2017. 04. 25. kedd - Márk 10°C | 21°C Még több cikk.

Százhúsz perces csata után az FC Portóé az UEFA-Kupa

Kétszer 15 perc hosszabbítás után az FC Porto labdarúgócsapata 3-2 nyert a Celtic Glasgow ellen, s elhódította az UEFA Kupát.
FC Porto-Celtic Glasgow 3-2 (1-0, 2-2, 2-2)
Sevilla, 52 972 néző (hivatalos nézőszám, teltház), v.: Michel (szlovák)

Deco és Lennon csatázik (Fotó: Marca.es)
Gólszerzők
: Derlei (45+1., 115.), Alejnyicsev (54.), illetve Larsson (47., 57.)

Sárga lap: Valente (63., 120+2.), Maniche (120.), Marco Perreira (120.) illetve Valgaeren (8.), Lennon (59.), Balde (80., 96.), Petrov (102.)

Piros lap: Nuno Valente (120+2.), illetve Balde (96.)

FC Porto:
Vitor Baia - Paulo Ferreira, Jorge Costa (Emanuel, 71.), Carvalho, Valente - Costinha (Ricardo Costa, 9.), Alejnyicsev, Deco, Maniche - Capucho (Marco Ferreira, 98.), Derlei

Celtic Glasgow:
Douglas - Valgaeren (Laursen, 64.), Balde, Mjallby, Agathe - Lennon, Lambert (McNamara, 77.), Petrov (Maloney, 105.), Thompson - Sutton, Larsson

A mérkőzés krónikája:

3. perc: Egy szabadrúgás után Maniche 23 m-ről próbálkozott, s Douglas úgy védte a nagy erejű lövést, hogy a labda útját többen is takarták.

22. perc: Larsson 21 m-es szabadrúgását a bal alsó saroknál Vitor Baia elvetődve védte.

34. perc: Deco a bal szélen futott el, 13 m-es lövését a skót csapat kapusa hárította.

41. perc: Újra Deco ugrott ki, közeli lövését Douglas hatalmas bravúrral, lábbal védte.

45+1. perc: miközben a skótok már a szünetet várták, Alejnyicsev közeli lövése kipattant Douglas-ről, s az érkező Derlei 3 m-ről a kapuba vágta a labdát (1-0)

Közvetlenül a II. félidő megkezdése előtt egy ál-játékvezető rohant a pályára, s miután elejtette az előkészített piros lapját, ledobta magáról öltözetét. A hátán feliratot "viselő" középkorú férfi ezután meztelenül futkározott, de bemutatójának ekkor már gyorsan véget vetettek a kissé késve reagáló biztonságiak.

II. félidő:

47. perc: Agathe jobb oldali beadását a magasra felugró Larsson 4 m-ről balról a hosszú sarokba fejelte. A labda a kapufáról pattanat a hálóba. Ez volt a svéd csatár 200. gólja a Celtic Glasgow-ban (1-1).

54. perc: Deco egy csel után jó ütemben ugratta ki Alejnyicsevet, aki 10 m-ről a kapuba passzolt (2-1).

57. perc: Thompson jobb oldali szögletét Larsson 7 m-ről fejelte a kapuba. A labdába még beleérő Vitor Baia nem védhetett (2-2).

94. perc: Alejnyicsev 20 m-ről a kapu fölé lőtt, ez volt az alapjátékidő utolsó lehetősége.

Hosszabbítás:
96. perc: Az előtörő Derleit a késve becsúszó Balde felvágta, s ezért megkapta második sárga lapját, majd az ezért járó pirosat.

115. perc: Marco Ferreira elől a rossz ütemben kimozduló Douglas még menteni tudott, de a labdára lecsapott Derlei, s egy csel után a hálóba talált. A skót csapat kapusa ugyan beleért a lövésbe, de esélye sem volt a hárításra (3-2).

120+2. perc: Thompsont a késve becsúszó Nuno Valente felvágta, s ezért megkapta második sárga lapját, így természetesen kiállította őt Michel.

Nagy küzdelmet és kevés helyzetet hozott az első játékrész. Inkább az FC Porto kezdeményezett, pedig sérülés miatt már korán elveszítette egyik kulcsemberét, Costinhát. Ez nem zavarta meg Jose Mourinho vezetőedző legénységét, s a nagy kedvvel játszó Deco többször is zavart keltett, de a vezetést nem tudta megszerezni.

A skótok legveszélyesebb embere, a svéd Henrik Larsson nem igazolta félelmetes hírét, igaz, a portóiak megkülönböztetett figyelemmel kísérték minden megmozdulását.

Egy perccel a lefújás előtt egy újabb Douglas-bravúr után Derlei gólt rúgott, megérdemelten jutott vezetéshez a portugál csapat.

A 2. játékrészt megelőző incidens valószínűleg megzavarta a portugálokat, mert egy védelmi hiba után a skótok gyorsan egyenlítettek. Néhány perccel később újra Deco bizonyította kivételes képességeit, átadása után Alejnyicsevnek már könnyű dolga volt, ismét vezetéshez juttatta csapatát. Larsson azonban megint villant, s ekkor remek játékot ígért a folytatás.

Nem így lett, az utolsó félórában inkább egymás testi épségét, mint sem a kapukat veszélyeztették a futballisták, így kilencven perc után még nem született döntés.

A ráadás első jelentős eseményét Balde kiállítása, a Celtic megfogyatkázasa jelentette. Erre azonnal reagált a portugál edző, átalakította támadósorát, hogy a friss Marco Ferreira segítségével törje fel a skótok védelmét. Martin O'Neill Celtic-edző válasza sem maradt el, de nagy meglepetésre középpályás helyett csatárt küldött a pályára.

A hosszabbítás második félidejének nagy része izgalommentes volt, majd a skótok védelmi hibája után harmadszor is vezetéshez jutott az FC Porto. Az ezüstgól-szabály miatt azonban nem ért véget a döntő, de az utolsó öt perc már nem hozott változást, így először hódította el portugál klub az UEFA Kupát, teljesen megérdemelten.

Sport Oscart kapott Armstrong és Serena Williams

Egyetlen tavalyi győztes sem tudta megvédeni első helyezését a Laureus- más nevén Sport Oscar-díj… Tovább olvasom