2018. 06. 23. szombat - Zoltán 12°C | 20°C Még több cikk.

Forma–1: Vettel jobb Schumachernél?

Összevetettük a legfiatalabb kétszeres és hétszeres világbajnokot.
Michael Schumacher szinte sehol sem tartott a Forma–1-ben annyi idősen, mint Sebastian Vettel most. Hetvenhét futammal a háta mögött ugyanakkor – amennyit az újdonsült kétszeres világbajnok eddig teljesített – a 42 éves klasszis volt a jobb.

„Észrevették, hogy Michael Schumacher minden idők legfiatalabb hétszeres világbajnoka?" – Sebastian Vettel egészen vicces kedvében volt a vasárnapi suzukai futam utáni sajtótájékoztatón, miután harmadik helye azt jelentette számára, hogy megvédte Forma–1-es világbajnoki címét. A német 24 éves és 98 napos volt tegnapelőtt: ilyen fiatalon még senki nem duplázott a száguldó cirkusz 62 éves történetében.

Vettel nemcsak számos körrekordot, hanem korrekordot is tart. Ő ült a legkorábban a volán mögött Forma–1-es Grand Prix-hétvégén (2006-ban Törökországban 19 évesen és 53 naposan). A legifjabban ő szerzett pontot (2007, USA GP), állt az élen futamon (2007, Japán GP), ért el első rajtkockát, dobogós helyezést és győzelmet (2008, Olasz GP), triplázott nagydíjon (2009, Brit GP), valamint lett egyszeres és kétszeres világbajnok. Joggal vetődik fel a kérdés: Vettel jobb, mint a nála napra pontosan 18 és fél évvel korábban és 194 kilométerrel távolabb született Schumacher, akinek csúcsai (többek között 7 vb-cím, 91 futamgyőzelem, 154 dobogós helyezés) egyelőre beláthatatlan messzeségben vannak mindenki számára?

Nagy kérdés, hogy a német Michael Schumachert túl tudja-e szárnyalni a nála 18 évvel fiatalabb honfitárs, Sebastian Vettel.

A statisztika arról tanúskodik, hogy Vettel sokkal előbbre tart, mint Schumacher 24 évesen és 98 naposan. A veterán klasszis 1993 márciusában másfél idényen volt túl az F1-ben. Összesen 22 futamon állt rajthoz előbb a Jordan, majd a Benetton-Ford színeiben. Mindössze egy győzelmet aratott, az 1992. augusztus 30-i esős Belga Nagydíjon, amely elsősorban arról maradt emlékezetes, hogy Ayrton Senna a pénteki edzésnapon megmentette Érik Comas életét. (A francia hatalmas balesetet szenvedett a Blanchimont kanyarban. Senna leparkolt, kiugrott az autójából, odarohant sofőrtársa út közepén álló kocsijához, majd a tüzet megelőzve lekapcsolta a motort és stabilizálta Comast az orvosok megérkezéséig.) Schuminak ezenkívül további hét dobogós helyezése volt 1993 elejéig, és két leggyorsabb kör fűződött a nevéhez. Vettel mutatói ezzel összehasonlítva egészen elképesztőek: 19 győzelem, 33 pódium, 27 első rajtkocka, 7 leggyorsabb kör.

Némiképp más a helyzet, ha a két pilótát nem életkorukat, hanem versenyeik számát figyelembe véve vetjük össze. A Benetton és a Ferrari egykori, a Mercedes jelenlegi klasszisa az 1996-os szezon közepén, Kanadában tudta le 77. versenyét – itt tart most Vettel. Schumacher akkori mutatói alapján többet ért el. Addigra ő is túl volt két világbajnoki címen, 22-szer intette le elsőként a kockás zászló, 24-szer futotta meg a leggyorsabb kört és 42-szer ünnepelhetett a dobogón. Ebben az összevetésben egyedül a pole-ok számában marad el a Forma–1 jelenlegi császárától, hiszen mindössze 13-szor nyerte meg az időmérő edzést (igaz, jelenleg 68-nál tart).

A szakírók jövőre Vettel–Alonso csatát várnak, amelynek tétje az is, ki lesz a legfiatalabb háromszoros világbajnok. Persze lehet, hogy Schumacher a „ki minden idők legfiatalabb nyolcszoros világbajnoka?" versenybe nevez be.

• 1. kisokoska 2011. október 12. 15:43
    „Hogy lehet összehasonlítani egy hétszeres világbajnokot és egy kétszerest. Majd az idő eldönti, hogy jobb Vettel Schumachernál vagy sem. Mindegy, hogy milyen fiatal, vagy hány polt pozíciója van stb. nem ragozom, mindenben a győzelem számit, vagyis hányszoros világbajnok. Persze ha az újságíró nem talál magának érdekesebb témát akkor ezen elmélkedhet.”

Csorna: elhitték, hogy jók lesznek

Eddig remekül szerepel a Csorna az NB III Bakony-csoportban. A csapat hét mérkőzéséből csupán egyet… Tovább olvasom