India) 1:11.388 p h.
13. Romain Grosjean (francia, Renault) 1 kör h.
14. Jaime Alguersuari (spanyol, Toro Rosso) 1 kör h. Leggyorsabb kör: Mark Webber 1:13.733 p