2017. 06. 27. kedd - László 20°C | 30°C Még több cikk.

Magyar Nagydíj - Vettelé az első két, Grosjeané a harmadik szabadedzés

A Red Bull eddig uralta a szabadedzéseket, a harmadikon viszont már nem fértek fel a dobogóra Vettelék.
Az összetett pontversenyben jelenleg is élen álló német versenyző mögött csapattársa, az idény végén visszavonuló ausztrál Mark Webber végzett a második, a finn Kimi Räikkönen (Lotus) pedig a harmadik helyen.

A délelőtti gyakorláson Vettel az első és a harmadik szektorban is a legjobb időt autózta, a pálya középső részén azonban az edzést a negyedik pozícióban befejező Fernando Alonso (Ferrari) volt a leggyorsabb.

Az élmezőny tagjai csak 40-45 perc elteltével gurultak ki úgy a pályára, hogy gyors köröket is teljesítettek, Vettel pedig csak a tréning utolsó 25 percében futott mért köröket.

F1 Magyar Nagydíj - pénteki képek. Fotó: MTI/Kovács Tamás (galéria)

A mogyoródi pálya aszfaltjának hőmérséklete 41 Celsius fokos volt a gyakorlás elején, a másfél órás edzés végére pedig elérte a 44 fokot.

A Marussia csapatnál ezen az edzésen a brit Max Chilton helyett a venezuelai Rodolfo Gonzalez szerepelt, de előbbi a délutáni gyakorláson már ott lesz a pályán.

A világbajnoki címvédő Sebastian Vettel, a Red Bull német pilótája az első szabadedzéshez hasonlóan a második gyakorlást is megnyerte.

Az összetettben most is élen álló, sorozatban három vb-t nyert versenyző mögött ismét csapattársa, az ausztrál Mark Webber végzett a második helyen, míg a harmadik leggyorsabb ezúttal a francia Romain Grosjean (Lotus) volt.

Vettel legnagyobb riválisai közül a pontversenyben második spanyol Fernando Alonso (Ferrari) az első tréninghez hasonlóan negyedik, a finn Kimi Räikkönen (Lotus) pedig nyolcadik lett.

A pályafutása 100. Forma-1-es futamára készülő német Adrian Sutil (Force India) a délelőtti hetedik helye után délután a tizedik pozícióban zárt.

A mezőny az első félórában - 31 Celsius fokos hőségben, 43 fokos aszfalton - a délelőtt is használt közepes keverékű gumikkal körözött, a folytatásban pedig minden pilóta kipróbálta a jobb tapadást biztosító, de rövidebb élettartamú lágy keveréket, így a köridők is jelentősen javultak. A gyakorlás végéhez közeledve a legtöbben mindkét keveréken futottak egy-egy hosszabb etapot, jellemzően használt gumikon.

Romain Grosjean, a Lotus francia pilótája nyerte a Forma-1-es Magyar Nagydíj harmadik szabadedzését szombaton a Hungaroringen.

Mögötte a kétszeres világbajnok spanyol Fernando Alonso - aki pályafutása első futamgyőzelmét 2003-ban épp Mogyoródon aratta - végzett a második, Sergio Perez, a McLaren mexikói versenyzője pedig a harmadik helyen.

A világbajnoki címvédő, és a pénteki első két gyakorláson leggyorsabb Sebastian Vettel, a Red Bull német pilótája elsősorban hosszabb etapokat futott, vélhetően azért, hogy a megfelelő versenystratégiát megtalálja a most nyert adatok segítségével. Vettel végül a negyedik legjobb időt autózta.

A tréning végén a legtöbb versenyző a lágyabb keverékű gumikkal futott még egy-egy gyors kört, ezt megelőzően a mezőny nagy része a közepes keveréket használva, a folyamatos körözésre helyezte a hangsúlyt.

Két perccel a szabadedzés vége előtt Perez a Alesi-kanyarban elvesztette uralmát autója felett és a gumifalnak csapódott. A pilóta sértetlenül szállt ki az autójából.

Tízhelyes rajtbüntetés jár az elszabaduló kerékért

A soron következő állomáson a kiharcolt pozícióhoz képest tíz hellyel hátrébbról kell majd rajtolnia mostantól annak a pilótának, akinek az autójáról a rossz rögzítés miatt leesik egy kerék edzésen vagy futamon a Forma-1-es sorozat versenyhétvégéin.

Az erről szóló döntést a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) a Hungaroringen jelentette be pénteken.

A döntés előzménye, hogy a három héttel ezelőtti németországi GP-n Mark Webber (Red Bull) autójának jobb hátsó kerekét nem jól rögzítették, majd amikor az ausztrál pilóta elindult a boxból, az abroncs elszabadult, s eltalált egy operatőrt, akit súlyos sérülésekkel szállítottak kórházba.

A FIA a baleset nyomán, három nappal a Német Nagydíj után szigorította a boxutcarendet, így a Hungaroringen az eddigi 100 kilométer/óra helyett már csak legfeljebb 80 km/órás sebességgel haladhatnak a pilóták a boxban, emellett a korábbinál jóval kevesebb újságíró, fotós és operatőr tartózkodhatnak a boxutcában az edzések és a versenyek alatt.

A Magyar Nagydíj vasárnap 14.00 órakor kezdődik a Hungaroringen.

Vettel: van még hova fejlődni

A 28. Forma-1-es Magyar Nagydíj első két szabadedzését megnyerő Sebastian Vettel, a Red Bull világbajnoki címvédő pilótája szerint még van hova fejlődniük a hétvége folyamán.

A 26 éves háromszoros vb-győztes a pénteki gyakorlások után azt mondta, elégedett az autójával, de akárcsak bármelyik másik hétvégén, a csapatnak most is sokat kell még dolgoznia.

"Az átdolgozott gumik teljesen másképp viselkednek, mint a korábbiak, azt gondolom, a Pirelli a helyes irányba tart" - vélekedett Vettel a tavalyi, mostanra átalakított szerkezetű abroncsokról, amelyeket először a Hungaroringen kaptak meg a pilóták.

Vettel csapattársa, az év végén visszavonuló ausztrál Mark Webber - aki mindkét pénteki szabadedzésen második volt - leginkább a vasárnapi futamra koncentrál.

"Az időmérő edzés természetesen nagyon fontos, de a versenyre kell igazán odafigyelnünk" - nyilatkozta a 36 esztendős pilóta. "Ma minden remekül ment, jó volt vezetni az autót, a csapat remek munkát végzett."

Az egyéni pontversenyt vezető Vettel egyik nagy riválisa, az összetettben második Fernando Alonso (Ferrari) Webbertől eltérően a legfontosabbnak azt tartja, hogy az időmérő jól sikerüljön.

"Ez az egyik olyan helyszín, ahol nagyon lényeges, hogy az első sorból tudjunk startolni" - mondta a spanyol versenyző, aki hétfőn ünnepli majd 32. születésnapját. "Azt gondolom, mindenki a kvalifikációra állítja majd be az autóját, még akkor is, ha ezért egy kicsit fel kell áldoznia a versenystratégiájából."

A vb-pontversenyben harmadik finn Kimi Räikkönen (Lotus) felemásra értékelte a pénteki napot: "Nem volt a legjobb, ugyanakkor azt sem mondhatom, hogy rosszul alakult. Vannak még olyan részletek az autó beállításain, amelyekben fejlődnünk kell. Megpróbáljuk a lehető legjobb eredményt elérni az időmérőn, s meglátjuk, hogy ez mire lesz majd elég."