2017. 10. 19. csütörtök - Nándor 9°C | 18°C Még több cikk.

Major József két versenyt nyert Amerikában, de idén nem indult Hawaii-on - fotók

A San Diego-i versenyt eltiltása előtt Lance Armstrong is megnyerte, idén a kisalföldi vasember léphetett a dobogó legmagasabb fokára Kaliforniában.

"Hosszas mérlegelés után úgy döntöttem, hogy idén nem a hawaii ironman világbajnokság lesz a fő cél. 2007 óta minden évben részt vettem a sportág csúcsát jelentő viadalon. Hiába végeztem azonban kétszer huszonkettedikként, 2011-ben tizenkilencedikként, mindig kissé csalódottan távoztam a szigetről.

Úgy határoztam, hogy most inkább kisebb versenyekre koncentrálok, ahol felállhatok a dobogóra, s a pénzdíjakból meg tudom teremteni az alapot a következő évre.

Jövőre ugyanis nem elégszem meg a kvalifikációval: szeretnék csúcsformában visszatérni a hawaii lávasivatagba és a legjobb helyezésekért versenyezni" - kezdte a kisalfold.hu-nak a győri Széchenyi ESE hosszútávú triatlon versenyzője, Major József.

Futás bokáig érő homokban 21 kilométeren át

"Ez többé-kevésbé sikerült is: márciusban dobogóra álltam Mexikóban, a Los Cabos-i ironman-en, illetve megnyertem az arizonai LeadmanTri féltávú ironman-t, és hatodik helyen végeztem Idaho-ban az ironman-en.

Augusztusban Kanadában is szeretettem volna dobogóra állni: a futást nagyon jó helyről kezdtem el, de később gyomorgörcsök miatt nem sikerült tartania a tempót, s végül tizennegyedikként értem célba" - folytatta Major József.

A kisalföldi vasembernek a kanadai csalódást jelentő verseny után sikerült erősen visszatérni Kaliforniában.

A San Diego-i Superfrog verseny érdekessége, hogy Moki Martin amerikai tengerészgyalogos rendezte az első viadalt kiképzési céllal 1979-ben. A versenyt Coronado Islanden, az amerikai tengerészgyalogosok különleges egységeinek kiképzőtáborában tartják.

A közel 2 kilométeres Csendes-óceáni úszás után a kerékpározás a főúton zajlik - ez a 90 kilométer a viadal legkönnyebb része. A futást a versenyzőknek szinte végig a homokos tengerparton kell teljesíteniük, ami azt jelenti a gyakorlatban, hogy bokáig érő homokban kell küzdeniük majdnem 21 kilométeren át.

Major József mögött a Csendes-óceán

Major József faragott és díszített tengerészgyalogos evezőlapátot kapott

A győri triatlonos számára nem volt idegen a terep: 2011-ben is győzött ugyanezen a versenyen, de korábban Lance Armstrong szintén diadalmaskodott itt.

"Úszás közben az erős hullámok ide-oda dobáltak bennünket; az első szakasz során négy és fél perccel maradtam le a legjobb úszóktól.

Kerékpáron azonban feljöttem az élre, hét perccel tekertem gyorsabban, mint riválisaim. A futás közben végig megtartottam az előnyt, s 3 óra 54 perces eredménnyel elsőként szakítottam át a célszalagot. Első helyezettként a hagyományoknak megfelelően faragott és díszített tengerészgyalogos evezőlapátot kaptam" - zárta szavait Major József.

A kaliforniai siker után nem sokat pihent, és ugyanezen a távon újabb győzelmet aratott az arizonai Tempe-ben.

A győri sportolóra még egy nagy megmérettetés vár két hét múlva: az Ironman Arizona, ahol többször volt már top 5-ben, illetve 2008-ban itt nyert először nemzetközi ironman-t.