2016. 12. 04. vasárnap - Borbála, Barbara -5°C | 3°C

Olivier Panis

Született: 1966. szeptember 2., Lyon (Franciaország)

Panis az a versenyző, aki a sztárpilóták egyik legjobb adottságával, a gyors tanulással és bámulatos alkalmazkodó képességgel rendelkezik. Hét évig gokartozott, majd a francia Forma-Renaultban folytatta. Amikor megkezdte a szamárlétrát, két év kellett mindenhol, hogy bajnok legyen. Így volt a F3-ban és a F3000-ben is! Amikor a Ligierrel megállapodott - új F1 szerződéssel a zsebében - indult 1993 decemberében a párizsi Bercy stadionban a gokart-gálán. Csapatát ő juttatta győzelemhez, Panis harcolta ki a győzelemhez szükséges előnyt Sennáékkal szemben, Prost csak a befutóember volt. 1994-ben nagy feltűnést okozott, hogy újoncként egymás után fejezte be a versenyeket, nem követett el versenyzői hibát.

A rajongók azért is szereteik, mert nem szokott elhúzódni, ha pihen akkor is leül egy székre, jól látható helyre, elmaradhatatlan kockás ingében. Mindig készségesen ad autogramot, még az ebédjét is hajlandó ezért megszakítani. 1996-ban óriási sikert aratott Monte-Carlóban.

A francia pilóta a 14. helyről fokozatosan jött fel, és végül ő nyerte a versenyt. Külön nehézséget jelentett számára a nagy lelki nyomás mellett, hogy slick gumikkal ment a hajrában, úgy vezetett az esőben. Amikor Prost vette át a Ligiert, a Mugen motoros kocsi - Bridgestone gumikkal - a vártnál ütőképesebb kocsi lett.

Panisnak jó esélye volt, hogy többször a dobogóra álljon. Kanadában a balszerencsés rajt után megpróbált kockáztatva felzárkózni a többiekre, amikor elvesztette uralmát autója felett és a korlátnak csapódott. Kettős lábtörést szenvedett. Hét futamot hagyott ki, és a luxemburgi versenyen nevezett újra. Mindjárt a 11. időt futotta meg, és több mint 1 másodperccel volt gyorsabb mint csapattársa, Nakano!

A versenyen gyönyörűen vezetett, és pontot ért el! Két éven át a Peugeot megoldhatatlan hajtóműhibái miatt elkerülte a siker. 2000-ben a McLaren tesztpilótájaként felbecsülhetetlen tapasztalatokat, ismereteket szerzett. Amikor a Mercedes motor hibáit kellett felismerni, derült ki, hogy Panis milyen különleges tesztpilóta. Ez keresetté tette a mezőnyben, így 2001-re már válogathatott az ajánlatok között.