2016. 12. 03. szombat - Ferenc, Olívia -3°C | 4°C

Kajak-kenu VB: fél tucat arany

Kajak kenu - A magyar küldöttség 6 arany-, 4 ezüst- és 2 bronzéremmel zárta a kanadai Dartmouth-ban vasárnap befejeződött világbajnokságot.
A szombati döntőkben két első és egy harmadik helyet gyűjtött a csapat: a Kozák Danuta, Kovács Katalin, Janics Natasa, Benedek Dalma összeállítású 500 m-es női kajak négyes nyert, Kovács pedig később 1000 m egyesben sem talált legyőzőre. A magyar kvartett a 2006-os, szegedi vb óta először tudta legyőzni a nagy rivális németeket világversenyen.

A Medveczky Erika, Benedek kajakos duó harmadik lett a leghosszabb távon, a férfiak azonban nem remekeltek. A Gönczy Gábor, Kökény Roland kajakos duó éppen lemaradva a dobogóról negyedikként ért célba, míg a Sáfrán testvérek kenu párosa és a Sík Márton vezette kajak négyes ötödikként futott be. A fiatal kenus kvartett hatodikként, Kucsera Gábor (K I) hetedikként, a címvédőként érkezett, olimpiai bajnok kenus, Vajda Attila pedig csalódást keltve csak nyolcadikként zárt.

Vasárnap ismét a nőké volt a főszerep: 500-on Kovács és a Szabó Gabriella, Kozák kajakos duó, 200-on pedig Janics (K I) és a Kovács, Janics kettős állhatott a dobogó legfelső fokára. Kovácsnak a párosdiadal volt a 27. vb-címe pályafutását tekintve, s ezzel az örökrangsorban beérte a németek eddig egyedüliként éllovas legendás versenyzőjét, Birgit Fischert.

A női négyes – Paksy Tímea, Kovács, Janics és Fazekas Krisztina – másodikként ért célba a németek mögött, míg a Horváth Gábor, Bozsik Attila, Németh Gergő (Graboplast VSE), Foltán László összeállítású kenus kvartett bronzérmes lett 200 m-en.
Kovács Katalin fantasztikus teljesítményt nyújtva négy arannyal és egy ezüsttel térhet haza, de nem sokkal maradt el tőle Janics sem, aki három győzelme mellett kétszer második lett.

Ötszázon a Kammerer Zoltán (Győri Graboplast VSE), Kucsera Gábor kajakos duó egy remek ezüsttel gyarapította a magyar éremkollekciót, a vb-újonc Széles Gábor (Graboplast VSE), Varga Dávid kenu páros pedig hatodik lett a döntőben. A további 200-as finalisták közül a Bozsik A., Horváth kenu páros negyedikként, a címvédőként érkezett, Kadler Viktor (Graboplast VSE) vezette kajakos kvartett – Gyertyános Gergellyel, Beé Istvánnal és Boros Gergellyel – csalódást keltve csak ötödikként, Gyertyános Gergely (K I) és a Kadler, Molnár Péter kajakos duó pedig nyolcadikként zárt.

A vb programjában ezúttal debütáló 4x200 m-es váltók döntői során a női kajakosok (Janics, Hegyi Zomilla, Fazekas, Paksy) és a kenusok (Horváth, Foltán László, Vajda, Bozsik A.) is másodikként értek célba. A férfi kajakosok (Gyertyános, Kadler, Dombi Rudolf, Beé) hatodikként végeztek a fináléban.

Korábban

Kovács Katalin aranyérmet nyert a női kajakosok 1000 m egyes számában a kanadai Dartmouth-ban zajló kajak-kenu világbajnokság szombati versenynapján.

A Kozák Danuta, Kovács Katalin, Janics Natasa, Benedek Dalma összeállítású 500 m-es női kajaknégyes fantasztikus versenyzéssel aranyérmet szerzett a kanadai Dartmouth-ban zajló kajak-kenu világbajnokság szombati versenynapján.

A rajt után - már-már szokásos módon - a németek és a magyarok kiváltak a mezőnyből, előbbiek féltávhoz mintegy két beülőnyi előnnyel érkeztek. A Kozák vezette magyarok azonban nem adták fel a küzdelmet, méterről méterre dolgozták le hátrányukat, a célba pedig együtt érkezett a két hajó, szabad szemmel nem volt látható a különbség közöttük. A magyarok örültek, a németek pedig búslakodtak, de percekig nem volt egyértelmű, hogy melyik egység is nyerte a versenyt, míg végül az eredményjelzőre felkerült, hogy 1. Magyarország!

A magyar kvartett a 2006-os, szegedi vb óta először tudta legyőzni a nagy rivális németeket világversenyen. A két hajó között mindössze négy ezredmásodperc (!) volt a különbség a célban. Kozák, Kovács és Janics a tavalyi, pekingi olimpián is ott ült a magyar hajóban, amikor - a németek mögött - második lett a csapat.

A nagy sikert megelőzően a férfi 1000 m-es döntőkben nem termett babér a magyaroknak.

Az idén alakult, s azóta már Eb- és Vk-ezüstöt is begyűjtött Gönczy Gábor, Kökény Roland kajakos duó remekül versenyzett, de végül a dobogóról éppen lemaradva negyedikként ért célba. Óvatosan kezdtek, 600 m-nél azonban - köszönhetően nagyszerű ritmusú evezésüknek - már az élen haladtak. A finisben a spanyolokkal vívtak nagy csatát, de az utolsó méterekre elfáradtak, s végül a győztes Merchan, Cosgaya kettős mellett az ausztrálok és kubaiak is megelőzték őket.

A Sáfrán testvérek, Mátyás és Mihály kenupárosa - amely a csütörtöki előfutamból egyenes ágon jutott a fináléba - a júniusi, brandenburgi Eb-n némi meglepetésre aranyérmet szerzett, s ezúttal is a dobogóra igyekezett. A táv második feléig úgy tűnt, el is érik céljukat, a végén azonban visszaestek, és ötödikként futottak be. Győzött a német Erik Leue, Tomasz Wylenzek páros.

Sáfránékhoz hasonlóan a Sík Márton, Gyökös Lajos, Bozsik Gábor, Boros Gergely összeállítású kajaknégyes is ötödikként ért a célba a leghosszabb távon, bár sokáig úgy látszott, elcsíphetnek egy érmet. A verseny és befutó is rendkívül szoros volt, végül a fehéroroszok örülhettek, a második és harmadik helyen pedig a franciák, illetve a szlovákok végeztek.

A tavaly Eb-második, az idei világversenyeken azonban eddig gyengén teljesítő Kucsera Gábor (K-1) hetedik lett, míg a címvédőként érkezett, olimpiai bajnok Vajda Attila (C-1) csalódást keltve csupán nyolcadikként zárt a döntőben. Féltávnál még az élbolyban haladt, a folytatásban aztán visszaesett, és a tőle megszokott remek hajrá is elmaradt, s végül esélye sem volt a dobogóra kerülni. Előbbi számot a német Max Hoff, utóbbit pedig - rajt-cél győzelmet aratva - az üzbég Vagyim Menkov nyerte.

• 5. fortuna54 2009. augusztus 16. 18:54
    „4-es.Mikor láttál,vagy láthadsz egy olyan magyar válogatottat,mind a volt aranycsapat.Igenis,még ma is boldogan gondolunk vissza játékukra.A világ idössebb foci szurkoloi,még most is puskásék rol ismerik m.országot.A mai magyar csapat,még a cipöjüket sem pucolhatnák,grosicséknak. Ugyan ugy,most katiék a
    sztárok.”
  • 4. thurvj97 2009. augusztus 16. 16:51
    „Bravó Kati! Im egy valódi csillag! Nem ,holmi ezüstéremért istenítik, mint egyeseket évekig. Ugye <moderálva> Grosics?”
  • 3. varpeter 2009. augusztus 16. 15:41
    „S tegyük hozzá: ma - vasárnap - 500 m-en is aranyérmes lett. :-)
    Kíváncsi lennék az MTK szűkagyú barmaira, akik fegyelmi úton támadták meg világklasszisunkat, csak mert nem értett egyet velük, csak mert kicsit jobban ért a kajakozáshoz, mint az egész szövetség...
    Hajrá Kati!!!”
  • 2. koborlo 2009. augusztus 15. 20:51
    „szerintem Kati jobb enekes mint kajakos”
  • 1. tornacipő 2009. augusztus 15. 18:07
    „szép volt csajok”

Mindketten három pontért

Labdarúgás - A Gyirmót idegenben, a Győri ETO FC B csapata pedig hazai pályán lép pályára az NB II… Tovább olvasom