2017. 03. 23. csütörtök - Emőke 5°C | 19°C Még több cikk.

Roncstelep az Albert Parkban

Sorozatban harmadik ausztráliai győzelmét érte el a tegnapi Forma – 1-es idénynyitó nagydíjon Michael Schumacher. A verseny mégsem az ő vagy az ötödik helyen befutó hazai Mark Webber teljesítménye, hanem a rajt utáni tömegkarambol miatt lett emlékezetes.
Így kezdődött: R. Schumacher repül a hátsó szárnyai nélkül csúszó Barrichello előtt – a balesetben rajtuk kívül Heidfeld, Massa, Fisichella, Panis, McNish és Button veszett oda.
A futam csatajelenettel kezdődött: nyolc autó veszett oda a melbourne-i utcai pálya első kanyarjában. A nem mindennapi ütközéssorozat kiváltója Ralf Schumacher volt. A Williams német pilótája túlságosan ráfutott az élre vágó Rubens Barrichellóra, s mire a fékezésre gondolt volna, már maga alatt látta a brazilt, majd a gumifalnak csapódott. A Ferrari szintén totálkárossá tört a furcsa előzési kísérlet során. (A leintés után mindketten másként emlékeztek a manőverben betöltött szerepükre. „ Én nem hibáztam, hiszem nem tartottam fel őt ” – így Barrichello. Ezzel szemben kis Schumi: „ Először kívülről, majd belülről akartam előzni, de ő mindkét esetben lezárt. Ezért vissza akartam sorolni, de Rubens fékezett, majd az első kanyar előtt ugyanezt tette. ” )
A páros mutatvány tömegkarambolba torkollt, s ez annak volt köszönhető, hogy a mezőny hátrább lévő tagjai a szanaszét repülő alkatrészeket látva menekülni próbáltak, inkább kevesebb, mint több sikerrel. Sokuk sorsa akkor pecsételődött meg, amikor a sauberes Nick Heidfeld telibe találta Giancarlo Fisichellát (Jordan), elzárva mások előtt az utat.
A versenyigazgatóság meglepetésre nem a futam leintése, hanem a safety car beküldése mellett döntött. A biztonsági autót David Coulthard (McLaren) vezetésével a rajtnál beragadt, majd a mezőny után eredt két Arrowsszal együtt mindössze tizennégyen követték. A mezőny létszáma hamarosan tovább fogyatkozott: a Michael Schumachert ragyogó technikával, agresszívan maga mögött tartó Jarno Trulli (Renault) egy balra ívelő kanyarban megpördült és kicsúszott. (Az eset a korábbi baleset helyszínénél történt, valószínűleg az aszfalt szennyeződése volt a bűnös.) Az első helyet néhány körre ismét a safety car bérelte ki, majd amikor elengedte a mezőnyt, Juan-Pablo Montoya megelőzte M. Schumachert,

Coulthard pedig rövid fűnyírás után tért vissza pályára. ( „ Gondjaim voltak a sebességváltóval, s amikor kiment a biztonsági autó, a kocsi magától üresbe váltott, és kicsúsztam ” – mondta a skót, aki a 36. körben feladta a versenyt.)
A nagydíj első negyedének izgalmai után a folytatás jóval nyugodtabb volt. A címvédő és gyakorlatilag a Forma – 1 összes számottevő rekordját magáénak tudó német a 16. körben, a „ gyászos ” emlékű célegyenes utáni kanyarban megelőzte kolumbiai riválisát. Győzelmét senki nem tudta veszélyeztetni. A finn Kimi Räikkönen magabiztosan tartotta meg élete első dobogós helyezését. A többi pontszerző rengeteget köszönhet a kiesetteknek: Eddie Irvine a 19., a tavaly a Formula – 3000-ben ezüstérmes ausztrál Mark Webber a 18., Mika Salo a 14. rajtkockából indult. A közönség a Minardi debütáló hazai pilótáját talán jobban ünnepelte, mint a győztest. A mezőny leggyengébb istállójának tartott olasz csapat 1999 szeptembere óta először szerzett pontot, s ráadásul egyszerre rögtön kettőt (erre utoljára 1994-ben Spanyolországban volt példa). Nemhiába nyilatkozta Paul Stoddart csapattulajdonos a leintést követően: „ Teljesítettük egész éves tervünket. ”
Az Ausztrál Nagydíj végeredménye: 1. M. Schumacher (Ferrari) 1:35.36,972 óra, 2. Montoya (BMW-Williams) 18,628 mp hátrány, 3. Räikkönen (McLaren-Mercedes) 25,067, 4. Irvine (Jaguar) 1 kör h., 5. Webber (Minardi) 2 kör h., 6. Salo (Toyota) 2 kör h.