2017. 12. 12. kedd - Gabriella 6°C | 14°C Még több cikk.

A legfiatalabb futamgyőztes

Forma-1 - A német Sebastian Vettel nyerte a Forma–1-es világbajnokság idei 14. futamát, az Olasz Nagydíjat. A Toro Rosso pilótája pályafutása első GP-sikerét aratta, és ő lett – 21 évesen és 73 naposan – minden idők legfiatalabb futamgyőztese.

Rögtön az elején, miközben javában zuhogott az eső, a rajtot megelőző felvezető körben az eredetileg negyedik starthelyet megszerző Sébastien Bourdais (francia, Toro Rosso) versenygépe nem indult el, a többiek pedig a biztonsági autó felvezetésével vágtak neki az 53 körösnek tervezett GP-nek. Maga a futam – a safety car kiállását követően – viszont csak két ilyen kör után kezdődhetett el.

Az alig 21 éves Sebastian Vettel, aki a Forma–1 történetének legfiatalabb pilótájaként szerezte meg szombaton a pole pozíciót, ragyogóan jött el, őt követte a finn Heikki Kovalainen (McLaren-Mercedes), harmadikként pedig az ausztrál Mark Webber (Red Bull). A világbajnoki címvédő finn Kimi Räikkönen (Ferrari) a 13., míg a pontversenyben éllovas brit Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) a 14. pozícióból indulhatott neki a távnak.

Vettelék triójával közvetlenül Nico Rosberg (német, Williams) és Felipe Massa (brazil, Ferrari), akinek gépében motort cseréltek, igyekezett tartani a lépést, ami nem volt egyszerű, hiszen az F1 leggyorsabbnak tartott pályája életveszélyesen csúszóssá vált. Időnként akadtak is „pályaelhagyók", de komoly baj nem történt. Vettel az élen pedig kifejezetten jól érezte magát, s egyre nagyobb előnyt gyűjtött, a 10. körben már csaknem hét másodperccel vezetett Kovalainen előtt.

A Toro Rosso német pilótája, Sebastian Vettel történelmi sikere után boldogan locsolja a pezsgőt.

A 12. körben Giancarlo Fisichella (olasz, Force India) próbált erőszakosan előbbre törni, de nem sikerült neki, apróbb ütközés után a gumifalban kötött ki. A magát és kocsiját szintén nem kímélő Massa megelőzte Rosberget, miközben Räikkönen és még inkább Hamilton is megkezdte a közelebb zárkózást.

Vettel cserélt kereket először – a 16. körben és csaknem 12 másodperces előnynél –, majd a negyedik helyre jött vissza, hogy a többiek hasonló első kiállását követően visszavegye a vezetést. Mögé pedig féltávhoz közeledve a bokszutca meglátogatását egyre halogató Hamilton jött föl szoros másodiknak, de mielőtt előzési pozícióba került volna, ki kellett állnia kerékcserére és üzemanyag-felvételre.

Féltávnál Vettel–Kovalainen–Fernando Alonso (spanyol, Renault)–
Robert Kubica (lengyel, BMW-Sauber)–Webber–Nick Heidfeld (német, BMW-Sauber) volt az élcsoport sorrendje, egyharmaddal a vége előtt pedig annyi lett a változás, hogy Vettel és Kovalainen mögé Kubica sorakozott fel harmadiknak, Alonso,
Heidfeld és Massa előtt, s a még pontszerző két további helyet pedig Hamilton és Webber foglalta el.
A hajrá nem hozott különösebb izgalmakat, a kivételt a brit David Coulthard (Red Bull) és a japán Nakadzsima Kazuki (Williams) „súrlódása" jelentette: ők „belekóstoltak" egymás autójába, de személyi sérülés nem történt, csupán a kocsialkatrészek repültek szerteszét három körrel a vége előtt. Az élen azonban nem következett be változás: Vettel minden idők legfiatalabb Forma–1-es futamgyőzteseként nyert Kovalainen és Kubica előtt.

„Tökéletes hétvége, előbb pole pozíció, majd futamgyőzelem, ez egészen fantasztikus, egyszerűen hihetetlen! – lelkendezett a monzai nyertes Vettel. – Semmi problémám nem akadt, pedig nedves és roppant csúszós volt a pálya, biztonsági
autós start volt, de nekem ez segített, hiszen az élről indultam, és semmi nem zavarta a látásomat. Igyekeztem is nagyon, miközben rendkívüli módon kellett koncentrálnom, nehogy elrontsam a dolgot. Ám nagyszerűen ment az autó, működött a versenystratégiánk, kifogástalan volt a csapatmunka, egyszóval fantasztikus versenyt sikerült megnyernem, persze hogy ez életem legszebb napja!"

Vívás: Szekeres Pál bronzérmes

Paralimpia 2008- Szekeres Pál bronzérmes lett a tőrözők versenyében a pekingi paralimpián. A magyar… Tovább olvasom