2017. 03. 28. kedd - Gedeon, Johanna 2°C | 19°C Még több cikk.

Soproni Liga: Újpest-ETO FC 0-3

A tanácstalan újpestiek már az első félidőben hátrányba kerültek, a második félidő végén két újabb góllal toldotta meg előnyét az ETO és megérdemelten nyert. A győzelemmel pontszámban utolérte a győri csapat a lilákat.
Újpest FC - Győri ETO FC 0-3 (0-1)
Szusza Ferenc Stadion, 4500 néző
v.: Vad II

Újpest:
Balajcza - Vermes, Korcsmár, Takács Z., Dudic - Foxi, Vasiljevic, Stokes (Millar, 75.), Tóth N. (Varga R., 53.) - Rajczi, Kabát (Simek, 68.)

Győri ETO FC:
Stevanovic - Babic, Fehér Z., Eugene, Szabó O. (Totadze, 89.) - Tokody, Pilibaitis, Józsi (Kiss M., 70.), Koltai - Aleksidze, Kink (Nicorec, 53.)

gólszerzők: Koltai (4., 79.), Aleksidze (90.)

sárga lap: Tóth N. (14.), Dudic (65.), illetve Aleksidze (63.), Babic (81.), Nicorec (84.)

A magyar első osztály jelenlegi mezőnyének két – a folyamatos szereplést tekintve – legrégebbi csapata csapott össze szombaton a Szusza-stadionban: az Újpest 1912, az ETO pedig 1960 óta megszakítás nélkül tagja az élvonalnak.

Álomszerűen kezdődött a mérkőzés a zöldek számára, hiszen egy nagyszerű akció végén Koltai már a 4. percben megszerezte a vezetést. Aztán néhány perccel később, ugyancsak a fiatal játékos közreműködésével, Aleksidze növelhette volna a vendégek előnyét, de az újpesti kaputól nyolc méterre nagy helyzetben rosszul találta el a labdát. A még megnyugtatóbb előny megszerzése ha nem is sikerült, a vendégvezetés ennek ellenére később sem forgott veszélyben. Millar zúgó kapufáján kívül ugyanis a hazaiak előtt a mérkőzés során nem adódott igazi gólszerzési alkalom. A Pintér Attila által oly sokszor hangoztatott játékrendszert kiválóan működtették a győriek, annak ellenére, hogy az ősszel remek teljesítményt nyújtott Djordjevic és Sztanisic ezúttal nem szerepelt a védelem tengelyében. Fejlődés az őszhöz képest az ETO játékában, hogy az most nemcsak főként a védekezésre korlátozódott, hanem a csapat formás ellentámadásokat is vezetett, az idegenben lőtt három gól pedig önmagáért beszél.
A végig remek lelátói hangulat elsősorban az újpesti szurkolóknak volt köszönhető, akik még kétgólos hátrányban is fergetegesen buzdították a hazaiakat. De dicséretet érdemel a maroknyi győri tábor is, mert igyekezett felvenni a versenyt a túlerőben lévő és legendásan hangulatosan szurkoló violákkal. Ráadásul a végén ők ünnepelhettek...
Az ETO egyébként sorrendben hatodik meccsén maradt veretlen az Újpesttel szemben és a jelenlegi bajnokságban zsinórban negyedszer nem kapott gólt, noha az ellenfelek között volt az MTK, a Debrecen, a
Videoton és az Újpest is.

William McStay: – Ilyen meccsre számítottam, de nem ilyen eredményre. A hibáinkkal hozzájárultunk a győriek góljaihoz, ellenfelünk pedig könyörtelenül kihasználta a lehetőségeit.

Pintér Attila: – Úgy gondolom, hogy egy jó csapatot sikerült legyőznünk. Felkészültünk az Újpestből, tudtuk, mik az erősségei és ismertük a gyenge pontjait is. Több lehetőséget is kialakítottunk egygólos vezetésünknél, amiket nem tudtunk kihasználni, de aztán a második félidőben sikerült újabb gólokat lőnünk, így teljesen megérdemelten győztünk. Jól védekeztünk, az Újpest egy kapufán kívül kevés veszélyt jelentett a kapunkra. Összességében megint megmutatta a csapatunk, hogy a játékosaink tudnak egymásért küzdeni. Nagyon örülök Koltai Tamás két góljának, akit súlyos sérülése után féléves munkával „építettünk fel", hogy visszatérhessen és biztos vagyok benne, hogy még sok örömet szerez majd a győri szurkolóknak.
Először lőtt két gólt

Koltai Tamás bomba formában várja a bajnoki rajtot – mondta Klement Tibor az ETO hétközi szurkolói ankétján, és bár többen kétkedve fogadták a kijelentését, a sportvezetőnek igaza lett. Az egyszeres válogatott Koltai két góljával és jó játékával végül is a mezőny legjobbja volt.
„A győzelem főként a csapat érdeme – mondta érdeklődésünkre szerényen a játékos. – Először szereztem két gólt az NB I-ben és ez nagyon jó érzés"– tette hozzá Koltai, aki a  korábbiakkal ellentétben ezen a meccsen gyakran húzódott középre.

„Tarmo Kinkkel együtt ez volt az egyik feladatunk. Tulajdonképpen ennek is köszönhettem a két találatomat. Az első gól előtt pont Tarmo indított és sikerült Balajcza mellett a hálóba lőnöm a labdát. A másodiknál meglepődtem, hogy ott termett előttem az újpesti kapus, kicseleztem, aztán jobbal rálőttem a labdát, ami a védőről visszapattant elém, majd ballal belőttem a kapuba. Az öltözőben volt egy kisebb ünneplés, örültünk, a három pontnak és annak, hogy megint nem kaptunk gólt. Jól kezdtük a tavaszt, bízunk benne, hogy ez a siker lendületet ad a csapatnak. A hétvégén a Vasas ellen szeretnénk folytatni a megkezdett szériánkat.

A szövetségi kapitány, Erwin Koeman is kint volt a mérkőzésen.

„Utólag hallottam, hogy ott volt a Megyeri úton, nem beszéltünk. Szeretnék egyenletesen jó teljesítményt nyújtani, hogy minél előbb személyesen is találkozhassunk. Természetesen a válogatott keret edzésén."

16. Nyíregyháza Spartacus 10

Eredmények a 16. fordulóból: Videoton FC - Kecskeméti TE-ERECO 2-0, Paksi FC-ZTE FC - elhalasztva, Kaposvári Rákóczi-Budapest Honvéd 1-0, MTK Budapest-Lombard Pápa 0-0, FTC-Szombathelyi Haladás (zárt kapus) 2-1, DVSC-TEVA - Diósgyőri VTK 3-1, a Vasas-Nyíregyháza Spartacus mérkőzést vasárnap játszák.

90. perc: Alekszidze is gólt szerez. Vermes mellett némi cselezgetés után úgy döntött, hogy lő: a lövése Balajcza kezén átpattava a kapufa mellett a hálóban köt ki. 0-3

88. perc: Totadze érzetik Szabó Ottó helyére.

84. perc: Tokody ívelte fel a labdát Alekszidzének, aki a tizenhatos vonaláról kapura fejelt: Balajcza nyújtózkódva, hátrálva húzta le a hosszúba tartó labdát.

83. perc: Vad II játékvezető utólag adott egy sárgát Nicorecnek, mert védekezés közben Simeket le akarta rántani.

80. perc: Simek szabadrúgása a sorfalról visszapattant, a bejátszást Simek egyből kapura küldte, Sztevanovics magabiztosan védett.

79. perc: Pilipaitis pazar indítása után Balajcza pocsékul jött ki a kapujából, Koltai elvitte mellette a labdát, aztán amikor már csak a kapuba hátráló Takács állt szemben vele, az újpestit találta el elsőre. Másodjára azonban már a hálóba talált Koltai Tamás. 0-2

75. perc: Újpesti csere: Tony Stokes helyére Mark Miller jön. Miller első labdaérintésére 21-22 méterről a kapufára bombázott. Aztán Vasiljevics ollózna, azonban labda helyett Eugene fülét talála el, akin aztán átesett egy másik újpesti játékos. Némi ápolás után győri szabadrúgással folytatódhat a játék.

73. perc: Alekszidze és Kiss Máté összjátéka után utóbbi lőhetett kapura, lövését Balajcza védte. Azonban a játékvezető közbefújt, les miatt az Újpesté lett a labda.

71. perc: Tokody rutinja után végül nem alakul ki újpesti helyzet egy szabadrúgás után, helyette a győriek jöhetnek szabadrúgással.

69. perc: Kiss Máté passzát Alekszidze lőtte kapu fölé.

68. perc: Simek Kabát helyére érkezett a hazaiaknál. Egy perc múlva Józsi helyére Kiss Máté jött az ETO-nál.

66. perc: Nicorec megkerülte volna Dudicsot, aki beugrott a győri játékos elé. Dudics jutalma sárga lap, Nicorecet ápolni kell.

63. perc: Alekszidze könyöklésért kapott sárgát.

61. perc: Rajczi a leglelkesebb újpesti, miután kiharcolt egy szabadrúgást, Sztevanovics az ő fejéről szedte le a labdát.

56. perc: Többször is bizonytalankodni látszik a lilák védelme, azonban nem alakult ki komolyabb ETO-helyzet.

53. perc: Cserék: Varga Roland Tóth Norbert helyére jött az Újpestnél, Nicorec Kink helyére érkezett az ETO-nál.

50. perc: Vígjátéki jelenet az ETO 16-osán belül: Rajczi és Kabát egymást zavarta a tizenegyes pontnál, a labda végül egy beadás után Kabát fejére került, ő azonban szorongatott helyzetben mellé fejelt.

46. perc: Pilibaitistól indult a támadás, Koltai lőtte keresztbe a labdát a kapu előtt, a hosszún érkező Tokody erőből alig lőtt mellé-fölé.

44. perc: Kink szabadrúgása négy méterrel ment a kapu mellé, és csak azért említjük meg, mert ez volt a félidő utolsó húsz percének legizgalmasabb momentuma.

37. perc: Balról Tóth Norbert csavart középre, beadása végül senkinek sem volt jó, elment a kapu előtt keresztben.

32. perc: Középpályán magabiztosabbnak tűnik az ETO. Amikor az Újpestnél van a labda, többnyire úgy ér véget a támadás, hogy valaki felíveli a labdát, Sztevanovics meg leszedi. Most is ez történt.

27. perc: Apróbb szabálytalanságok - mind az ETO játékosai ellen, és mind az újpesti térfélen.

24. perc: Kétszer is mentenie kellett a győri kapusnak, előbb Tóth beadását öklözte ki, aztán Vasiljevic beívelését szedte le.

18. perc: Stokes lövése sem okozott problémát Sztevanovics számára.

14. perc: Tóth kap sárga lapot Tokody lerántása miatt.

11. perc: Koltai ismét a leshatárról ugrott ki, labdája az egyik védőről Alekszidze elé pattant. A grúz óriási helyzetben eltörte a labdát, azt pedig összeszedte a földön fekvő Balajcza.

10. perc: Vermes próbálkozott távolról, Sztevanovic hárított könnyedén.

4. perc: Vezet az ETO! Koltai kapott labdát Kinktől, a középpályás egyedül indulhatott a kapu felé, és a kifutó Balajcza mellett a kapuba passzolt. 0–1

1. perc: Az Újpest kezdte a meccset.

Néhány perc késéssel kezdődik a mérkőzés. Előbb a bemelegítés végén Balajczának vérzett az orra, miután fejbe rúgták labdával, majd az újpesti tábor előtti kapun lévő háló állapota nem volt megfelelő.

A tavaszi rajt előtt Pintér Attila, a győriek vezetőedzője nyilatkozott portálunknak. A szakvezetőt arra kértük, értékelje az ötödik helyen telelő Rába-partiak felkészülését, s árulja el, mit vár a ma kezdődő szezontól.

Pintér Attila ugyan nem akarta megjósolni, mire lehet képes az épülő győri csapat, de kiemelte: szeretné, ha minden mérkőzés után emelt fővel jöhetne le a pályáról az együttes.

Több változás is történt télen a Rába-partiak keretében.  Bojan Brnovic, Bajzát Péter, Zoran Supic, Zámbó Bence, Völgyi Dániel és Dudás Ádám tavasszal biztosan nem lesz ott a csapat keretében, míg a marokkói védő, Chemchedine El-Araichi, a grúz Lasha Totadze,  a macedón középpályás Gjorgji Mojszov, a brazil támadó Nicolas Ceolin, a grúz Vakhtang Pantskhava és a bosnyák Eldin Adilovic nevét jó, ha megjegyzik maguknak a győri szurkolók.

A rajtot ötödik helyről váró együttes felkészüléséről, a tavaszi szezonban várható teljesítményéről Pintér Attilával, az ETO FC vezetőedzőjével beszélgettünk.

– Kezdjük az újonnan érkezőkkel. Télen fél csapatra való labdarúgó jött Győrbe, mi várható tőlük tavasszal?

– Olyan játékos is érkezett, aki már tizenhét évesen a francia Le Mans csapatában játszott, s olyan is, aki a bosnyák válogatottban is bemutatkozott. Ugyanakkor  az érkezők közül nyilván nem mindenki van olyan állapotban, amilyenben lennie kéne. Annak idején Aleksidzét is fel kellett ˝építeni˝, s mára a csapat húzóembere lett. A csapatépítés folyamatánál tartunk, ám emellett eredményesek is szeretnénk lenni, s megpróbáljuk ezeket a futballistákat úgy ˝felépíteni˝, hogy már ebben a bajnokságban is tudjanak segíteni. Ilyen a brazil Nicolas Ceolin is, akin lehet látni, hogy nagyon gyors játékos, egy az egyben meg tudja verni az ellenfelét. A mindössze húszéves Pantskhava több hónapos kihagyos után érkezett, de a grúzok szerint az ország legnagyobb csatártehetsége.

Pintér Attila vezetőedző

Totadze személyében egy fiatal, tehetséges grúz utánpótlás-válogatottat igazoltunk, aki bal oldali  és belső védőként is bevethető. Rati Aleksidze esetleges helyettesítésére szerettünk volna egy olyan centert igazolni, aki megoldja azokat a feladatokat, amit a grúz támadó tud. A felkészülési időszakban nagyon sok játékost megnéztünk, nem volt közöttük olyan, aki megfelelt volna. Az utolsó pillanatokban, a törökországi edzőtáborban aztán felfigyeltünk Adilovicra, akire fel lehet passzolni a labdát és meg is tartja azt. Ő most is olyan állapotban van, hogy – ha Aleksidzével történik valami – lehet rá számítani.

– A hat távozó közül tavasszal senki sem fog hiányozni?

– Akik elmentek, amióta én a csapatnál vagyok, nem voltak meghatározó játékosok. Egyedül Brnovic az, aki közülük csereként is mindent megtett a csapat jó szereplése érdekében. Így utólag is meg kell neki köszönni azt a hozzáállást, amit az ETO-ért tanúsított. Megbeszéltük, hogy Győrben nem biztos, hogy állandó kezdő tud lenni. Szeretett volna egy olyan helyen futballozni, ahol több rendszeres játéklehetőséghez jut, s mi ezt tudomásul is vettük, elengedtük. A fiatalokat  annak érdekében szerettük volna kölcsönadni, hogy lássuk, a folyamatos játéklehetőség mellett mire lesznek képesek. Úgy gondolom, Győrben nem tudtak olyan teljesítményt nyújtani sem edzésen, sem mérkőzésen, amivel megelőzhették volna az azonos poszton játszókat. Ebből nemcsak a játékos, az ETO is profitálhat. Ezt szerettük volna Dudás Ádám esetében is, akiről kiderült, hogy egy csapatnál sem tudott megragadni.

– Vele most mi lesz, nemrég ugyanis az NB II-es csapat felkészülési találkozóin szerepelt.

– Ádámot kölcsön akartuk adni, nem sikerült. Az első keret kialakítása pedig lezárult. Reméljük, minél előbb megtalálja régi önmagát, s ahogy a többi fiatal játékos előtt, az ajtó előtte is nyitva áll.

– Nem tart attól, hogy a sok idegenlégiós miatt tavasszal kevesebb néző látogat majd ki az ETO Parkba?

– A napokban tizenhárom saját nevelésű fiatal csatlakozott az NB II-es kerethez. Bízunk benne, hogy közülük és az akadémiáról minél több játékost számításba vehetünk majd, de ehhez még idő kell. A Barcelonánál, a Real Madridnál, az Austria Wiennél megkérdezik, hogy mennyi idegenlégiós van? Játékosok vannak. Európa felé kell nyitni, és ha nem rendelkezünk olyan játékosokkal, akkor olyanokat kell igazolni, akik ezt meg tudják oldani. A másik: amíg egy magyar játékosért három-négyszázezer eurókat elkérnek, addig kintről egy nullával kevesebbért lehet szerződtetni labdarúgókat.

– Kérdés, hogy ők is vannak-e olyan jó futballisták, velük eléri-e a csapat azokat a célokat, amiket kitűzött maga elé.

– A célkitűzés ebben az évben a csapatépítés, amelynek végén azt gondolom, ki fog derülni, hogy kik tudják megoldani ezt a feladatot, s kik lesznek azok, akik nem.

– A téli felkészülésbe alaposan ˝beleszólt˝ az időjárás, ám úgy fest, a külföldi táborozás jót tett a csapatnak. Az utolsó edzőmérkőzésen a bajnokesélyes Videotont is legyőzték.

– Valóban nem terveztük, hogy elutazunk Törökországba, hiszen az ETO Parkban minden feltétel adott a felkészüléshez. Ám a nagy hó és a műfű okozta Achilles-gyulladások miatt lépnünk kellett. A táborban adottak voltak az ellenfelek is, s a csapat az edzések mellett megpróbált olyan teljesítményt leadni, amely jó alap lehet a bajnoki találkozókra.

Természetesen megpróbáltunk fejlődni több olyan dologban, amelyben nem jártunk annyira előre. Úgy érzem, jó úton járunk, el tudtuk végezni a tervezett munkát.

Pintér Attila bizakodva várja a rajtot. Fotó: K. Cs.

– Az ötödik helyről, csupán három pontra a nemzetközi szerepléstől, várják a rajtot. Mire lehet képes tavasszal a csapat?

– Amikor Győrbe kerültem, elmondtam, s nem ismételgetni akarom magamat, de aki azt mondja, hogy fél-egy év alatt  csinál csapatot, az varázsló vagy bűvész és a nemzeti cirkuszban kellene fellépnie. Azt vallom, ahhoz, hogy letegyük az alapokat, meg kell tanítani a játékosokat rendszerekben futballozni. Biztos, hogy egy vázat, gerincet ki tudunk alakítani, s aki ebbe nem illik bele, azt pótolni kell.

– Másképpen kérdezem: milyen helyezéssel lenne elégedett a tavaszi szezon végén?

– Azt szeretném – és talán ezt is elmondtam már –, ha minden mérkőzés után emelt fővel jöhetne le a pályáról a csapat. Nem ismerek mást, csak a győzelmet, viszont a nagyobb tudás előtt fejet kel hajtani. Nem vagyok jós, meglátjuk, mennyi pontot tudunk gyűjteni a tizenöt fordulóban és ez mire lesz elég. Nemcsak rajtunk múlik az előrelépés, vannak előttünk is csapatok, az ő szereplésük is befolyásolhatja a mi helyezésünket.

– A tavaszi szezont az egyik bajnokesélyes otthonában, Újpesten kezdi a csapat.

– Ugyan vannak sérültjeink: Djordjevic és El-Araichi biztosan nem játszhat, Sztanisic szereplése pedig kérdéses, de senkitől nem kell tartanunk, senkitől nincs félnivalónk. Így Újpesten is a győzelem reményével lépünk pályára.