2016. 09. 28. szerda - Vencel 10°C | 22°C

Hat percre az aranyéremtől

A magyar csapat 1957, 1965, 1982 és 1995 után játszott ismét világbajnoki döntőt. Az első vb még nagypályán zajott, az azt követőek azonban már kispályán.

A négy alkalom közül mindössze egyszer tudott nyerni a magyar gárda, harmincnyolc évvel ezelőtt Dortmundban. Török Bódog együttese mai szemmel nézve igencsak furcsa eredménnyel – 3–2-es félidő után 5–3 – verte Jugoszláviát, és lett aranyérmes.

A szombati elődöntőben egyébként gólgazdag meccsen győzött Magyarország: 40–38-ra verte Dél-Koreát. A másik ágon a francia válogatott hosszabbításban győzte le Ukrajnát. A bronzmeccsen a koreaiak vigasztalódhattak: 31–29-re győztek. A még olimpiai kvótát érő ötödik helyet Spanyolország szerezte meg Norvégia felett aratott 27–26-os sikerével.

A döntő a zágrábi sportcsarnokban telt ház, azaz kilencezer néző előtt kezdődött. Örömteli volt, hogy a lelátón szinte csak magyar szurkoló volt, óvatos becslés szerint is legalább hétezer magyar szorított a lányokért, s olyan hírek is napvilágot láttak, hogy még ezren szorultak ki a csarnokból. Talán éppen a nagyszámú közönség tette kissé görcsössé a csapatot, az első perceket a francia csapat zárta eredményesebben: 3–1-re vezettek a Jacques néven szereplő egykori magyar válogatott Szabó Melindát is a soraiban tudó gallok.

A folytatásban a kapuban Pálinger ott folytatta, ahol a vb eddigi meccsein abbahagyta. Ziccerek és hetesek sorozatát hárította az egykori győri kapus, a támadásban pedig a vb gólkirálynője, Radulovics szinte mindenhonnan betalált. A 10. percben 6–3-ra, a 17.-ben pedig 8–3-ra vezetett a Mocsai-csapat. A franciák tizenhárom perc után voltak újra eredményesek, igaz, ekkor kétszer is betaláltak Pálinger kapujába. Válaszul azonban három magyar gól következett, így a különbség tovább nőtt (11–5). A szünet előtti perceket azonban 3–0-ra a francia gárda nyerte, így megnyugtató, de közel sem tetemes magyar előnnyel vonulhattak pihenőre a csapatok.

Fordulás után is a franciák dobták az első gólt, a magyarok hatperces gólcsendjét Ferling törte meg. Ez ismét oldotta a görcsöt a magyar játékosokban, s újra kezdett elhúzni a válogatott, melyben továbbra is az eksztázisban védő Pálinger és a száz lőtt gól közelébe került Radulovics vitte a prímet. A második félidőben szinte végig négy-öt, olykor hat gól volt a magyar előny. Semmi nem utalt arra, hogy itt baj lehet, noha Sydney óta lefutott meccs aligha létezhet magyar női kézilabda-válogatott számára. Mint ismeretes, a 2000-es olimpián tizenhárom perc alatt ötgólos vezetésről sikerült elveszíteni a már megnyertnek hitt aranyat. Most ehhez elég volt hat perc is.

A biztos vezetés birtokában érthetetlenül siettették a támadásokat a mieink, melyekbe aztán rengeteg hiba csúszott, így a franciák húsz másodperccel a vége előtt feljöttek egy gólra. Az utolsó támadásnál Görbicz elejtette a labdát, az ellentámadást indító franciákat azonban egészen a hatos vonaláig hagyták eljutni a magyarok, ahol aztán Görbicz végső kétségbeesésében piros lapot érdemlően lerántotta ellenfelét, s mivel az időn túli hetest Lejeune belőtte, jöhetett a hosszabbítás, melyet kettős emberhátrányban kezdett a magyar gárda. Ezt kihasználva gyorsan lőtt három gólt a lélektanilag előnybe került francia válogatott, melyre a ráadás első öt percében csupán egy Radulovics-gól érkezett válaszul.

A második öt percben még visszajött a remény, de Radulovics büntetője kimaradt, a francia Korfanty góljával pedig bebiztosította Franciaország aranyérmét. A magyar csapatnak ismét az ezüstérem jutott, pedig ötvennégy percig úgy állt a meccs, hogy közel negyven év után sikerül nyerni. A végjáték azonban nem a mieinknek kedvezett, ennek ellenére a magyar válogatott minden dicséretet megérdemel, hogy az utóbbi évek egyik legjobb színvonalú világbajnokságán második lett. A minimális célt, az athéni kvótaszerzést jócskán felülmúlta a gárda, bár ez a lefújás pillanatában aligha vigasztalta a csalódott játékosokat és szurkolókat.
Radulovics Bojana ezüstéremmel és gólkirályi címmel zárta a világbajnokságot.

Érvényre jutott papírforma

Euroleasing- Orsi Sopron MiZo Pécsi VSK 57 69 (15-12, 10-22, 19-21, 13-14) Sopron, NB I-es… Tovább olvasom