2017. 11. 19. vasárnap - Erzsébet 2°C | 7°C Még több cikk.

Majdnem meglepetést okozott a magyar jégkorong válogatott

Kétgólos vezetésről kapott ki 5:4-re a magyar jégkorong válogatott az olimpiai és világbajnok Kanadától, de a székesfehérvári vereség ezúttal győzelemmel ért fel.
"Lehet hogy naív a kérdés, de nincs valakinek egy eladó jegye?" - egy elkeseredett tegnap déli hozzászólás az internetről. Eladó belépő márpedig nem volt hetek óta, az olimpiai és világbajnok kanadai jégkorong válogatott érkezése valóságos őrületet váltott ki. Az igazi őrület persze az, hogy miközben a Budapest Sportarénában áll a jégpálya, a magyar hokitörténet minden bizonnyal legnagyobb érdeklődéssel várt meccsét a mindössze háromezres székesfehérvári jégcsarnokban kellett megrendezni. Emiatt volt hát a jegymizéria, és bizony még azok is aggódtak, akiknek már zsebben volt a jegyük, legalábbis másfél órával a kezdés előtt már egymást taposták az emberek az állóhelyi szektorokban. Pedig idő kellett a bejutáshoz is, a szervezők osztották Dusan Kapusta szövetségi kapitány filozófiáját, fő a biztonság. S miközben a drukkerek a bejárat felé araszoltak, a csarnok parkolójában a magyar válogatott tagjai kedélyesen cicáztak. Talán a későbbi szereposztásra hangoltak.

Mert hogy nem a magyarok voltak a meccs esélyesei, még akkor sem, ha ez a kanadai csapat csak az Európában játszókból állt össze, de hát az NHL-ből még a világbajnokság kedvéért sem engedik el az alkalmazottakat. Hatvanhét év után tért vissza Magyarországra a kanadai válogatott, s tagjai úgy érezhették magukat, mint Kolombus a partraszállás után. Tapsot kaptak a bemelegítésnél, aztán bemutatták őket egyenként, olyan volt az egész, mintha egy NHL-gála összeütközött volna egy falusi diszkóval. A házigazdák biztosra mentek, a meccs kezdete előtt eljátszották mindkét himnuszt, ami szintén sportágtörténeti esemény, tekintve hogy hokiban ez csak a győztesnek dukál.

Úgy tűnt, jogos az óvatosság, mert a hétvégi, bázeli tornára készülő kanadaiak már a harmadik percben megszerezték a vezetést. Hlushko gólja után meleg pillanatok jöttek, szórakoztak a vendégek és csak mosolyogtak egy-egy kimaradt helyzet után. Tegyük őszintén hozzá, szinte állandóan fülig érhetet a szájuk. A mókának némiképp váratlanul Ocskay vetett véget, a hetedik percben távoli lövéssel egyenlített. Tiszta megnyugvás, megvan a becsületgól. Leglábbis azt hittük, mi kishitűek, csakhogy a harmad végén már 2:1-es magyar előnyt mutatott a tábla: a 18. percben Palkovics emberelőnyből szerzett gólt.

A szünetben egy merő hülledezés volt a csarnok, ott volt a jégen 17 egykori NHL-játékos, ennyien egyszerre még sosem jártak errefelé és vezetnek a magyarok. És ez - nemcsak időrendi értelemben - csak a kezdet volt. Peterdi a második harmad elején ziccert rontott, hiába feküdt a kapus és állt a közönség, mellé emelte a korongot. Aztán kiderült, a gólhoz néha helyzet sem kell, Hoffmann a kapu mögött halászott magának egy korongot és nem őrízgette sokáig, bepofozta a hálóba. És nem ez volt az egyetlen magyar gól a játékrészben, Orsó is ütött egyet, csak apró szépséghiba, hogy előtte és utána Maneluk, illetve Alston is felkerült a góllövők közé. (4:3)

Az utolsó harmad már tényleg nem állt másból, mint a hősiesen, de egyre fáradtabban bekkelő magyarok és a tekintélyükért hajtó kanadaiak egyoldalú küzdelméből. Az 51. percben Hlushko egyenlített, majd alig több mint két perccel a vége előtt Alston a győztes vendéggólt is megszerezte, de az ünnepet már nem tudta elrontani. A szlovákok novemberi legyőzése után nem jött össze az újabb világbajnok verés, de a közönség mégis úgy éltette a fiúkat, mintha nyertek volna. És nem kétséges, győzelem volt ez még akkor is, ha az eredményjelző érzéketlen elektronikája nem vett róla tudomást.